Joko bistro rookki menossa konkkaan niinkuin kaikki muutkin
Bistro rookki
Anonyymi-ap
47623448
5Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 34 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 476
Vanhimmat
Jotkut tuntuvat odottavan yrittäjien konkursseja vesi kielellä, jotta pääsevät sitten taputtamaan ja sanomaan, jotta niihhän siinä käv, niinku minä jo alakuun veekkasin...
Ja sitten ollaan kuin pienet peikkolapset, jotka huusivat, että hyvä, hyvä,
ja taputtivat suuuuria, karvaisia käsiään...
Eli nyt ovat ilmeisesti jotkut kateelliset paskanpuhujat saaneet uuden saaliin hampaisiinsa.
Joidenkin mukaan suomalaisissa on slaavilaista verta.
Saattaa olla mahdollista sikäli, että meillä monet tavan tallukat ovat kateellisia sellaisille, jotka jotain yrittävät ja saattavat jopa menestyä.
Taisto Huuskonen kirjassaan "Laps Suomen" kertoo, miten hän rakensi Venäjällä ollessaan omakotitalon suomalaiseen tyyliin kivijalalle.
Paikallisia kierteli sitä katselemassa ja tuumailemassa, että jo on porvarillista tyyliä,
kivijalalle rakennettu...
Siellä tehtiin talo suoraan maapohjalle.
Lasse Lehtinen totesi "Halatko miljonääriksi"-ohjelmaa juonnettuaan ja vastaavaan Venäjällä tutustuttuaan, että siellä ei kannata käyttää "Kysy yleisöltä"-oljenkortta.
Vastaavat tahallaan väärin, että kilpailija epäonnistuisi...
Eli toisen epäonnistumista toivovat monet siellä ja täällä, täällä ja siellä...
Niin pienisielisia sitä ollaan.
Älä panettele slaavilaisia, ovat yhtä hyviä kuin muutkin ja lahjakasta kansaa kaikin tavoin.
A, hyvin ovat lahjakasta kansaa, hyvin ovat, omat maansakin pitävät niin kukoistavassa ja esimerkillisessä kunnossa että...!
Ryssistä oli kysymys, ryssiksi Huuskonenkin sikäläisiä sanoi, kokemuksesta viisastuneena...
Sietäisi hävetä.
Kannattaisi muistaa, että hyvinvointiyhteiskuntaa palveluineen rahoitetaan tuottavalla yritystoiminnalla - ja että jokainen epäonnistuminen on hyvinvointiyhteiskunnan rahoituspohjasta pois.
Niin että itselleen sika vahinkoa tekee, kun kaukalonsa kaataa...
Voihan peijooni, meinasi unohtua, että ainahan on mahdollisuus kiristää verotusta!
Tämä yrittäjä ei ole tuonut yhteiskunnan kirstuun penniäkään.
Ole hupattamatta, pakko on maksaa veronsa jokaisen. Miksi olet niin pahantahtoinen , että tahallasi yrität tuhota tämän yrittäjän väärillä tiedoilla ja syyttämällä - kunnianloukkaus on jo kyseessä ja viulut maksat sinä, jos vievät oikeuteen sinut puheistasi ja kirjoituksistasi.
Uudenlainen konsepti heillä ainakin hankinnoissa on, kun asiakas tekee tilauksen yrittäjä tai äitinsä ajaa Tokmannille ja hakee tarvikkeet punalippukorista ja eikun takaisin keittiöön ja kohta asiakas saa tuoretta luomuruokaa. Pitäisi tällä tavalla jo pärjätä.
Käytämme vain tuoreita aineksia lähimaatiloilta hommattua luomua
Mitenkä ko. yrittäjä hoidellut aikaisemmin velvoitteensa, mm laskujen maksut.
Tokmannin ale carte😄
Kaksi kertaa olen kyökissä käynyt ja se riitti, menen jatkossa aina syömään laaturuokaa toiseen paikalliseen ravintolaan. Se on täällä ykkönen, eikä heidän tarvi kopioida muilta vaan keksivät annoksensa ihan itse!
Mitäs sinä siellä keittiössä teit? Ei kai sinne pitäisi olla asiakkailla mitään asiaa.
Jokohan anniskeluluvan on saanut yrittäjä takaisin?
Onko tarjoiltu alaikäisille?
Miks ei oo ku kuuteen auki. Mikäs anniskeluluvissa?
Verot maksamatta ->> luvat pois.
Liian paljon hyvvee on ihanoo
No sitä ei ainakaan köökissä ole 😉 😉 😉
Hyvä hyvä,oikein hyvä!
Kiuruvedellä on haasteellista olla yrittäjänä toimialalla jossa myydään kuluttajille tai pienyrittäjille. Moni käyttää enempi aikaa toisten kyttäämiseen mitä töiden tekemiseen. Yrittäjän pientäkin virhettä kytätään ja heti ollaa soittamassa virkavaltaa kimppuun ja kirjoitellaan tänne.
Asiaa on tämä kirjoituksesi. Jos ei yrittäjiä olisi ei olisi töitäkään mutta eihän nämä kiuruveeen paukapäät niin aattele . Kyllähän tämä kyseinen yritys liian monta konkkaa on tehnyt ja olisi viisainta lopettaa yrittäminen kokonaan.
Mitä se tuommoinen on, että hattuillaan ihmisille, jotka joitain yrittävät?
Yrittäjä perseilee sen minkä ennättää ja häntä pitäisi vaan kannustaa?
Vois käyvä syömässä ja lähteä maksamatta niin saa maistaa omaa lääkettään.
Tuo olis kyllä ihan oikein
Monta yrittäjää ja duunaria on tämän " yrittäjä" narsistin takia kusessa, maksamattomien palkkojen ja laskujen takia, ei kyllä kiinnosta pönkittää tuota puuhastelijaa yhtään enää.
Aika moni saisi pitkään käydä ilmaiseksi syömässä
Vois ajankuluksi tehdä vaikka tapetointi hommia
Enpä muuta tiedä noista jutuista, mutta ruoka on kyllä Hyvää.
Enpä todellakaan voi hyväksi sanoa, ikävä kyllä. Ja seuraavaksi apinoivat varmaan taas jotain, kun paikallisen laaturavintolan kesäkahvila aukeaa!
Onko tämä laaturavintola sama mitä voisi kutsua kasarin kuiskaukseksi kun ei se paikka muuksi muutu vaikka kuinka pintoja maalailee.
Voi sinua reppanaa, kun et ole ajan tasalla ko. ravintolan suhteen. Sen nykyisestä toiminnasta ja esiintyjistä sekä vaihtuvista ruokalistoista sulla ei ole yhtään mitään tietoa, joten sulle se köökki on tai abc ihan riittävä paikka : D :D
Milä juttu lupien menetys kun tuntuvat semmosta puhuvan huoltoasemalla tietäjät, liekkö perree?
Kännikaloja juottavat niin kauan kun leuka pysyy pöydän reunalla.
Sitten kun lipsahtaa pöydän alle niin heitetään niskaperse otteella ulos ja pitkälle.
12.5 päättynyt, yhteiskunnalliset velvoitteet (verot) hoitamatta...
Eipä ole yllätys. Taitaa olla monta muutakin laskua hoitamatta.
huolpois uutta matoa koukkuun...
Hevoshuijauskeskus Lupsiksen pitoihin ei sitten yllättäen tullutkaan väkeä, piti jättää pitämättä, jokohan silmäänkustujen mitta on täynnä?
Voi niitä jotka makso osallistumismaksut ennakkoon. Niitten tuhlattujen rahojen takasi saaminen saattaa tökkiä.
Luvat saatu takaisin. Huomenna musabingo ja auki pe la 12-4(3).tervetuloa.llounas ja ala-carte jatkuu normaalisti.
Aukioloajat
Nyt suljettu
Maanantai
10.30–14.00
Tiistai
10.30–14.00
Keskiviikko
10.30–14.00
Torstai
10.30–14.00
Perjantai
10.30–18.00
Lauantai
14.00–18.00
Sunnuntai
14.00–18.00
Kiuruveden paras baari ehdottomasti eikä ole vittumaisia pokeja ovella vittuilemassa jos ei ole ne siirtyneet sinne sitten
Poket tekevät työtään,
arvostelevien asiakkaiden olisi hyvä mennä peilin eteen,
mieluummin jo kotona, ennen kuin lähtee ulos änkyröimään.
Ruoka on hyvää ja sitä on riittävästi!
Velkaa ainakin on riittävästi ja joka taholle...
😅😅😅
😅😅😅
https://www.avoindata.fi/data/fi/dataset/alkoholielinkeinorekisteri
tuolta voi käydä tarkastamassa lupien voimassaolon...
