LERVO ARMEIJASSA 1970

Anonyymi-ap

Lervon inttiura alkoi Säkylässä – eikä suinkaan kivuttomasti. Jo ensimmäisenä päivänä hän ilmestyi varusvarastolle omissa kolitsihousuissaan ja huusi:
"MINÄ OON LERVO JA AJOON TULTU – EIKS TÄÄLLÄ OLE YHTÄÄN V8:AA!?"

Sotilasmestari käännähti hitaasti ja katsoi häntä kuin likatahraa virkapuvussa.

Lervo ei ollut kiinnostunut marssista, rynnäköistä tai kivääristä – hän kysyi joka aamu, mihin aikaan “paskakuormat lähtee” ja milloin pääsee “tankkaamaan kanttiinissa”.

Yksi kuuluisimmista tapauksista oli, kun Lervo komennettiin ajamaan varuskunnan vanhalla kuorma-autolla simputusrekvisiittaa varikolle. Matkalla hän päätti “ottaa pikku tirsat” tien varressa ja heräsi vasta siihen, että koko PionP:n harjoitus oli peruuntunut, kun Lervon lava-auto oli kadonnut.

“MÄ OLIN VÄIJYSSÄ. SAATANA. SISSITYYLIÄ!” selitti Lervo, kun kapteeni tivasi missä hän oli ollut.

Lopullinen niitti tuli, kun Lervo päästi iltavahdissa itsensä helpotuksen tilaan päävartion viereen. Tapaus jäi historiaan nimellä “Varuskunnan viimeinen vessa”, sillä sen jälkeen kyseinen käymälä purettiin ja maasto suolattiin “epäinhimillisen hajuhyökkäyksen jäljiltä”.

Poistopaperit kirjoitettiin rivakasti. Syy: "Henkinen yhteensopimattomuus koneellisen sodankäynnin vaatimuksiin."

Vitospöydässä tämä tapaus muistetaan edelleen sitaatilla:

> "Lervo oli ainoa mies joka sai siviilit suoraan vessasta – ja paskalla istuen."

4

566

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Oli kyllä hyvä ku löysin tuon ryhmän!


    • Anonyymi

      Olipa kerran kylä, jossa asuivat Lervo ja Kassu – kaksi vanhaa ystävää, jotka tunnettiin kylän vilkkaimmista juhlista ja seikkailuista. Eräänä iltana he päättivät suunnata Seon baariin, paikkaan, jossa kossu virtasi ja tarinat kasvoivat joka kulmalla.

      Matkalla baarille heidän tiensä risteytyi oppaan kanssa, jota kyläläiset kutsuivat Lärviöksi – salaperäiseksi hahmoksi, joka tunnettiin tarinoistaan ja omituisista tavoistaan. Lärviö oli juuri saapunut kylään kuorma-autollaan, lastinaan mystisiä paketteja, joita kukaan ei oikein uskaltanut kysyä.

      Lervo ja Kassu hyppäsivät kuorma-auton kyytiin, ja matkan aikana Kassu kaivoi esiin ällaa puhelimen, jolla he saattoivat soittaa ystävilleen ja pitää yhteyttä kylän muihin asukkaisiin. Lerwanderi, kylän tunnettu kulkuri ja tarinankertoja, sattui olemaan samassa kyydissä ja kertoi jännittäviä tarinoita menneiltä ajoilta.

      Seon baarissa tunnelma oli katossa. Vekseli, kylän pankinjohtaja, oli myös paikalla, mutta hän vaikutti hieman poissaolevalta – ehkä hänellä oli mielessään verovelkoja tai muita huolia. Kassula, kylän tunnettu ilopilleri, pyöri baarissa ja piti huolen, että kossu virtasi ja nauru raikasi.

      Ilta kului nopeasti, täynnä naurua, tarinoita ja kossun tuoksua. Lervo ja Kassu tiesivät, että tällaiset hetket – ystävien kanssa, kylän sydämessä – olivat elämän suola. Ja vaikka Lärviön kuorma-auton salaisuudet jäivät arvoitukseksi, he tiesivät, että seuraava seikkailu odotti jo nurkan takana.

    • Anonyymi

      KA-lervo, rahtisika ja naama aina turhapurovirneellä varustettu, joka seikkaili kaupungin katuja vailla huolta ja stressiä. Ympärillä kapeloi kaveripiiri: lärviö, lörviö, kassu, ktk, sannan ajo ja kippaaminen, kaikki yhdessä muodostivat melkoisen korsetin häppeningiä.

      Eräänä päivänä KA-lervo ja Jompero päättivät käydä ulosottovirastossa pitämässä messua niin perkeleesti. Väkeä oli kertynyt paljon, ja ilmassa leijui sekä perseen huuto että hulabaloo. Vekseli ja velka huutelivat riidassa, ja ulosotto ulvoi hoosiannaa: "Ulosotto huutaa hoosiannaa!" KA-lervo oli syömässä ja juomassa piikkiin Rattoraijan Grillillä, piereskeillen ja naureskellen samalla.

      Sillä välin VELKA ja PERSE LAULAA KWAI JOEN SILTAA, kuten perjantai-iltoina tapoihin kuuluu, ja nassu kirveli yhteisön kiloa. Nimismies rähjää mieltä ja protestilista vetää tosi hyvin, sillä kaikki halusivat vielä lisää leikkiä ja riehua. Paskaantaminen levisi joka paikkaan: lattialle, ovelle, jopa makuuhuoneeseen. Sisu kosti ja vaati oikeutta, sokkona ja tiukasti.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe