Nyt kaikki mukaan se oli siinä arpa kohtalon.
Fanny 2 viimeistä kertaa auki
20
801
Vastaukset
- Anonyymi
Varikset visersi, että nimi vain vaihtuu, vaikka facebookissa onkin spektaakkelimainen "kuolinilmoitus🤣
- Anonyymi
Mikä sen tappoi?
- Anonyymi
No oliko se muka nyt viimeistä kertaa auki, en usko?
- Anonyymi
Viimeinen ilta Fanny 2 -baarissa Lieksassa oli legendaarinen. Ei niitä iltoja, jotka painuvat unholaan, vaan niitä jotka syöpyvät sieluun – ja ehkä vähän housuihinkin. Ilma oli sakeana Pirkka-oluen ja vanhan Pirkka-oluen huurusta, jota höysti jatkuva, matalataajuinen pierukonsertti.
Vanha Isäntä-Pekka, mies jonka hajuvesi oli seisonutta olutta ja hiustenkuivaaja pihkapunkki, tanssi pöydällä nahkahousut nilkoissa ja lauloi Reetu-versiota "Darra is Coming" -kappaleesta. Jokaisella lauseella, joka Isäntä-Pekan rinnasta pusertui, ilmoille levisi myös voimakas kaasupilvi, todiste oluen ja papujen symbioosista.
Pirkka-tuopit kiersivät kädestä käteen kuin jokin muinainen rituaaliesine. Joku Pertti, jonka hampaista puuttui enemmän kuin oli jäljellä, kaatoi Pirkka-olutta suoraan pullosta suuhunsa – ei, ei niinkään suuhun, vaan suoraan henkitorveen, aiheuttaen yskäkohtauksen, joka päättyi äänekkääseen, kaikunkaaseen pieruun, joka sai katon rakoilemaan.
Lattialla makasi mystisesti kivettynyt makkara, jonka kukaan ei tiennyt mistä oli tullut, mutta sekin näytti pulpahtavan ilmoille omia minipierujaan, kun joku potkaisi sitä vahingossa. Jukeboxista pauhasi jokin ysärin eurodance-hitti, jonka bassotaajuudet saivat jokaisen läsnäolijan suolistot tärisemään. Pieruilu oli synkronoitu basson kanssa, luoden ainutlaatuisen äänimaailman, jota tuskin kukaan muu kuin lieksalainen osaisi arvostaa.
Viimeisen tilauksen aikaan, kun valot välähtivät ja tunnelma tiivistyi, koko baari – Isäntä-Pekkaa, Perttiä, kivettynyttä makkaraa ja kaikkia muita Pirkka-oluen nautiskelijoita myöten – päästi yhteislauluna yhden valtavan, kollektiivisen pierun. Se oli jäähyväiset. Se oli kunnianosoitus. Se oli Fanny 2:n viimeinen henkäys. Ilma oli niin sakeana, että sen saattoi melkein juoda. Ja joku jopa yritti.
Se oli lopun alku, ja se haisi... Lieksalta.- Anonyymi
JÖSSES
- Anonyymi
Voi kuinka kauniit jäähyväiset! 🙏
- Anonyymi
Sinä nautit täysin siemauksin Lieksassa hesasta tuodusta bubimeiningistä, et muuten kirjoittaisi.
- Anonyymi
Oliko toimittaja paikalla?
- Anonyymi
Nyt on Lieksan pääkadulla uusi Kyläbaari, nimeltä Tättärää
- Anonyymi
Nyt on todella Lieksaan sopiva nimi 👌
- Anonyymi
Juoruakat otti jo todesta🤣🤣🤣. Verojenkiertäjä kääpiö pankakoskelta etunenässä🤣
- Anonyymi
Oletko tosiaan AIDSVOMO? Olet tosiaan sitä jo pitkään sitäkertunut. Joten olet varmasti sitä. Nykyisin on nykyisin siihenkin lääkeitä. Joten kerro mitä niitäsyöt? Joten muista ottaa lääkeesi. Ja ei keskustella sinun mielenterveyspotilaan tilanteessa olevalla enenpää tietoa. Koska olet ns seinähullu.
- Anonyymi
Olemme ehkä tulossa kesällä lieksaan. Joten onko missään jossa voisiottaa pariolutta ja kossunapsin?
- Anonyymi
Nämä juottolat ovat mulle yhdenteviä. Mutta tärkeitä olisi kunnon pihvipaikka. Joka uupuu sieltä. Ja turha on selitellä osta oma liha ja grillaa se. Jos tulen veljeni ja systerin kanssa. Ei meillä ole grilliä mukana.
- Anonyymi
TUlE LIEKSAAN
JOO JOO JOO JOO JOO JOO JOO - Anonyymi
Ei teillä ole lihaan varaa! 😂
- Anonyymi
Mikään ei voi olla auki 2. viimeistä kerta, viimeinen kerta on yksi kerta...
- Anonyymi
Onhan jamalinkin ihmemaailman ihmeetkin edellen mukamas vielä voimissaan. Vaikka niitä eivät terveet ihmiset nähneetkään. Eikä niitä näy kartalla, eikä näy ylhäältäpäin. Eikä paikalliset voi kertoa kokojutusta kuin mielenterveyspotilaan houruilua.
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä921939Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2781771Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3071575Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1831455Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em891040- 511007
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56968- 67944
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40941