Minusta näyttäisi tuon taulukon mukaan että limulinjalla mentävä. Päättyneet niin pitkä että ei jaksa kaivaa mutta voimassa olevia lupia alta kymmenen.
Klo 16-19 happy hour kaikki limpparit 5 e
Näkyy viel etsivän timpureita. Muistaako edes palkkoja maksaa.
Voi olla vaikeeta. Sen verran on ammattimiehillä palkkoja tältä suharilta saamatta. Bisnesälyssä jotain pielessä ku vaan väkisellä täällä "yrittää".
On se rotta!
Tämä ko. "ravintolayrittäjä" yrittää kaikin keinoin pärjätä paikallisen pitkän historian omaavan ravintolan kanssa 😅 Varsinaista sähläystä ja toisen ravintolan toimien ja ruokalistojen matkimista! Yhen kerran olen käynyt tuolla rookissa ja se riitti; buffan pizzat valmiisiin pohjiin väsätyt sekä kuivat ja haaleat. Onkohan kertaakaan käynyt terveystarkastaja tuolla rookissa...
Epäluotettava tyyppi.
Ei kyllä vois vähempää kiinnostaa tämän henkilön ravintolabisnes ja toiselta yrittäjältä matkitut jutut! Käyn ainoastaan paikallisessa ravintolassa, joka ei hiihdä kenenkään perässä vaan kehittelee ja keksii itse tapahtumat ja ruokalistat!
Turpa kii ja syömään. Grillikauden avajaiset tänään. Ei oo matkittu. Uusia juttuja tulee koko ajan. Suahaan hevosille heenee ostettua.
🤣😂😅
Peltohovi ei enää ole se mitä se oli kulta kautenaan moni kaipaa varmasti sitä vanhaa aikaa mutta kaikkia ei voi miellyttää eikä tarvitsekaan
Luet kuitenkin ja kommentoit?
Oli tai ei,
moni kaipaa vanhoja aikoja ja paikkoja siksi,
että kaipaa todellisuudessa omaa nuoruuttaan.
Ootteko muuten ottaneet kookissa "talon majoneesia" annoksen kylykeen?
Näin mainos kuvan tästä majoneesin tarjoilu välineestä nii oli sen verran nuhjuinen että no thanks.
Oliko "tatti" pystyssä?
Bistro Kook Oy perustettu uuden emännän nimiin.
Silleköhän nyt haetaan anniskelulupia. Ei kyllä tältä suharilta häpy lopu. Millonkahan siellä asioivat tajuavat että velvollisuuksia ei hoideta, verot, palkat jne. Käykää hyvät ihmiset hovissa tai havannassa, siellä velvoitteet hoidetaan. Sääliks käy uutta morsmaikkia, ei tienny minkä kelkan kyytiin nous.
Jokainen saa käydä syömässä juomassa missä haluaa enkä usko että yksi nega kirjoittaja saa Asiakkaita vähemmäksi kookista
Taitaa olla jollain vaan puurot ja vellit sekaisin antaisitte jo olla vaan Ulkopuoliset ihmiset kun ette tiedä lopullista totuutta, hirveetä edes yrittää Kiuruvedellä jos tällaista kirjoitetaan pitkin nettiä haukutaan yrittäjää tuskin ois pystyssä jos olisi epärehellistä toimintaa?
Jos konkursseja selän takana ja anniskeluoikeuksien menetys, niin ehkä siellä jotain epärehellistä toimintaa löytyy tai on jo löytynyt.
Liekkö ne Rkaupan kuolinpesän peltikoneet vielä piilossa vai joko otettu uudelleen käyttöön😄
Riikonen on h..o😀
Rehellinen yrittäjä ja Rkonen samassa lauseessa on sitä savolaista huumorrii parhaimmillaan...uskoo ken tahtoo, velaks en antas ja palkat pyytäsin etukätteen.
Onko tietoo, joko olut virtaa hanoista?
ei virtaa
😆..
Tämän kylän paras lounad ja muusta viis.
Siis lounas
Kyllä Peltohovilla on paras 😋
Nyt ee suaha vettä väkevömpöö ennen ku maksan verot. Malttakaa odottaa. T. JR
Näkyy hevoset olevan myynnissä. Loppuuko hevoshommakin?
Eikö sieltä saa Alkoa ollenkaan ja niityt tulossa ei hitto jos totta
Mitkä hemmetin niityt!? Täällä ei vuosikausiin ole niittyjä ollut vaan ISKELMÄVIIKKO! Kun tämä ko. ns. Yrittäjä on kussut sekä yksityis- että yrityshommansa, niin voi voi...Mitenkä mäni noin niinku omasta mielestä...?
Yllättävän pitkään sai perseillä.
Joo taas jätetään rehellisille ja hyväuskoisille yrittäjille ja yksityishenkilöille maksamatta kaikki. Niin siinä loppujen lopuksi käy. Viimeks oli yli 2 miljoonaa saatavia. Nisti kun varastaa kaupasta jotain se tuomitaan. Mutta tälläinen on rehellistä rosvousta.tästä ei tule sanktioita. Vituttaa niiden yrittäjien puolesta miltä jäi ja jää rahat saamatta.
Nistiä ei tuomita, sakot vain saa ja ne voi jättää maksamatta. Myymälävarkauksista kertyneet sakot muunnettiin ennen vankeudeksi, mutta tietääkseni ei nykyisin... Voi toki olla, että on palattu entiseen käytäntöön, ehkä, ehkä ei.
Muitakin myymälävarkaita eli näpistelijöitä on, ei vain nistejä.
Tiedättekö te oikeasti totuutta? Vai joku kateellinen taas vauhdissa täällä jauhaa vaan
Joillakin on kärähtänyt prosessori korvien välissä...
Sellaisille ei pitäisi antaa nettiä,
kuteen ei anneta mielenvikaisille aselupia.
Tuleekohan sama karaoken pitäjä ku viime kesänä.😄. Sekin jäi nuolemaan näppejään. Talakoilla mäni ee voe mitää.
Aikoi tulla kun eka maksaa 3vuoden palkkiot etukäteen
Näkyy hevos toiminta loppuvan. Joko vihdoin kusettaja kuriin laitettiin
Toivottavasti ei lopu.
Paljonko maksaa niitty viikolla iso III olut köökissä?
7 € alkoholiton lonkero oli ainakin
Siihen ei taida lupia tarvita?
On ne huolet tällä kylällä...
Nyt se itkee ettei kukkia ole patsaan äärellä kun oma grilli vaunu ja pöydät makaa patsaan edessä. On aikamoinen itku pelle.
Iskelmäviikkojen aikaan kävin syömässä ja tulin Helsingistä.Ruoka oli kyseisessä ravintolassa kyllä aivan laadukasta. Kannattaisi paikallisten tämmöisiä paikkoja tukea koska ei tuolla teidän kyllä kovin montaa ravintolaa näyttänyt olevan mistä sai edes ruokaa. Hyvä kokemus jäi ainakin minulle ja meidän seurueelle.
Vai Helsingistä taidat olla luupuveeltä ja yrittäjä itse
Asia on juuri noin kun kirjoitin. Helsingissä asutaan vaikka kotoisin ollaan muualta. Kannattaisi paikallisten pitää kiinni tämmöisistä yrityksistä.Saimme ainakin hyvää palvelua ja maittavaa ruokaa.
Aivan, aivan, kommentoija kirjoittaa asiaa.
Huvittaa vain ja myös ärsyttää tuo usein kuultu sana "maittavaa".
Tulee mieleen pikkulapsille lätystely:
"Maittaako ruoka? Maittaaa maittaa."
Jotenkin vain luontevammalta tuntuisi sanoa: "Hyvin maistuvaa ruokaa."
No, niin tai näin, pääasia, että "ruokaa on riittävästi ja se on hyvää", kuten ennen armeijassa vastattiin, jos joku ruokalan vääpeli kysyi, jotta "miltä ruoka maistui".
Harvemmin kyllä kysyi...
Ottaako laps tittiä? Hyvinkö maittuu?
En kyä muista, että olisi kysynyt koskaan.
Mutta siltä varalta, että kysyisi, olisi ollut suotava vastata noin.
Yrittäjä joka paikkaan velkaa ja kusettaa minkä kerkeää, niin miksi ihmeessä pitäisi kannattaa sellaista miestä. Täys narsisti ja huijari
Täällä Kiuruvedellä on jännä tyyli. yrittåjät tai yrittäjän kaverit koittaa täällä puhdistaa mainetta
Keneltä se nyt on jättänyt laskut maksamatta kun niin meinaa kahvia ja pullaa tarjota
Kolmelle sadalle
Todellakaan en mene ilmaisille pullakahveille, enkä tue tuota puljua varsinkaan maksavana asiakkaanakaan!
