Rahtikonttiin voi tehdä muutaman ampuma-aukon ja sisälle hitsataan lisää terästä panssaroinniksi.
Roskalavassa voi olla tuplareuna eli kaksi teräslevyä 50 cm välein joiden väliin voi kasata tiiliä, pihalaattoja, kiviä ja maata suojaksi. Ylin osa paksumpaa terästä.
Näitä on hankala erottaa kaupunkimaisemasta normaalien konttien ja lavojen seasta, varsinkin jos sekalaisia kontteja laitetaan tiesuluille sinne tänne. Helppo siirtää rekalla.
Sisällä voi olla myös tangot kevlarin ripustamista varten. Kevlar nomexin tai hiilikuitukankaan sisällä palonsuojaa varten. Ne myös vähentää kaikuja.
Perus kontit ja lavat pysäyttää monenlaisen ajoneuvon, ehkä myös tankin, varsinkin jos sisällä on maata tms. Ne on myös näkösuojia ja saattaa pysäyttää kulmassa tulleet luodit.
Märkä maa tai hiekka pysäyttää ammuksia paremmin ja vettä voi pumpata.
Joskus rahtikontin tai roskalavan näköinen asema on sopiva
5
251
Vastaukset
- Anonyymi
Ja sitä suomiurhoja täynnä olevaa roskalavaa päin ohjataan heti ensilaukauksen jälkeen panssarintorjuntaohjus!
Ja näin jokainen kontissa ollut pääsee sankariksi ja päätyy pinkkinä sumuna lyhyelle lentomatkalle ympäri katuja ja talojen seiniä!- Anonyymi
Yleensä sitä ei laiteta paikkaan missä ehtii pst-ohjusta tähtäilemään, mutta jos on sellaisessa, niin voi poistua 30 sekunnin jälkeen.
Jos ontelopanos osuu, se tekee vähemmän vauriota kontille kuin betonibunkkerille. Tämän jälkeen se toimii edelleen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yleensä sitä ei laiteta paikkaan missä ehtii pst-ohjusta tähtäilemään, mutta jos on sellaisessa, niin voi poistua 30 sekunnin jälkeen.
Jos ontelopanos osuu, se tekee vähemmän vauriota kontille kuin betonibunkkerille. Tämän jälkeen se toimii edelleen.Poistu kontista mihin?
Suoraan avoimeen maastoon joka on kuin ampumarata jossa vihollinen voi sitten napsia yksitellen jokaisen suojattoman sotilaan.
Liikkumaton kontti on jo tarpeeksi vaarallinen, mutta joutua pakenemaan suojaamattomana avoimeen ympäristöön vain pahentaa tilannetta.
- Anonyymi
Voi myös asettaa tykistö miinan ja posauttaa taistelu asemasta käsin vaikka koko komppanian ja näkö suojan antaa sumu keneraattori.Roskalavalle asentaa pika tulittimen ja konttiin vaikka hälytys patterin.Myös kakka maja (pyörillä kulkeva) kannattaa niin saa tarvitessa julistaa kakka rauhan.
- Anonyymi
Tuollainen ohut peltinen kontti tai lava muuttuu erittäin vaaralliseksi sirpalesateeksi sen sisällä olijoille, kun ammus tömähtää sitä vasten. Henk. koht. suojavarusteet on Suomessa tosi kortilla, koska kaikki rahat on tuhlattu muihin juttuihin. Sirpaleliiveja, komposiittikypäriä ja suojalaseja ei ole kuin pienelle porukalle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t744988- 332781
- 402544
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin261953Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401862Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?291709- 901703
- 1661583
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241348Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät941210