On ilmestynyt uusi kirja "Likainen somesota" : kertomus ministeri Riikka Purran rasismikohun ympärillä käydystä somesodasta, perussuomalaisten aggressiivisesta viestintäkulttuurista ja yhteiskunnallisen keskustelun myrkyttymisestä
Kirjoittaja Pekka Mykkänen,
Perussuomalaisten vuosia kestänyt aggressiivinen kampanja kantaa hedelmää: Palkittu ylikomisario savustetaan ulos sosiaalisesta mediasta ja lopulta poliisivoimista. Toimittaja pakenee Turusta Helsinkiin, kun Jussi Halla-ahon Facebook-päivityksestä käynnistynyt laaja digihäiriköinti muuttuu fyysisiksi hyökkäyksiksi tosielämän puolella. Helsingin yliopiston rehtori valittelee, ettei hän saa enää tutkijoita puhumaan julkisuudessa, koska se voi johtaa viharyöppyihin ja tappouhkauksiin. Vihainen keskustelukulttuuri saa myös monet suomalaiset empimään politiikassa vaikuttamista.
Pekka Mykkänen perkaa teoksessaan perussuomalaisten poikkeuksellista somehistoriaa ja suomalaisen keskustelukulttuurin myrkyttymistä. Miten perussuomalaisten kannattajien hyökkäävä somekäytös sai alkunsa?
Mitä seurauksia on vihapuheella?
Harrastaako kukaan kirjallisuutta ?
26
126
Vastaukset
- Anonyymi
Luen paljon, lähinnä tosin historiaa, ko. teoksesta olen käsittänyt ettei sitä pidetä kovin puolueettomana vaan pikemminkin sensaatiohakuisena...taitaa jäädä väliin.
- Anonyymi
Persut ovat sensaatiomaisen häikäilemättömiä, törkeitä ja härskejä,
sen on voinut vuosien varrella todeta.
- Anonyymi
Luen paljonkin ja saatan lukea tämänkin kirjan persujen likasankojournalismista,
vihapuheista, maalittamisista ja senkin yli menevistä tekosista, mm. fyysisistä
hyökkäyksistä, jotka ovat häpeäksi PS:lle. - Anonyymi
Linkissä kirjan kritiikkiä
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/tapio-tuomaala/miten-likaisen-somesodan-desantit-nousivat-hallitukseen-tuhoamaan-suomea-sisalta-pain/
Orpo myi kaikki kokoomuslaiset arvonsa Perussuomalaisten alttarille,
koska Orpon itsetarkoitus oli olla pääministeri neljä vuotta.
Vakka löysi kantensa.- Anonyymi
Se on on Orpo tehnyt, myynyt arvonsa PS:n alttarille, jos kokoomuksella nyt
muita arvoja edes on kuin raha ? - Anonyymi
Orpo on vain puolueensa ja varakkaampien juoksupoika, Kokoomuksen itsetarkoitus oli olla pääministeripuolue seuraavat neljä vuotta. Ministerien taustalla naruja vetelevät isommat pomot...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Orpo on vain puolueensa ja varakkaampien juoksupoika, Kokoomuksen itsetarkoitus oli olla pääministeripuolue seuraavat neljä vuotta. Ministerien taustalla naruja vetelevät isommat pomot...
Orpo on EK:n juoksupoika ja myös Purra höykyttää sitä ja Orpon on pakko
alistua, ettei hallitus hajoa. Se olisi Orpon uran floppiloppu.
- Anonyymi
Pitää lukea ehdottomasti.
- Anonyymi
Mykkänen kertoo: ”Hallituksen nimissä luvattiin edistää rasismin vastaista työtä, mutta kun kohusta oli pöly laskeutunut, perussuomalaiset käänsi koko hankkeen kokoomuslaista pääministeriä Petteri Orpoa nöyryyttäneeksi farssiksi.”
- Anonyymi
Huvittavaa on, että kun kirjoitetaan realistisesti persujen vihapuheesta
persut pitää sitä vihapuheena.- Anonyymi
Mutta sinähän olet kovin puolueellinen, ei hyvä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta sinähän olet kovin puolueellinen, ei hyvä.
Aina kun persuista kirjoitetaan totuuksia se on tietysti persun mielestä
puolueellista :D
- Anonyymi
Hyvä kirja ! Lukekaa ihmeessä ! Persut ei tietenkään voi olla samaa mieltä.
- Anonyymi
Vähän vaikea kertoa kirjasta, kun persuylläpito poistaa kommentit.
- Anonyymi
Ylläpidosta vastaa omistaja eli City Digital OY, se ei liene persujen temmellyskenttää...
- Anonyymi
Persudesantit nousivat hallitukseen tuhoamaan Suomea sisältä päin.
- AnonyymiUUSI
Koko ajan persut nakertavat kuin tupajumi Suomea sisältäpäin hajoamaan,
lamaan ne on jo Suomen saaneet ja hirvittävän velkataakan kansalaisille. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Koko ajan persut nakertavat kuin tupajumi Suomea sisältäpäin hajoamaan,
lamaan ne on jo Suomen saaneet ja hirvittävän velkataakan kansalaisille.Miten nakerrussatuilusi liittyy aloituksen kysymykseen, onko se olevinaan vastaus..?
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Koko ajan persut nakertavat kuin tupajumi Suomea sisältäpäin hajoamaan,
lamaan ne on jo Suomen saaneet ja hirvittävän velkataakan kansalaisille.Se on Purran ja Holohölön kosto, mutta mitä ja miksi he kostavat ihmisille,
jotka heidänkin aivan liian korkeat palkkionsa maksavat, vaikka he eivät
tee kuin vahinkoa Suomelle ?
- AnonyymiUUSI
Yli 300000 työtöntä kiroavat hallituksen alimpaan hornaan.
- AnonyymiUUSI
Kyllä harrastan, nimenomaan kirjallisuutta, enkä mitään kohujuttuja kirjaksi kirjoitettuna, ei voi vähempää kiinnostaa. Kirjastosta löytyy todella paljon hyvää luettavaa ja kyllä luenkin, lähes sata kirjaa vuodessa.
- AnonyymiUUSI
Tämän kirjan voisi lukea. Se on faktaa persuista, vaikka onhan siitä jo
tietoa monen vuoden ajalta. - AnonyymiUUSI
Ko. kirja on pakko lukea.
- AnonyymiUUSI
Olet siis nykyisten oppositiopuolueiden vankkumaton kannattaja!
- AnonyymiUUSI
Aiemmin on jo olemassa kirja persuista, joissa kerrotaan persujen
älyttömyyksistä. Pohjoisen persut muun muassa suunnittelivat
laittaa ydinlatauksen kaikkiin maanosiin, joissa on "vääränvärisiä"
ihmisiä, mutta tulivatkin sitten tosissaan siihen tulokseen, etteivät laita,
koska "se voisi laskea kannatusta". - AnonyymiUUSI
Latoin tämän alötyksem mallikdi 70 ,sille.
Etä ymmärtäisivät sivistytää itseään kirjalissuudela.
Aloittaba
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723103
- 602834
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322395- 792208
- 602043
- 952016
- 121606
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171567Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301410Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?351408