Oo menemättä. Moni muu menee.
Miten kokilla menee
Onkohan vastaanottokeskus tulossa kuin majoitustarve
iskenyt K-vedelle?
Mikkeli mielessä
Oletetaanpa, että valtion entinen virastotalo olisi tyhjänä, että se olisi valtion omistuksessa ja ettei siellä olisi minkäänlaista toimintaa.
Se olisi erinomainen vastaanottokeskus.
Putkatilatkin valmiina.
Siinähän olisi jiiärrälle loistava liikeidea
Liian paljon hyvvee on ihanoo. Aikainen lintu madon nappoo. Nyt eurolla sämpyläkahvit 7-8välillä.
JR oli Dallasissa.
Yhtä kiero kun k-veen JR.
Viimeisin ilmoitus facessa ja varmaan uuden ideanikkarin keksintö "burgerit jotka puhuttaa kylillä"....Jaa mitähän ne puhuttaa ja missä????🤭😅 Minä ainakin puhun ilman noitten "kaikkien kehumia" burgereita 😂😂😂 Kiitos ei!
Kuuluisa lausahdus kyseiseltä yrittäjältä. En minä henkilökohtaisesti mitään mahda, jos yritys ei maksa laskuja🤣🤣🤣🤣🤣
Kunnolla kupoliin rottaa.muuttuu lausahdukset.
Eikös sille ollut joku avokkaalla antanut tässä joku aika sitten?
Läts😆😆😆
Ihana uutinen😍😍😍
Kiuruvedellä on avohoito varsin pitkällä, kun vain joku vielä valvoisi, että ottavat lääkkeensä...
Jotkut kihisevät merkillistä kiukkua toisia kohtaan,
ilmeisiä psykopaatin oireita.
J.R.on vellihousu
Merkillistä kiukkua? Kyllä se varmasti kiukuttaa jos ei työmiehet saa palkkojaan. Yks vaan elää leveetä elämää ja olettaa että kaikki tekee talkoohommia hänen hyväks. Eihän se niin justiisa jos tavan duunareille jää palkat maksamatta kunhan ite pärjää ja omat penskat saa harrastaa.
Juuri näin!
Polvillaan oli nyyhkyttänä J.R🤣
Sanoin R ja polvilleen tippui JR. Poski punaisena vika ei ole minun vaan firman R. 😄
Vieläkö siellä äiti hakee Tokmannin punalapputuotteita alacarteen😆
Se on pistro ruopin paikallinen Tokmanni Ale carte.
J.R.🐀🐀🐀
Kaikki muutkin?
Missä sinä onneton sitten kaljoilla käyt?
Ei muuta ku rock'n roll ja vetoja!! Kisat jälleen peruttu
Mitkä kisat?
Joo
Yritäpä sinäkin poloinen nukkua yösi rauhassa, miettimättä muiden asioita, ettei tarvitse jo aamutuimaan nousta naputtelemaan kommenttia, se vain stressaa turhaan, joohan?
J.R.tais tulla inisee:)kusettaja:)
Ei tullut, vaan kirjoittaja olin minä.
Ällöttää tuollainen räksyttäminen, jota näilläkin palstoilla harrastetaan.
Avuttomat yleensä räksyttävät, kun eivät muuhun pysty.
Kateellisiahan nämä ovat. Noh, huomenna taas Bistroon syömään.
Polleille 2,5k € protesti.
Ei ehkä kannata tehdä mitään velaksi
Ei ole Rookki sen nimi, vaan Kook ja ei mene konkkaan kun käymme kahvilla ja syömässä. On ihan hyvä paikka vanhassa virastotalossa ja pääsee autotonkin käymään , on luiskakin pyörätuolissa oleville. Rientäkää sinne sankoin joukoin ,että säilyy tämä yritys veronmaksajanamme. On siis vanhassa virastotalossa tämä paikka. Jokainen yritys on tärkeä pienellä paikkakunnalla ja kaikki muutkin veronmaksajat. Joten asioikaa siellä!
Kun ei maksa: Veroja, palkkoja, eläkemaksuja eikä mitään hankintoja jotka onnistuu saamaan laskulle.
Rotta riikonen!
Taitaa melkein kaikille olla velkaa keltä laskulla saanut
Paljo maksaa pitkä kolomonen rookissa?
-jonko - - -
no paljonko?
Mistä minä sen tiedän, käy kysymässä!
Kai nyt on jo luvat ja pikkujouluja mennään syömään ja juomaan kohta.
Eheheihän pikkujouluja voi syödä eikä juoda!
En astu jalallanikaan kyseiseen puljuun!
Miten muuten voisit astuakaan kuin jalallasi?
Tuskin ketään kiinnostaa. Moni muu astuu.
Höpö höpö. Aika vähän siel porukka käy.
Paitsi, jos käsilläsi kävelet, tai kokeilet mennä kärrinpyörää, tai kuperkeikkaa...
Ilmoittele vain etukäteen, että tietävät pitää ovia auki, ja puhu selkeästi artikuloiden, eivätkä luule, että kännikäs sieltä on tulossa...
Sivistymättömälle tiedoksi netistä:
"AI-yhteenveto
Artikulointi tarkoittaa puheen tuottamista eli sitä, miten ihmisen puhe-elimistö muodostaa äänteitä ja miten nämä äänteet erottuvat selvästi toisistaan. Hyvä artikulointi edellyttää kielen, huulten, poskien ja kitalaen yhteistyötä, jotta puhutut sanat ovat selkeitä ja ymmärrettäviä. Sitä voidaan myös käyttää kuvaannollisesti ilmaisemaan kykyä puhua selvästi ja vaikuttavasti sekä tuoda julki ajatuksia."
Kokin paikka auki kookissa, onko millainen työpaikka?
No ei sieltä varmaan palkkaa saa, mutta muuten hyvä.
Huomenna tullaan täältä kärsämäeltä asti. Aattelin eka juoda pari kolmosta samalla ku kattelen ruokalistasta ala carte annoksia. 5h seurue tulossa.
Monilla kiuruvetisillä on merkillinen tapa ottaa milloin mikin asia tai henkilö hampaisiinsa ja järsiä sitä kuin rakkikoira puruluuta.
Koirat suonevat vertauksen anteeksi, olen koirien ystävä.
Sitä saa mitä tilaa
Hampaisiin voi joutua tilaamattakin, koska usein järsijät ovat luonnevikaisia henkilöitä.
Henkisesti kieroon kasvaneita.
Persoonallisuushäiriöisiä, mielisairaita, psykopaatteja, sosiopaatteja, narsisteja.
Lapsuuden kehityksellisen trauman omaavia. Syyttävät muita ihmisiä itsessään olevista ominaisuuksista. Kirjoittavat itsestään ja omista teoistaan.
Pahoja Ihmisiä
Riikonen on!
Nyt ostohousut jalkaan ja ostamaan
Saa nähdä pääseekö velkojat kohta rahoihin käsiksi kerta on laittanut talot, maneesit ym myyntiin
Huijari huijannut joltain rahaa kun näkyy sähkövatkaimella nykyään ajavan
Eihän tuota kukaan pysty/kannata ostaa. Kiva olis tietää miten tuohon rahoitus aikanan edes järjestyi. Syntyessään kuollut ja kannattamaton idea.
Sopivat laskelmat ja oikealle henkilölle esitettynä.
Elkää lyötyä lyökö, hyväsydäminen oli, kun antoi kyläläisille mahdollisuuden halvalla harrastaa ja hyvissä olosuhteissa.
Ja muutenkin symppis tyyppi❤️
Nyt pitäisi järjestää kansalaiskeräys, jotta meillä pysyisi tämä hieno keskus käytössämme. Kaupunki voisi olla esimerkkinä ja laittaa esimerkiksi 500 000 pohjakassaan, sitten Kiuruveden yritykset ja yksityiset keräisi niin paljon, että saisimme tämän paikan uuteen nousuun ja meidän palvelut pysyisi hyvällä tasolla.
Vuoden vitsin murjaisit 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Asiahan ei minulle kuulu, mutta kysyn silti: Mikä keskus? Missä?
Voi vittu vasta jätti viattomille yrityksille yri 2 miljoonaa velkoja pystyyn ni pitäs vielä kansalaiskeräys järjestää. Haloo😆😆
Ei taida edes tohon 2miljoonaan jäädä
Et sitten ymmärrä sarkasmia?
Only on kiuruvesi.
Taitaa olla kieroveden kateus vaan täällä taas loistaa
Nimenomaan, katetutta, pahasuopaisuutta, vahingoniloisuutta, kieroutta...
Itse eivät pysty muuhun kuin päivärahoilla elämään.
