Kevytjuridiikka Oy kokemuksia

Onko kokemuksia kyseisestä? Juuri pistin tilaukseen menemään keskinäisestä testamentista. Mietityttämään menikö rahat hukkaan.
42350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei ole kokemusta. En kyllä itse maksaisi testamentista mitään, testamentin tekeminen on varsin triviaali operaatio.

Toki pitää tietää tai selvittää muotovaatimukset ja ymmärtää mahdollisia muita asioita kuten veroseuraamuksia.

Äänestä
  • Mitä enemmän varoja, sen varmemmin kannattaa käyttää juristia.

    Äänestä

Menee kyllä hukkaan. Suodittelen valitsemaan jonkun muun lakipalvelun.

Äänestä
  • Eihän testamentissa tarvitse olla kuin perusasiat kunnossa.
    Alku ja allekirjoitukset.

    Ainakin meillä on mennyt aivan minun tekemät, kolme testamenttia ongelmitta läpi.
    Varmaan on vaikuttanut sekin kun kaikki, 6-25 testamentin osakasta on ollut samaa mieltä.

    Mitä hankalammat perilliset, sukulaiset, sitä vaativampi on testamentin teko.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko kokemuksia kyseisestä? Juuri pistin tilaukseen menemään keskinäisestä testamentista. Mietityttämään menikö rahat hukkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu