Kotiipaluu Pattayalta pari viikkoa sitten sujui kivuttomasti, tietäen että jussin jälkeen mennään taas. Kotimatkalla silloin ostelin sulatettuun jääkaappiin ja pakastumeen täytettä. Nostin nyt lihanhimossa sulamaan Stockmans Rotukarjan short ribsit
https://ibb.co/D3WY37D Menee huomenna sitten vuokassa uuniin miedossa lämmössä itsetehdyssä marinadissa, jonka jälkeen vielä sihautus grillissä.
Lihan pitäisi olla laadukasta irlantilaista ruohoruokitun naudan lihaa, jossa luvataan "ainutlaatuinen yhdistelmä syvää makua ja suussasulavaa mureutta. Ne on peräisin nautakarjasta, joka on kasvanut vehreillä, luonnollisilla laitumilla, ja ne ovat täynnä ravinteita sekä puhdasta, täyteläistä makua, jonka vain ruohoruokittu liha voi tarjota"
Marinadiin tulee voita, sipulia, valkosipulia, inkivääriä, makeaa soijaa, viinietikkaa, lihalientä ja kuivattua salottisipulin rouhetta. Valmiiden ribsien kanssa tarjotaan vihreitä papuja, kirsikkatomaattia, punaista chilirouhetta, paistettuja salottisipuleita.
En ole aiemmin valmistanut niin nyt mennään tuottajan reseptillä. Uuniaika noin 6 tuntia, grillissä vain sihautus pintaan. Ruokailu grillikatoksessa niin ei haittaa vaikka sataisi. Lisäksi on K-kaupan valmiita vartaita, kepakoita, maissia ja perus Kabanossia.
Juomana tuliaisviskiä lentoasemalta ja kotimaista olutta.
GolfAri
Grillikauden avajaiset Suomessa
8
165
Vastaukset
- Anonyymi
Myö täällä Simonkylässä haudutetaan riisipuurot grillissä. Valmistusaika on vain 10 tuntia. 8 tunnin kohilla lisätään kirsikaksi puuron päälle 2,5 kg norjalaista lohta.
Muista lisätä runsas hiili, noki, karsta ja muut palo jäämät ennen hunajointia. Meillä on hunajakin savustettu. Aimo teki thaimaalaista palo vahinko puuria iffin ohjeiden mukaan. Kysyin aimolta että miksi tää maistuu ihan palaneelle muoville ni aimo kertoi että se maku tulee sammutus peitteestä, kun keittiön ylä kaapit syttyi tuleen liekityksen aikana.
Aimo on hullu savustaja. Se ei suostu kokkaamaan ollenkaan jos huoneistossa on palo varoitin.
Kerran sain pahoja palo vammoja, kun aimo halusi pelata poltto palloa paali majassa. Meinasin tulla hulluksi... Aimo aloittaa aamuisin tupakoinnin ja kakkaamisen viideltä, mutta nousee sängystä vasta kuudelta...- Anonyymi
Ja pala rasvamaksaa!
Aimo höyrytti nokipuuroa savussa rööki suussa ja oli lisäämässä siihen tuhkaa päälle,
ni alko menee vähän kuivakaksi se puuro, niin aimo rusautti pirtu pullon auki ja lorautti sitä reilusti tulikuumana hehkuvaan puuro kattilaan... Palomiehet sai revittyä meidät viime hetkellä raunioista ennen kuin katto romahti... Ennen tuota räjähdystä otettiin Aimosta uusi passikuva... https://ibb.co/GvpffFq2 Onneksi kuva otettiin ennen räjähdystä, koska Aimo meni siinä aika huonoon kuntoon.... Sen toinen korva löytyi naapurin pihavalon päältä seuraavana kesänä kun ne leikkas nurmikkoa... Meinattiin ensin tulla hulluks mutta sitte naurettiin niin että Aimolta meni ala leuka paikoiltaan...- Anonyymi
Potatokukkoa aattelin laatella... kuhan kerkeen.
- Anonyymi
Tyst tyst, berätta inte våra hemligheter.
By Puppe (I byn Simola). - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tyst tyst, berätta inte våra hemligheter.
By Puppe (I byn Simola).Och det är jag som sätter DIG i dragspelet!
- Anonyymi
Kuhasta saa grillaamalla hyväå sushia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.667611Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli652783- 1561960
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä181938Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️191912Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1381811Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?291612- 1021477
- 381331
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411226