Olen täysin toisella alalla koulutukseni hankkinut ja vuosia niitä töitä tehnyt. Nyt olen saavuttanut sen pisteen, että pääkoppa ei enää kestä nykyisiä hommia ja kaikkea mitä ne pitävät sisällään.
Lisäksi jonkinlainen elementti ihmisten auttamisesta on herännyt kristillisen minäkuvan vahvistuessa.
Olen miettinyt työtä kehitysvammaisten parissa. Ehkä vaikka jonkinlaisena palveluohjaajana tai auttajana (en tunne oikeita termejä). Kaipaisin apua, että mikä tähän olisi paras väylä. Näitä olen miettinyt.
- Lähihoitaja (käsittääkseni saa erikoistua kehitysvammaisten hoitoon) loogisesti ajateltuna ehkä luontevin väylä.
- Sosionomi varmaan antaisi aika laajan skaalan ja toimintasäteen (en tiedä kuinka vaikea ammattikorkeaan on päästä sisään).
- Vammaisalan ammattitutkinto (käsittääkseni ainakin Keudassa tämä tutkinto on), en tiedä miten poikkeaa lähihoitajasta, onko tämä tutkinto vain heille, jotka ovat jo alalla ilman tutkintoa ja kaipaavat siitä paperin itselleen? Vai mikä homman nimi on.
Kiitos jo etukäteen, jos joku vaivautui vastaamaan.
Mikä on paras väylä työllistyä kehitysvammaisten pariin?
Anonyymi-ap
4
403
Vastaukset 4
- Anonyymi
Lähihoitaja. Olet samalla sekä terveys- että sosiaalialan ammattilainen, joten on monia erilaisia vaihtoehtoja vammaistyön parissa.
- Anonyymi
Onko lähihoitajana tuomittu ikuiseen palkkakuoppaan? Minkälainen palkkataso noissa hommissa on realistinen? En tavoittele kuuta taivaalta, mutta toimeen on pakko tulla.
- Anonyymi
2 400 e/kk on peruspalkka. Toki lisät päälle. Ja ilta- yötyölisät. Lyhyt koulutus plussaa. 2 vuotta ylioppilaille, muille 3 vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741650- 201124
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321063Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu133871Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189806- 64684
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo191607On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 48528
- 69510
- 55507
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32498- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28422- 40417
- 33413
- 16399
- 82398
- 37396