Onko tietoa mistä voisi käydä keräämässä polttopuita? Pitäisi löytää talveksi jokunen motti. Ostaa en voi kun elän toimeentulotuella.
Polttopuun kerääminen
39
880
Vastaukset
- Anonyymi
Kivetyn metsästä, varo harhaluoteja.
- Anonyymi
Varastamallahan sinä ne ilmaiseksi saat. Muuten joutuisit ostamaan vaikka rankoina tai harvennushakkuuseen puupalkalla. Vaan se työ! Työhän on nälän aiheuttama sarja pakkoliikkeitä, mutta sinullahan ei ole nälkä koska et työtä tee! Eikä ole jano. Taikaseinästä kalja- ja tupakkirahat kuitenkin kuittaat.
Häpeäisit edes vähän, laiska ruikuttaja.- Anonyymi
Olen sairauden vuoksi työkyvytön enkä juo tai polta, mutta avulias sukulaispoika keräisi ne puut, jos jostain saa kerätä. Kaupungilta sai ennen vähän puita mutta ei riittänyt koko talveksi.
- Anonyymi
Kaupunkihan meinaa (jollei joku vedä poroja sieraimeen) harvennushakata puolet koskesta rahapulassa kesällä. Kerää sieltä kun ne vätykset on kahvilla tai saikulla.
- Anonyymi
Mitä hakataan?
- Anonyymi
kela hommaa sulle pikku yksiön,ei tarvi anoa tukea lisää,ok taloon eivät anna edes
- Anonyymi
Älä kuitenkaan mene samoille apajille, varsinkaan matonpesu aikana.
- Anonyymi
Asun vanhemmilta perityssä talossa eikä tällä ole mitään jälleenmyyntiarvoa, joten säästyy vuokrarahat muihin kuluihin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Asun vanhemmilta perityssä talossa eikä tällä ole mitään jälleenmyyntiarvoa, joten säästyy vuokrarahat muihin kuluihin.
No jäähän sulla sit varaa ostaakkin niitä puita. Ei ne ole kuin 50e motti. Vähennät vähän sitä kaljan kittaamista.
- Anonyymi
Kysy siltä reggaemieheltä. Keräilee ympäri pusikoita risuja nelostienvarteen perustamaansa hökkelikylään.
- Anonyymi
Mene jollekkin metsätöihin..
- Anonyymi
Soita kaupungille jos antaisivat jostain kerätä. Äänekoskentien varressa tehtaan kohdalla on harvennettu, kenen maita lienee.
- Anonyymi
Se on Äänekoski. Hae vaikka jonkun pihasta!
- Anonyymi
suolahessa ei kasva puita🤣
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
suolahessa ei kasva puita🤣
vaan puupäitä..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
vaan puupäitä..
Voi teitä vekkuleita, aina löytyy sivallus Sti/Äki.
- Anonyymi
Martinsin ja Kansantalon yhteismetsästä.
- Anonyymi
Taidemetsäpuisto koskella. Vedät vaan räkäsyylänaamarin päähän ja leikit Enua tai jotain muuta kylttyyripummia.
- Anonyymi
Ei taidepuisto liity Enuun mitenkään.Hörhöt ovat sen sinne pykänneet
- Anonyymi
Voisiko metsänhoitoyhdistykseltä kysellä kuka hakkuuttanut metsää, jos sitä kautta saisi nimiä ja omistajalta luvan kerätä hakkuujätettä.
- Anonyymi
Kaupungin puutarhurilta kannattaa kysyä tuulenkaadoista. niitähän on eri puolilla Äänekoskea ja suurin osa näyttää jäävän maahan makaamaan, kun ei kukaan korjaa pois.
- Anonyymi
Kysy isänniltä, voisiko keräillä paksuja oksia puiden kaadetuilta alueilta. Voi olla, että nykyään hakkuuperkeet viedään hakkeeksi ja tehtaille.
Kysy kumminkin isänniltä.- Anonyymi
Reggaemies käy keräämässä kaiken mikä lähtee irti.
- Anonyymi
Sinne vaan keräilemään Kovalan risteystä ennen. Rastaukko kyykki äsken perse pystyssä siellä. Sieltä saa kerätä näköjään risuja.
- Anonyymi
Ei taida uskaltaa mennä samoille huudeille jos on pian velipoika mukana.
- Anonyymi
Risut, oksat on parhaita hellapuita. Vesurilla pätkit nopeasti sopiviksi kannon päällä ja kelkot liiteriin.
Niillä keittelee nopiat kahvit hellassa ja tulee lämmintä talvipakkasella. - Anonyymi
Mitä asut liian leveesti.
- Anonyymi
Ei mökissä asuta leviästi.
- Anonyymi
Kerää jostain kaupungin laavun tai kodan varastosta, nehän on moseti yhteiseen käytöön tarkoitettu.
- Anonyymi
Aikoinaan Sumiaistentien varrella vuokralaiset repi laudat ulkorakennuksesta ja polttivat pikkuhiljaa koko varaston, kun halot loppu. Se keltainen mökki-talo.
Sitten taas kaupunki toi koivuhalkoja, ja taas elämä jatkui. Varmaan kyllä moni muistaa tämän porukan ? - Anonyymi
Eikö kukaan uskalla pyytää Kansantalon yhteismetsästä.
- Anonyymi
Sinne vaan rastafarin seuraksi keräilemään, Jah! Sieltä saa luvan kanssa risuja.
- Anonyymi
Olen kuullut että Kaisantieltä saa kerätä risuja ja katas puita ilmaiseksi. Soittaa vaan tytäryhtiöön niin homma hoituu.
- Anonyymi
Ei tuke harvennushakkuut toteutumaan
- Anonyymi
Liityt persuihin niillä on metsiä ja auttavat puolueen jäseniä.
- Anonyymi
Kansatalolla on niitä yhteismetsiä, ei taida olla todellinen tarve kun ei kelpaa.
- Anonyymi
Keneltä se on pois, jos kerätään risuja
- Anonyymi
sdpltä ja verottajalta.
- Anonyymi
Sairaalan vierestä työmaalta saa hakea muutaman motin mäntyrankaa. Ei pilko kukaan valmiiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,672483Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1052147Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242097Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e972097MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141875Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.5801819Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1061680Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S161648Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?601604Kemet lomautukset
Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas411423