Pohjois-Karjalassa lasten ja nuorten aktiivisuuden ja tarkkaavaisuuden häiriön ADHD-diagnoosien määrä on koko maan suurinta. Näin kertovat Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tuoreet tilastot. Eniten diagnooseja oli vuonna 2023 pohjoiskarjalaisilla alakouluikäisillä pojilla. Heistä useammalla kuin joka viidennellä (21,5 %) oli ADHD-diagnoosi. ADHD-lääkitystä käytti 18,3 prosenttia alakouluikäisistä pojista.
Nepsy-perheet
Anonyymi-ap
8259
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Johtuu siitä että kuritta kasvaneet vanhemmat antavat myös omien penskojensa kasvaa kuritta. Heti alkaa ahdistaa jos joku kieltää, käskee, tai ei saa tahtoaan läpi ja saadakseen haluamansa alkaa häiriköidä.
Ei siihen sen kummempaa tieteellistä diagnoosia tarvita.
Ja miettikää, millaiset yh.akat puskee kakaroita "joka otrille" siis joka vuosi tukien saamisen varmistamiseksi. Kyllä säälittää nuo lapsiparat; heikkolahjainen siiderivalasäiti, juopot "isäpuolet" vaihtuvat viikoittain... Yhteiskunta on onnistunut täydellisesti moraalintuhoamiskampanjassaan. Oikeissakin perheissä voi toki syntyä vammaisia lapsia.
Olen samaa mieltä,koska itse nähnyt ihan omin silmin tätä. Siltikin on väärin näin sanoa, koska nepsy- perheitä ja siiderivalaita ei saa loukata ja heitä pitää vain ymmärtää loputtomiin.
Näe, koe, ymmärrä nepsy elämää.
Itse aiheutettu ongelma. Tyhmien vanhempien tauti.
Sieltähän se lähtee.
Nepsyt tulee.
Nepsy perheet ovat ihmiskunnan roskia. Tuijotetaan liikaa kännykkää/tietokonetta/ pelataan konsoleilla tiktokataa niin en ihmettele että adhd yksinhuoltajien roska kakaroista kasvaa nepsyjä.