Digitaalinen signaali laitteesta toiseen, ukkossuojauksella ?

Anonyymi-ap

Toimisiko tällainen idea toteutukseksi idealle:
Digitaalinen signaali laitteesta toiseen, ukkossuojauksella:

Signaalin lähettävä laite A välkyttää LEDiä, jossa tuo LED on optohaarukan sisäinen LED.

optohaarukka, esim. tällainen:

https://www.partco.fi/fi/elektroniikan-komponentit/aktiivit/optiset-komponentit/optohaarukat/17640-tcst2103.html

Tuota itseasiassa käytetään optoerottimena, mutta valitsin silti optohaarukan, koska silloin tuon optohaarukan LEDin ja fototransistorin väliin voi laitta metallilevyn, johon on porattu pieni reikä LEDistä lähtevää valonsädettä varten, tai sitten voi käyttää tiheäsilmäistä metalliverkkoa - molemmissa tapauksissa metallilevy tai metalliverkko yhdistetään mielellään paksulla kaapelilla maadoituselektrodiin.

Signaalin vastaanottava laite B seuraa tuon optohaarukan sisäisen fototransistorin johtavuutta, ja päättelee siitä, lähetettiinkö 1 vai 0.

Ideana siis se, että jos laitteeseen A kohdistuu salamanisku, niin tarkoituksena olisi, että salamaniskun energia ohjautuisi tuossa optohaarukan välissä olevan metallilevyn tai metalliverkon ja kaapelin kautta siihen maadoituselektrodiin, ja näin suojaisi laitetta B hajoamiselta.

Laite A saattaa silti hajota, mutta ainakin kustannukset salamaniskun sattuessa saataisiin rajoitettua vain laitteen A mahdolliseen hajoamiseen, mutta laite B säilyisi ehjänä.

Toimisiko tällainen idea rajoittamaan salamaniskun aiheuttamaa taloudellista vahinkoa ?

Mainittakoon vielä:

Laitteen A teholähteenä voisi käyttää:

18650 -tyyppinen Li-Ion -akku, ja jännitteennostopiiri, joka muuntaa akusta tulevan jännitteen -> 5V DC.

Lisäksi: laite A on kombolaite, jossa 1 osa on edullinen mikrokontrolleri, jota ajetaan sen verran pienellä kellotaajuudella, että sille riittää jännitteeksi pelkkä akkujännite ilman tarvetta nostaa sitä tasolle 5 V DC; näin tuo jännitteenkorottaja
akusta tuleva jännite -> 5V DC on käynnissä vain esim. alle 5 minuuttia vuorokaudessa, ja lopun osan ajasta sekä jännitteenkorottaja että sen perään kytketyt 5V DC laitteet ovat ilman sähköä ; kombolaitteessa A siis ainoastaan mikrokontrolleri on aina kytketty akkuun ja laitteen muut osat ovat suurimman osan ajasta ilman sähköä. Lisäksi tuo mikrokontrolleri on suurimman osan ajasta virransäästötilassa, ja käynnissä on ainoastaan kello, josta mikrokontrollerin ohjelma tietää, milloin pitää aktivoida tuo jännitteenkorottaja ja sen perässä oleva kuorma.

Joko tuo akku joudutaan silloin tällöin lataamaan verkkovirralla toimivalla akkulaturilla silloin, kun ei ole ukonilmaa (muista irrottaa laturin verkkovirtajohto latauksen päätyttyä!) tai sitten koko laitteen A syöttöakun latauksen voisi järjestää aurinkopanelilla - mutta tässä tapauksessa aurinkopanelin pitää olla niin iso, että isommalla pinta-alalla kompensoidaan sitä ikävää faktaa, että vuoden pimeimmän viikon aikana Suomessa auringonnoususta auringonlaskuun on vain n. 6H, ja lisäksi aurinko paistaa tuolloinkin matalalta - todennäköisesti pystyasentoon asennettu aurinkopaneli on tässä paras - koska tarkoitus on maksimoida vuoden pimeimmän viikon aikana saatava aurinkoenergia - sillä, että hyötysuhde kesällä jää heikommaksi, ei ole tässä merkitystä.

4

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuon akun latauksen voi hoitaa kahdella dc moottorilla ja muoviakselilla. Laitteen A mikrokontrolleri seuraa akun tilaa. Kun akku alkaa olla tyhjä, mikrokontrolleri pyörittää moottoria hetken. Laite B reagoi silloin omalta moottorilta tulevaan jännitteeseen ja pyörittää moottoria jolloin akku latautuu. Kun laitteen B akku alkaa olla täynnä mikrokontrolleri tai akun suojapiiri katkaisee latauksen ja laite B pysäyttää moottorin kun toteaa ettei sillä ole enää kuormaa.

    • Anonyymi

      Varmempi ratkaisu olisi sahata optohaarukka keskeltä poikki. Led-puoli laitettaisiin metallikoteloon josta reikä valonsäteelle, lisäksi myös metallikotelosta maadoitusjohto oikeaan maahan. Metallikotelo liimattaisiin lasilevyyn joka olisi reilusti laajempi kuin se kotelo. Lasilevyn toiselle puolelle, metallikotelon reiän kohdalle, liimattaisiin optohaarukan vastaanottava puolisko.
      Ei tarvitsisi enää pelätä että ukkosen jännitepiikit tulevat läpi.

    • Anonyymi

      Teit niin tai näin, niin vakuutusyhtiöt ulkomaila ovat jo muuttaneet korvausehtojaan. Uudet ehdot poissulkevat kaikkien vahingkojen korvaukset, joiden syynä ovat Electromagnetic or Solan Distubances.
      Eli yritykset varautuvat jo Auringon tuleviin rajuihin purkauksiin ja maan magneettisten napojen kääntymiseen.

      • Anonyymi

        Mihinkä siinä vakuutusta tarvittaisiin kun estää ukkosvauriot?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      59
      2852
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      125
      2060
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1778
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      163
      1365
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      73
      1331
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      62
      1282
    7. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      69
      1165
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1122
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      73
      1059
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      33
      1007
    Aihe