Sopivaa porukkaa elämään kolhoosissa, jossa ei tarvitse tehdä yhtään mitään, korkeintaan on vähän värkkäilevinään jotain...
Eikö toi liene jo ollu ainaki kuukauden ilman kokkia?
Ja alkoholiluvat ollu pois keväästä asti.
Mitäs sille ratsastuskeskukselle ja muille bisneksille kuuluu? Olko ne jo myynnissä vai mitä tässä ketjussa on hupateltu?
Just kävin. Samalla kun selailin ala carte listaa siemailin pari olutta. Oli hyvät ruuat ja palvelu pelasi. Suosittelen.
On tainna uus akka lähtee ooluun takasi semmosta huhua Teboililla kuulin.
kissanpennulla on silmät auvenna ;)
Juuri näin:)huorpukista äkkii eroon
Niin varmaan, niin varmaan, kun Teboilillakin sellaista puhutaan.
Niinhän se on, että Teboililla ja muilla huoltiksilla, kuppiloissa ja kylällä yleensä tiedetään toisten asiat paremmin kuin asianomaiset itse.
Vaikka täytyy toisaalta todeta, että on ne huolet tällä kylällä, on totta vie...
Olisi syytä asioida siellä, jokainen yritys on tärkeä työllistäjä ja veron maksaja. Ei netistä tilata, ei haeta Iisalmesta, niin palvelut säilyvät.
Kyseistä paikkaa ei taida kukaan muu pitää pystyssä kuin lounas kokki
Just kävin. Yökerhossa nappasin parit paukut. Hyvää musiikkia ja viihtyisä paikka. Suosittelen. Tänään auki aamu neljään.
Hanavesi jäillä?
On hurja meno yökerhossa. Tänään taas auki 04.
Vanhaan vai uuteen aikaan, kesä- vai talviaikaan?
Aika jännä homma, kun googlettaa, niin aukioloajat on kyllä ihan täysin muuta....! Missähän ja kenellä se hurja meno on ollut 😂
Asken käytiin perheen kanssa. Olipa huippu ala carte. Kokit hakkasi kunnon pihvit. Ja halvat ja hyvä palvelu. Menkää syömään. yökerhossa .tänään sunarit. Tulee valomerkki 2.00. Tai niin pitkään ku asiakkaita riittää
Aika ontuvaa tuo kirjoittaminen...Ai oliko siellä muka montakin kokkia, kun kirjoitit "kokit"???
Uskokoon ken tahtoo, tämänkin kirjoituksen....
Onkos siellä A la Carte kokki nyt? Kun tässä vähän aikaa sitten ei ollut kuin lounaskokki
🤭🤭🤭
Kukahan sen "perinteisen" mykyrokan keittää...Pitihän se näidenkin taas seurata perässä, kun pitkän linjan ravintolalla on perinteinen mykyrokka ollut listalla jo pitkään....Mitähän seuraavaksi matkivat.
Mykyrokka on väitetysti kiuruvetinen ruoka, mutta on sitä myyty ennen jopa baareissa, ei siihen kenelläkään yksinoikeutta ole, ei liioin yleisiin ruokiin. Eri asia, jos jokin ravintola kehittää oman ruokalajin ja saa sen rekisteröidyksi nimiinsä.
Mykyrokan keittää sellainen keittäjä, ettei ole nokan koputtamista lopputuloksesta kenelläkään. Pitempi linja hänellä kuin pitkän linjan ravintolalla. Ei tarvii matkia. Ja muuten en ole omistaja, joka kirjoittaa.
Kehumatta paras, mutta enpä kaiken varalta aio mennä köökkiin. Viime viikolla kävin syömässä todella maukasta rokkaa ja edelleenkin menen samaan paikkaan, kun taas keittävät...
Mykyrokkaan veret suoraan JR- n nenästä, onpahan edes yksi tuore aines siinä sopassa.
Mykyrokkaan veret suoraan JR- n nenästä, onpahan edes yksi tuore aines siinä sopassa.
Mykyrokkaan veret suoraan JR- n nenästä, onpahan edes yksi tuore aines siinä sopassa.
Mykyrokkaan veret suoraan JR- n nenästä, onpahan edes yksi tuore aines siinä sopassa.
Tuskin on syötävää, kun ei tiedä mistä lihat hankkivat.
Mister tokman -50%
Miten on pääseekö talleille huomenna ratsastaa hyvin 🔨 hevosilla
🤣🤣🤣🤣
Ollaan täältä pielavedeltä tulossa isolla seurueella isänpäivälounaalle sunnuntaina. Mistä löytää menun ja hinnaston.
Omistaja itse mainostelee.
Pienelläkin älyllä ja netin hakukoneella löytyy
kyseiset tiedot
No kerroppa ne tiedot.
Onko tässä paikassa huomenna isänpäivälounasta?
Millo Bingoilta seuraavan kerran?
"Millo" kävit viimeksi?
Toukokuussa aloitettu konkan julistaminen tässä ketjussa, ja tiettävästi yritys toimii vieläkin...
Tänään taas happy hour kaikki juomat 7e ja yökerho klo 04 asti. Grilli vaunu palvelee aamu 5 asti. Tervetuloa.
Höpöhöpö taas kerran! Facen mukaan tänään ja huomenna auki 22 saakka. Ja onko vieläkään muita kuin 0% juomia...
Minä menenkin vaimoni kanssa Peltohovin Finedine-iltaan huomenna ja me nautimme hienoista annoksista niihin sopivien viinien kera. Ja kun suosimamme ravintola on avoinna 04 saakka, niin jatkamme iltaa ruokailun jälkeenkin.
Joo mutta ei kauan
Tänään yökerhossa yöbingo. On menoa ja meininkiä aamu 4 asti. Grillivaunu takoo lupisburgereita taas aamu viiteen asti kolmen kokin voimin. Tervetuloa.
😅🤣😂
Joo mutta ei kauan
Olemme tapahtuman pää sponsori joten Lauantaina kookissa turpaanvetotalakoitten jatkot. Yökerho auki taas aamu viiteen. Valitettavasti majoitustilat on myyty loppuun kyseisenä päivänä. Myös grillivaunu ja karaoketeltta pihalla. Tervetuloa.
Kukahan tämän sadun kirjoitti 😅🤣😂
Joko saa käytettyjä alushousuja minirippipussissa?
Pakolaiseksi lähti ouluun
Kylillä huastovat että ois ihan Eesti pojat käyny rahoja kyselemässä ja ois tullut maksu muistutus nyrkistä😆
Kylillä huastovat että ois ihan Eesti pojat käyny rahoja kyselemässä ja ois tullut maksu muistutus nyrkistä😆
Kylillä huastovat että ois ihan Eesti pojat käyny rahoja kyselemässä ja ois tullut maksu muistutus nyrkistä😆
Kylillä huastovat että ois ihan Eesti pojat käyny rahoja kyselemässä ja ois tullut maksu muistutus nyrkistä😆
Kylillä huastovat että ois ihan Eesti pojat käyny rahoja kyselemässä ja ois tullut maksu muistutus nyrkistä😆
Mykyrokkaan saa veret näppärästi J.R - nenästä, on ainakin yksi tuore aines siinä sopassa.
Mykyrokkaan saa veret näppärästi J.R - nenästä, on ainakin yksi tuore aines siinä sopassa.
Varmaan se paikkansa pitää, kun "kylillä huastovat", ja se tässä vielä viidesti todettuna.
Samoin pitää varmaan paikkansa moni muukin asia, kun "kylillä huastetaan"...
Sehän on se vanha maaseutuperinne: kierretään talosta taloon "huastelemassa"...
Pitääkö paikkansa, uusi kokko Kookissa? Hyvät ruuat ollut tähän asti. Saaneeko jo kaljookin
Kokko????
Jo vain kaljoo saa. Tänään keskiviikkona opiskelijailta. Pitkä kolmonen 2e. Yökerhossa Bailataan taas viiteen asti.autokaista yögrilli myös auki. Tervetuloa.
Ei saa alkoholia vieläkään.
Musabingokin takkus kovasti 🫠
Mikäs bingossa oli vikana?
Kyllä maar pinko on pelien peli, siinä on jännitystä ja voittaakin voi!
Mm. Jaettuna Rock-laput ja bingonvetäjä laitto sitten Ysäri-kategorian päälle, vaati 3 vai 4 asiakkaan apua että saatiin vaihdettua oikea kategoria.
Palkinnot hakusessa, bingo huutoon ei reagoitu heti. Vääriä nappeja paineli koneelta.
Että melkoista säätämistä oli.
No ei tosiaan ole menossa konkkaan. Jatkamme täydellä teholla kolmella linjalla. Lounas.,ala carte ja drive In. Alkoholia saa sitten ku verot on maksettu. Tervetuloa.
