Nuori nainen, ehkä vähän alle tai hiukan yli 30v. Kysymys kirjanpainon keksijästä.
Vaihtoehdot Cutenberg, Siemens, Röntgen, Maybach. Röntgen oli tietysri röngenin
keksijä, minkä tuo nainen tiesi, mutta joutui kuitenkin kysymään yleisöltä ja arveli
ettei kukaan yleisesöstä tiedä. Nainen oli peräti yllättynyt, että niin moni yleisöstä
nousi vastaamaan. Ei hyvää Päivää! Ei kaikki tietenkään voi tietää kaikkea, mutta
kyllä kirjapainon keksijä pitäs tietää. Kyllä se pitäs kuulua jo yleis-sivistykseen!
En minäkään tiedä, kuka Maybach oli tai mitä hän oli keksinyt,
SUOMEN KOULULAITOS ON EPÄONNISTUNUT.
Haluatko Miljonääriksi 23.05.2025 Kausi 10 jaksa 4
4
488
Vastaukset
- Anonyymi
Mnaah.
Maybach on tunnettu luksusautomerkki. Vanha, kuin rolssi, tai bentley. Meni kai jossain välissä konkurssiin, sitä ei valmistettu vuosikymmeniin.
MB hankki merkin brandin itselleen ja valmisti sillä merkillä kalleimpia autojaan aikansa. Myöhemmin, mb on liittänyt maybach brandin kalleimpiensa S-sarjan autojensa nimen loppuun.
Vaan kerroppas, kuka oli mr. Tesla.
Miksei koulussa opeteta autoilun historiaa. Käsittämätöntä, kyllähän se kuuluu yleissivistykseen :D
=DW=- Anonyymi
Arvelinkin Maybachi liittyvän jotenkin terästeollisuuteen. Mutta autoteollisuus unohtui.
Nicola Tesla ja eikä tarvinnut luntata Wikipediasta. Kyllä pitäisi myös kulkuneuvojen historiaa
opettaa vaikka jo ala-asteella. Wrighton veljesten lentokone eikä vaan Von wrightien Taistelevat metsot-taulu. - Anonyymi
Mua ärsyttää aina suunnattomasti se Specsaverssin OTC-kuvausmainos; nuori
nainen, kuulokkeet kaulalla kysyy silmät kirkkaina, mitä se tarkoittaa.
Muutenkin milleniaalit ärsyttää mua todella paljon.
- Anonyymi
Onko Mr Tesla Donald Trump?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15520124Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant428384Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va546118SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1765742Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot264768Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124457HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.754383Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm754160"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153740Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.1071593