Asiakkaan vai firman?
No ei olekkaan. Nytkin hakevat lisää kokkeja ja tarjoilijoita palvelukseen. Porukkaa täynnä niin ettei parkkipaikkaa tahdo löytää.
Hienoa että riittää asiakkaita
😂🤣🤭 No ainaki eilen illalla valot oli sisällä päällä ja pihalla 2 autoa, että se siitä täydesta...Peltohovin ohi ajaessani näkyi sisällä ihmisiä jo heti kadun puolelta pöydissä ja parkkipaikalla monia autoja... 🤗
🤭🙈
Drive In oli niin ruuhkautunut että jonot oli osa palvelulle asti.
Uskokoon ken tahtoo 🤣😂🤣
Oli oli usko nyt. Ite odotin jonossa tunteja. Oli hyvät eväät sitten nam nam.
😂🤣😉🤭
Meidän ei tarvinnut odottaa tunteja, kun Peltohoville menimme. Vaikka ruokailijoita olikin runsaasti, niin saimme ammattitaitoisen (❤️) keittiöhenkilökunnan ansiosta ensin alkuruokamme pikaisesti ja pian ne nautittuamme myöskin pääruoat ❤️
Kiitos Peltohovi, seuraavaan ruokailuumme ❤️
🤣😂🤣
Ja emme todellakaan mihinkään köökin autokaistalle mene eväitä hakemaan, kun voimme ravintolassa syödä pöydän ääressä nauttien.
Missä se autokaista on?
Aloittajalla kaista pää.
Hyvät asiakkaat. Autokaista vetää vaan 25 autoa tunnissa. Tänään oli jonot abc.lle asti. Maailmallakin suuren suosion saaneet lupisburgerit tekevät nyt kauppansa. Kilpailijoitten ruokalat ammottaa tyhjyyttä ja se ei ole ihme. Maku on taivaallinen.
Illan paras vitsi😂🤣😂 Tänä iltana Peltohovilla ruokailimme ystävien kanssa 🫶 Ja kylläpä siellä oli muitakin herkuttelijoita, jotka arvostavat hyvää palvelua ja todella tasokasta ja maukasta ala carte menuta ❤️
Ette te ruokaile Peltohovilla, vaan Peltohovissa.
Onko pakastetun peuran hinta mikä nykypäivänä?
Kun meikäpoika lähtee kunnolla syömään niin siinä kyllä samalla juodaankin niin että nuppi tärisee aamulla. Kuulema Kookissa hyvät ruuat muttei nupin tärinää tarjolla aamuksi, pitääkö paikkansa?
Kunnolla syöminen on laaja käsite. Siihen voi riittää vaikkapa lautasellinen kaurapuuroa, leipäviipale ja lasillinen maitoa.
Autokaista vetää jonoa muodostuu. Menkää jo osa etuovesta. Asiakkaita tulvii ovista ja ikkunoista on ne niin hyviä lupisburgerit.
Mistä saa tämän maailmankuulun herkun reseptin.sitä kysyimme kokeilta. Ne sanoi että vaan yksi tietää salaisen reseptimme.nimi juontaa juurensa jo edesmenneestä ratsastuskeskuksesta. Iso suussa sulava sämpylä. Sisällä täyteläinen pihvi. Talon salainen kastike. Siitä on lupisburger tehty.
Menee se konkkaan.
Ee se mene. Se vaan suattaa vaehtoo nimmee välillä mutta sinä et sitä tiiä ku vanhalla nimellä mainostaminen jatkuu😁
Taas on autokaistalla jonoa. Kokit kantaa lupisburgereita solkenaan ulos. Jopa pientä käsirysyä kenen burgeri. On ne niin hyviä.
Meiltä autokaista ja ala-carte palvelut. Myös kotiinkuljetus. Arkisin lounas klo 10.30-14.
Huomenna on sunnuntai, koko päivän!
Joko anniskeluluvat " keretty" hankkia?
Ei. Olemme tukemassa suurta raittiuskamppanjaa. Siksi toistaiseksi vaan 0 olutta tarjolla.
Tänään on tämä päivä, huomenna huominen.
Näkyy ainakin kaks kiinteistöä olevan konkurssi huutokaupassa
Repikääpä siitä riemuiten pelihousunne, jos ette te onnettomat muuhun pysy kuin toisia parjaamaan.
Ei siitä tarvii mitään repiä kun totuus näkyy selkeästi
Vahingonilo ja suoranainen riemu paistaa teksteistänne.
Sama mies huutaa ne pakkohuutokaupassa pilkkahintaan ja toiminta jatkuu. Näin se on ollu ennenkin.
Ihmisellä pitää olla oikeus aloittaa uudestaan, niin kuin mäenlaskussakin voi kaatumisen jälkeen yrittää uudelleen.
Nyt tuli uusi erä lubisburger aihioita ja talon salaista kastiketta. Ai että. Heti ruuhkautui autokaista ja ihmiset rynnii sisälle. On ne niin hyviä.
Mäenlaskija vienyt mäenlaskun järjestäjän rahat
Huomenna on aamupäivällä kipakka pakkanen, mutta sitten lauhtuu ja aurinkoa on monta, monta tuntia!
Nyt lauhtuu.
Hyvä ruoka siellä on.
On mutta onko enemmän ku 10 ruokailijaa päivässä. Paras lounas aika niin 2 autoa seisoi pihalla.
Ka mitäpä söivät? Autot?
Meinaan, että syömään voi mennä jalkaisin.
Voiko alkoholiluvat lähteä maksamattomien verojen vuoksi?
Voi
On terveellistä kohtuullisessa määrin.
Siis voi.
Paras ruoka.
Huonoin
Virastotalo meni konkurssiin
Vaan ei mennyt liiketoiminta. Korkki senkun porskuttaa vaikka virastotalon yhtiö meni nurin. Vuokranmaksu vaan siirtyy yhtiön konkurssipesän tilille ja mihinkäs ne maksavia asiakkaita parkis kun kuka se talon ylläpidon maksaa jos ei vuokralaiset. Pakkoraossa konkurssipesäkin kun jostain on tuloja saatava tai pikaisesti saatava myytyä mikä tuskin on mikään helppo homma.
Niin näkkyy vanahalla ruosteisella pakulla ajavan. Liekkö vouti vieny muut autot.
Siinäpä sitä on "Puukon veljeksille" pohtimista...
Sivistymättömille tiedoksi:
"Puukon veljekset" ovat Kummeleiden sketsiveljeksiä, jotka hatunretale päässä istuvat kotipirtin pöydän ääressä ja haukkuvat niin maan perusteellisesti herroja sun muita, milloin mitäkin ja ketäkin...
Kyllä täällä istuu ihan rehelliset hyväuskoiset yrittäjät pirtin pöydässä hatun retale kourassa ja miettivät saataviaan.
Rehellisiä "Puukon veljeksetkin" ovat, vaikka herroja haukkuvatkin niin, etteivät ehdi itse tehdä juuri muuta kuin tupeksia milloin mitenkin ja sotkea asiansa...
Kannattaisi käydä välillä pihalla, päätä tuulettamassa.
Lupisburger suosio on räjähtänyt käsiin. Jopa amerikan mantereelta trumpin kätyrit kyselivät salaista reseptiämme. Sitä ei luovitettu. Tänään hurjat mondaag pileet auki aamu viiteen. Autokaista palvelee kuumana . Kaikki juomat 7e. Yökerho bilettää.
Kommentoijalla on niin lennokasta mainospuhetta, että voisi kokeilla omaa yritystoimintaa käytännössä.
Aika väljää täällä,olisko n.70 henkeä bailaamassa. Tulkaahan kiurukkaat mondaag-bileisiin,vielä ehtii!
Milloin tämä sarjayrittäjä saadaan liiketoimintakieltoon.
Mainostaa töitä semmosella nimellä mikä on mennyt jo 13 vuotta sitten konkurssiin. Ja senkin jälkeen on muutama mennyt. Miten takuut ym pelaa jos jotain sattuu. Onko vakuutuksia. Mikä on oikeasti sen firman nimi miltä tilaan työn. Sitä ei kukaan tiedä.ilmassa on paljon kysymysmerkkejä.
Voi kauhiaa, jos on pualetkin totta!
Nyt kookissa pärähtää. Olemme aloittaneet vapun vieton jo ja tänään hurjat tiisdaag häppärit. Yöbingo ja lupisburger mobil päivystää taukoamatta 24 /7 rakennuksen nurkilla. Myös vappu brunssi on loihdittu ja se on lupisburher ateriana. Tervetuloa syömään ja juhlimaan. Myös hurjan suosion saanut autokaista purkaa ruuhkaa toisella puolen.
Aurinko paistaa jo mukavasti, ja vappua kohti lämpenee lisää!
🤣😂🙈🤭🤣😂
Aurinko paistaa ja lussalla mennään läpi yön, ja huomenna on lussaa vielä enemmän kuin tänä pänä!
Oliko simassa voltteja vappuna vai onko luvat vielä pyrokratian rattaissa??
Ne on ja pysyy siellä rattaissa.😅
Mukavia ilimoja pitelee edelleen!
Åitee oli tuas kaapassa hakemassa apetit asiakkaille punaleimaista.
Niin ja vielä omalla rahalla
Seinällä on mainokset yökerho klubista aamuneljään asti ja vissyä myyvään!!
Hauska veijari tää!
Vaan jopa ropautti mukavasti vettä taivaalta!
Tänään hurjaakin hurjemmat tiisdaag häppärit. Tänään menee lupisburgereita paljon joten varaudumme koko henkilökunnan voimin.kaikki staykoolin huoneetkin on varattu jo aikoja sitten.raahasimme myös foodtruckin nurkille. Siellä päivystää parhaat kokit et voi ajaa ohi. Yökerho auki aamuun asti ja karaoketeltta taas viritetty pihalle. Tervetuloa.
Tänään kookissa pärähtelee. Vietämme burger weekendiä ja tarjolla on maailman kuuluja lupisburgereita. Nimi juontaa jo konkurssiin menneeseen ratsastuskeskukseen mutta maku säilyy. Salaista reseptiämme emme julkaise. Tervetuloa maistamaan.
🦄😂🤣😂🤣
Eikö sieltä ala jo konit loppumaan. Vähempikin mainostus riittää, kun ei saa enää tehtyä.
Sepä se kun eivät kerkee valmistaa niin paljon aineksia mitä menekki on, hurjasta suosiosta johtuen. Joka nurkalla on ruokarekkaa paikkaamassa tilannetta ja autokaistalla jonot absille asti. Kokkeja ja tarjoilijoita palkkaamme koko ajan lisää. Kyllä me tästä vielä selvitään.
Milloinka K-vedelle saadaan Wolt? Ei jaksa jonottaa autokaistalla ja Kookkiin viikon jonot jos tekee pöytävarauksen. Wolt tuo lupisburgerit kotiin asti. Mutta milloin tulee Wolt?
Jotkut kommentoijat kannattaisi viedä retkelle Harjamäelle. SIellä voisivat antaa päähän woltteja eli sähköhoitoa. Sitä tosin säännöstellään, jottei Siilinjärvi mene pimeäksi...
Voi kun tuon kaiken ajan ja vaivan ja energian voisi käyttää johonkin hyödylliseen, eikä toisille piruiluun!
Siinä tosin tarvittaisiin myös järkeä, jota noissa piruilukommenteissa ei ole.
Joo woltti tulee myöhemmällä. Nyt tulee kolme ruokarobottia paikkaamaan kiireistä tilannetta. Nämä erottaa s marketin roboteista isosta punaisesta R logosta. Päiväkodin lapset nimesivätkin nämä hassusti rapis, lupis, ja bankcloud. Nämä kuljettavat lupisburgeria 5km säteellä keskustasta. Ei muuta ku lataamaan sovellus.
"Päiväkodin lapset nimesivätkin nämä hassusti rapis, lupis, ja bankcloud" 🤣🤣
Joo niin näytti olevan yksi jo liikenteessä iso R logo kyljessä puotti menemään kylillä nälkäisen asiakkaan luo.
Yhtylään päin oli menossa
Niin oli. Suuren suosion vuoksi robottimme pyörivät koko ajan liikenteessä. Sen verram huilaavat laturissa vähän aikaa. Bankrupcty lähti viemään just korkeelle kankaalle ateriaa ja lupis asemalle. Tänään taas hurjat sunarit. Olemme varautuneet koko henkilökunnan voimin tähän. En tiedä selvitäänkö tästä.
Ja yöklubilla jatkot ja etkot viikonloppuna aamuviiteen asti. Happyhour klo-3-4 ja sadhour 4-5. Myös velaksi ja tiskin alta myymme. Humalatila ei este. Luvat saamme sitten myöhemmin jahka jonkun toisen nimiin saamme. Tuntihotelli käytössä seinän takana.
Kaiken voi tehdä reilummin.
Aurinkoa riittää tänäkin päivänä Kiuruvedellä ja lussaa myös tietysti.
Lupis myynnissä, Tohtorin talo myynnissä, virastotalo konkassa, Bistrolta anniskeluvat jäissä, jne....miettikääpä sitä.
Tänään taas hurjat mondaag bileet. Tänään menee lupisburgeria se on varma. Ruokarobottimme seilaavat pitkin kyliä. Food truck ja lubisburger mobile kyttäävät nurkilla. Tänään tehdään myyntiennätys. Auki niin pitkään ku aineksia riittää.
Tullaan Kokkolasta asti!
Onko tiedossa päättäripileitä?
On hurjat päättäribileet tulossa. Odotamme massoittain porukkaa paikalle. Useampi alecarte kokkimme on valmiudessa. Tästä tulee vielä ennätysmyyntipäivä.
Hitto. Olisin tänään mennyt illasta syömään mutta ovet kiinni. Päivällä luon että onnetonta bingoa ei enää ole. Mietin että nyt saan rauhassa syödä yksin ilman bingo vetäjää niin ovet lukossa.
Melkein wetterillä kaupat jr mersusta mutta huolto ym jäänyt tekemättä.
Kuulin että ei ole enää alacartekokkia siksi ovet säpissä. En sitten tiedä onko totta
Onko wetteri vieny mersun
Joo bingo on kesätauolla😅
"- - - mennyt illasta syömään - - -"
Mistä sellainen ruoka kuin "illasta" on tehty?
Miten "illasta" voi syödä?
Leikataan haarukkaa ja veistä käyttäen, pyöräytetään käsin rullaksi ja haukataan toisesta päästä niin, että rasva ja muut täytteet pursuavat suupielistä vai miten?
Ja miltä sellainen ruoka kuin "illasta" maistuu?
Jatkan.
Tarkkaan määriteltynä "illasta" lienee objekti-muoto.
Perusmuoto lienee "illas".
Mitä se sitten onkin.
"Illasta" syömään aikonut sen tiennee.
Nyt kookissa pärähtää. Uutuutena lupis burger buffet. Kokoa itse oma lupis hamppari. Tarjolla lisäksi kolme salaista kastiketta. Palkkaamamme kolme alacarte kokkiamme pistää pöydän koreaksi. Tällä hetkellä kaikki hostel huoneemme ovat valitettavasti varattuja. Myös vähän kauempana sijaitseva lupishostel on buukattu täyteen. Me varauduimme mutta kiuruvesi yllätti jälleen. Tervetuloa.
Kommentista "Nyt kookissa pärähtää" päätellen "Lupis burgerin" perusmausteisiin kuuluu "kateus, katkeruus, kitkeryys, pahanilkisyys", joita on monella näiden sivujen aloittajilla ja kommentoijilla vakiomausteina.
Katkerat rahansa menettäneet pienyrittäjät itkevät täällä .
Ja kohta taas uusi yritys ruikuvedellä.
Täytyypä kehua Kookin tarjontaa. Tultiin tosiaan Kokkolasta asti maistamaan maankuuluja Lupisburgereita ja ei petytty! Staykoolissa majoituttiin viikonloppu (varaus tehtiin viisaasti puoli vuotta ennen) ja tutustuttiin Kiuruveteen, tuohon luomusuomen pääkaupunkiin. Vaikka Kiuruvesi ei itsessään isoja elämyksiä tarjonnut,niin yöelämässä viihdyttiin. Kookin bileissä meni aamukuuteen asti ja Lupisburgereita sai vielä aamuviideltä! Tullaan varmasti uudestaan!
Montako kokkia siel jo on ku 2 kuukauven välein aina etitään tiimiin vahvistusta ja uutta kokkia:)
On taas tulossa upea päivä, aurinkoa ja lussaa!
Tänään hurjat wednesday häppärit. Olemme tulleet tähän kymmeneltä suunnalta. Lupisburgereitten menekki se on varma. Lupis food truck palvelee js autokaista vetää toisella puolen jos ei sisälle mahdu. Uudet alacartekokit paiskovat töitä minkä kerkee. Tervetuloa.
Kommentoijan korvien välissä käy edelleen melkoinen vinku vanku vonku ja rätinä.
Kaveri vietiin just Kysiin, oli vetänyt 11 Lupisburgeria putkeen. No jospa tuo selviäis ja tulis takaisin, onhan wednesday-häppärit aamuviiteen.
Tuotakin potaskaa piti naputella vielä puolenyön jälkeen, jolloin normaalit, työssä käyvät ihmiset jo nukkuvat...
Pirunmoinen vinku vanku vonku ja rätinä tuntuu tosiaan käyvän korvien välissä.
Kommentoijan itsensä voisi viedä Siilinjärvelle Harjamäkeen.
Siellä antavat latvakakkosille sähköhoitoa.
Jos on vaikea tapaus, Siilinjärvi voi mennä pimeäksi, mutta kai siellä sellaiseenkin riskiin on varauduttu, ja tuskin siitä kovin suurta haittaa näin valoisana aikana olisi...
Nyt taas kookissa pärähtää. Aina keksitään uutta. Kesäkuun haasteena jos jaksat syödä 6 lupisburger ateriaa niin saat ne ilmaiseksi. Jos et niin maksat satasen. Aikaa tehtävän suorittamiseen on puoli tuntia. Nyt nälkäiset kokeilemaan. Tehtävää valvoo yksi lukuisista alacarte kokeistamme. Tervetuloa.
Aika kova haaste. Itsellä menis max. 3 ateriaa. Kaverini pääsi tänään Kysistä ja aikoo ottaa haasteen vastaan mutta vasta ensi viikolla.
Ja sama pöliskö jatkaa....
Nopealla vilkaisulla luin ensin, että "Kaverini pääsi tänään Köysistä - - - ".
Jotkut voivat riehaantua niin, että täytyy pistää turvallisuussyistä köysiin ennen kuin hakijat ehtivät paikalle.
Sos.kookki tiedottaa. Autokaista on pahasti ruuhkautunut. Yrittäkää päästä etupihan puolelta. Liikenneohjaajat neuvovat parkit.
Mitä nämä kaikki typerät ja perättömät hehkutukset yrityksen toiminnasta(tai paremminkin toimimattomuudesta) ovat? Mitkään näistä eivät pidä paikkaansa! Onko joku ko. yritykseen jollakin tavalla osallinen asialla vai joku aivan yritykseen (vai onko edes toimivakaan enää) mitenkään liittyvä(t) henkilö(t)??? Todella pöljiä hehkutuksia, joita kukaan ei usko😅 🤣😄
Kyselijän kommentti lienee samaa sarjaa kuin muutkin "hehkutukset", joita jotkut kiusantekijät naputtelevat.
Yrittäjä siellä paniikissa huijaa.
Taitaa olla Pyhäjärvellä huijari kaveri....hampurilaisten merkeissä hänkin....🙈
Tiedetään. Mutta eihän Suomessa kannata kun pimeä työ.
Hyvä ruoka on.
Miksi siellä vaihtuu kokit tiheään?
Ei vaihdu koska suuren kysynnän ja jatkuvan kasvun takia tarvitsemme koko ajan lisää kokkeja. Täällä työskentelee pohjois-savon parhaat kokit ja ketä tahansa ei palkata. Lupisburgereita menee ja autokaista vetää. Autokaistasta on tulossa monikaistainen jossa molemmin puolin kokit palvelee.tämä fressi ravintolamme on hurjassa kasvussa.tervetuloa
Älkää menkö toihin tuonne.
Vielä tätäkin paskasoppaa jotkut häiriköt vatkaavat.
Ootteko kokeilleet auto kaistaa mitä olette saaneet onko ollut sitä mitä pitänyt?
Juuri juhannuksen ruuhkaan restauroitu uusi kaksikaistainen autokaista alkoi purkaa ruuhkaa. Sitä saa mitä tilaa siitä ei ole epäilystäkään.olemme varautuneet suuriin asiakasmääriin joten aineksia on,turhaan epäilet.
Just tilattiin Lupisburger-ateriat autokaistalta, toinen oli vielä kiinni jostain syystä. Jonoa muodostui kuulemma Rapiksen risteykseen saakka.
Sama/t
hourupää/t
asialla kuin
herhiläi/nen/set.
Tänään Kookissa sunnuntaijamit! Lupisburger-ateriat kolme kahden hinnalla ja kaikki juomat puoleen hintaan! Jameissa voi kokeilla trubaduurin taitojaan kuka vain. DJ Nite tahdittaa juhlakansaa aina klo 05 asti. Autokaistat käytössä keittiön sulkemiseen asti (04.30). Tervetuloa!
Juhannuksen paluu ruuhka ruuhkautti myös meidän autokaistan, sillä nälkäiset kiuruvetiset saapuivat mökeiltään ja festareilta. Tylsän grilliruoan jälkeen maistuu taas burgerit.👍
Pääseeköhän tänne Niittyjen aikaan syömään tai laulamaan.
Raittiuden sanansaattaja, omistaja Jumalan miehiä, ei anna asiakkaiden viinan pirun kanssa leikkiä tiloissaan. Ei voi kun arvostaa!
En oo ikinä käynyt enkä tule ikinä käymään.
Hyvä paikka ja ruoka on hyvää.
🤭🤣😂😅
Minä kävin kerran, en mene toista kertaa. Kuivaa evästä ja haaleaa.
Peltohovissa saa maukasta, monipuolista ja ennenkaikkea lämmin ruoka on lämmintä👍
Pakastettua peuraa 39,90?
Aloittaja asialla jo toista vuotta sitten.
Tänäön taas pärähtelee sillä burgermies Aleksi Herlevi tulee paistelemaan ja maistelemaan lupisburgereita. Tapahtuma kuvataan myös ja näkyy myöhemmin televisiossa. Tapahtumasta johtuen liikenneohjaajat opastavat parkkipaikat. Sen verran ruuhkaisa yö tiedossa. Suotta ees tarjoat autokaistalle, siellä on tällähetkellä honkarantaan asti jonot. Tervetuloa.
Cama ja puita!
Jopa satoi komiasti viime yönä, katto oikein jytisi - ja lisää samanlaista on luvassa.
Maa ja järvet ja joet tarvitsevat vettä - samoin aloittajan kaltaiset puupäät, etteivät ravistuisi.
Taas viidakkorummut kolisi ja banjot soi kun bistro kook iskee iskelmäviikoilla bisnekset tulille kuin hyeena hampaat seepran persieseen. Malta hetki ens viikolla kerromme lupis and hamburgare tarjouksissa! Autokaista on 8 kaistainen ja jono on jo kurenpolvessa !
Ylihuomenna poniravit ja jarkkuli tonttu esittää tiernapojat. Ohi ammuttua hirveä ja jäniksenjälki soppaa tarjolla vain 29.90e pelkkä lautanen! Leivän päälle saat ylähuulen ja striptease show by jarkkuli markkuli takahuoneessa lupis burger kannikoitten välissä! 199e minuutti näkemisen arvoinen!
Toivottavasti menestyy, hieno ravintola ja ystävällinen henkilökunta. Ruoka maistui hyvälle, tullaan uudestaan.
Ruoka on hyvää.
Onneksi on saanut nyt hommat taas pyörimään.Pääsee Niittyjen aikaan taas syömään ja juomaan.
Mitä niittyjä kommentoija mahtaa tarkoittaa?
Kansan suussa Iskelmäviikko on edelleen 'Niityt", kuten jokainen paikkakuntalainen, vähääkään historiaa tunteva tietää.
Näin juuri..Iskelmäniityt on hyvä.
Aha.
Aha.
Viini virtaa ja banjot soi lisenssi anniskeluluvan voimalla niityillä
On se mestari ehtimään porsaanreikiä...kukahan se vastaa jos jää velvoitteet hoitamatta....taas....?
Asiahan ei minulle kuulu, mutta vaikuttaa siltä, että kommentoija itse on tullut maailmaan jostain porsaanreiästä.
Prlt... prlt...prlt.. PRLT... PLÄTS...!
Kookissa uusi aluevaltaus eli Niittyviikolle Lupis Hod Dogit 9,90e sis. juoman ja bataattiranskalaiset. Hodarinakit 100% hevosenlihaa joten laadusta ei tingitä. Uusitulla drinkkilistalla mm. seuraavat uutuudet: Lupis 7,5e (4cl kossua, 12cl piimää), Rapakkojoen erikoinen 7,5e (4cl kossua, 12cl kokkelipiimää) sekä Asemanseudun pommi 9e (8cl kossua, 1 cl 95okt bensaa sekä 12cl piimää). Tervetuloa Niittyjen virallisille jatkoklubeille! Ilmoitamme ohjelman alkuviikosta.
Häirikkö edelleen yhtä ja samaa vätkyttää.
Riikosen mäl..t 10e90s
Ihan sama vaan menisin rento fiilis verrattuna muualle ja halpaa juomaa sekä hyvää ruokaa turha vinkua ehdottomasti jatkoon paikka
Ota tuostakin selvä.
Alvin verran edullisempi kilpailijoihin verrattuna :)
Viikonloppuna tulossa Kiuruvedellä käymään, saako Kookosta alkoholia nykypäivänä?
Peltohoviin ei ainakaan kannata mennä, todella ala-arvoista asiakas "palvelua". Henkilökunta näyttää siltä, että täytyisi pyytää anteeksi, että suvaitsee astua sisälle ovesta. Liekkö haettu mallia Tokmannin myynnistä?
Joo ei tee mieli mennä kyllä Peltohoviin ennen vanhaan oli tosi rento fiilis nyt ainakin yksi henkilökuntaan kuuluva joutais vaihtoon on tosi tympee ja nykyisin kyllä sellainen teinari jumputus paikka tuskin ainoa kuka tätä mieltä paikasta! Makunsa kullakin
Kännikkään sekavia muistikuvia.
Omituista valittamista Peltohovin asiakaspalvelusta, minä ainakin olen aina saanut hyvää palvelua ja maukasta ruokaa sekä lounaalla että ala cartesta. Kannattaa miettiä omaakin käyttäytymistä, jos palvelu kohdallasi ei pelaa...
Sikapeten pelloilta heinät bistro koo pöyhii. Joutuuko rantasaunalla selän pesuun että saa maksettua?
Nyt kookissa pärähtelee oikein kunnolla. Luvat on kunnossa ja verot maksettu. Laitoimme huonosti hyppääviä lihoiks joten niittytarjouksena lupisburger horse täyslihapihvillä 10.90e. Tulemme nyt täysillä kymmeneltä eri suunnalta. Tervetuloa.
Sekavaa tekstiä monella eikä ymmärretä asiallista tekstiä ei ollenkaan jos nytkin oli kyse toisen paikan henkilökunnasta ettei osata asiakkaita palvella
Hyvä että joku kritisoi myös pyhää Peltohovia. Palvelu ja laatu tippunut muutaman vuoden takaisesta, silloin oli huikeita makuelämyksiä saatavilla ja tarjoilija jopa hymyn soi asiakkaalle.
Eipä ole yksi joka tätä mieltä paikasta nykyisin makunsa kullakin käykööt jokainen missä tykkää itse en enää käy tuolla pelkästään työntekijöiden ulosannin takia jääpi nekin rahat saamatti paikalta
Monia kiuruvetisiä vaivaa merkillinen nälvimistauti.
Nyg niittyweek kylmää juomaa 5e .kiuruveden parhaat ruuat.food truck päivystää nurkilla ja autokaista vetää.tervetuloa
Ei ole helppoa olla kiuruvetinen yt kun arvostellaan haukutaan verrataan ravintoloitakin keskenään kyllä se niin vaan on kerran jos saa pa palvelua ei tee toiste mieli mennä olkoot miten hyvät ruoat tahansa tai muuta vastaavaa
Tuon jos vielä sanoo mahdollisimman nopeasti ääneen ilman pilkkuja ja pisteitä ja muita välimerkkejä on sama kuin lehmä veteen paskantaisi.
Toinen henkilöhän voi hakea anniskelulupaa, kun vain valtuuttaa henkilön. Heleppoo se on. Paperiin vaan nimet.
Lapsellista kommentointia täytyy kyllä todeta aikuiset ihmiset ei mitään sivistystä ole
Elä, elä...! Kiuruves on eturivin kunta, muammainio maetopitäjä!
Muammaenio!
Kyseisestä huijarista ei ole mitään hyvää sanottavaa. Jättää heinät ja polttopuut maksamatta ja kaiken muunkin
Tarjotaanko Kookissa heinää? Millainen annos?
Eka luvattiin koko viikonlopuksi happy hour. Nyt se muuttui 22-23 ja kaljakin pienentyi 0.4 sesta 0.3 seen.😄
Liian paljo hyvvee on ihanoo
En oo käyny enkä tule koskaan jalallani astumaan köökkiin
Ravintolan köökiin ei pidäkään mennä astumaan.
Rohkeasti vain syömään. Ruoka hyvää.
Ulkopuolisen silmissä vaikutti hyvältä paikalta.Käyttäkää hyväksi kun sielä asutte.
Elä ees kommentoi, kun et tiedä millainen liero tämä yrittäjä on
Taitaa kaikki ravintoloitsijat olla nykyään.
Vois tosiaan tehdä saman miten yrittäjä itse toimii, että käy syömässä ja jättää maksamatta. Potut pottuina.
Siinä kuulitte kannattaa mennä ennemmin sinne menee! kun yhteen hienohelma porvari mestaan kaikkee hyvää jatkoon kookki kateellisten ulinat sikseen karavaani kulkee ja koirat haukkuu tai sanottuna paremmin räkyttää kuin rakki koirat
Sieltä sinun haukkumasta "porvarimestasta" saa lounaalla AINA lämmintä ja maukasta ruokaa sekä ystävällistä palvelua. Samaa en voi sanoa tästä köökistä.
Kommentoija on ilmeisesti "luokkatietoinen toveri", koska käyttää ilmaisua "hienohelma porvari mesta".
Erikoista että työ paikalliset tätä paikkkaa väheksytte ja halveeraatte.Iskelmäviikoilla useampana päivänä syömässä ja oikein hyvää ruokaa oli.Olemme Turusta eikä täälläkään ole kummallisempia paikkoja.
Samanlaista nokkimista kuin kanalassa.
Sulkasatoiset kukotkin kanojen tavoin nokkimassa.
Elä sinäkään viitti ees kommentoida kun et tiiä tätä kieroa yrittäjää joka jättää kaiken maksamatta. Boikottiin kaikki mitä se edustaa
Kot-kot-kot... vai kukkokiekuu...?
Tänään Kookissa Lupisburger-ateria 10,90e koko päivän. Toinen autokaistoista suljettu ilkivallan seurauksena, jonoa odotetaan kertyvän joka suunnalle. Ruokarobotit ja droonit palvelevat 24/7, tilaukset suoraan verkkosivuiltamme www.bistrorookki.ru
Nyt kookissa rytisee. Otimme käyttöön uuden luposburger passin. Kerää 9 leimaa ja kymmenes on ilmainen. Ei koske alacarteja eikä muita lounaita. Tervetuloa..
Joko autokaista vetää asiakkaita?
Kiuruvedellä puhutaan niin paljon paskaa toisista ihmisistä, että apulantaa täällä ei tarvittaisi, eikä edes vanhaan malliin paskaa pellolle, puhuttua paskaa tulee niin paljon ilmasta ilmaiseksi...
Totta sellanen on kiuruvesi kaikki muuttaa vieremälle helpompi elää ja olla
Ihan vaikutti hyvältä paikalta kun kesä Kiurusena käytiin.Miksihän pitää mollata joka asiassa.Virheitä on voinut sattua yrittäjänä mutta nehän opettaa ja kasvattaa.
Virheitä tosiaan on voinut sattua kun herralla kymmenen konkurssia takana ja kaikki jää maksamatta, jopa polttopuut ja heinätkin. Pelkästään Kiuruveden yrityksille velkaa jäänyt isoja summia
Menisi jo muualle sähläämään, jonnekin missä ei tunneta.
Tuskin on kymmentä,siitä tulisi jo liiketoimintakielto.Älkää turhaan panetelko.
Huomenna ollaan vielä plussalla!
Puskaradio nykyään Kookin mainoskanava, ei taida mainoksia muualle saada ku ne pitäs maksaa:)
Taitaa Kookin mainoksetkin tehdä uus emäntä joka ei tiedä mihin sotkuun joutu.
Pakkomielteistä tekstiä aloituksesta lähtien.
Sama kirjoittaja naputtelee myös kommenttejaan, tai jotkut samanhenkiset. Sairaspäistä populaa.
Siellähän on nyt lauantaina synttäripileet, onneksi olkoon!
Ei ole menossa,taas tarviivat uuden kokin ja tarjoilian töihin, siellä on jo varmaankin 20 hlö:ä töissä.
Kyllä totta turiset. Kasvavaan fressiin ravintolaan kaipaamme kokkeja lisää räjähdysmäisesti kasvavaan lupisburger kysyntään. Oletko sinä se. Lähetä cv sillä ketä tahansa ei palkata.
Onko kokkia löytynyt?
Kiuruvetistä elämäntyyliä seisoa kädet taskussa ja hattu silmillä katsomassa ja keljuilemassa, kun toiset jotain yrittävät.
eli ei oo löötynnä?
Sama pösilö näämmä pomppasi taas esiin kuin vieteriukko tai -akka lasten lelulaatikosta.
Kumma kun ei löydy vaikka palkat jätetään maksamatta
Jo vain paistaa aurinko taas mukavasti.