Konkelonköyriölän SEOm paarim huoltiksella
Ka-lervo havaittu.Ka- lervolla oli eurokossu apumiehenä kun vaadittiin tarkkaa sihtiä sorakuorman kippaamisessa ja lopulta oli auto kyljellään ja kossupullo pysyi tanakasti pystyssä lervon kourassa, ei pisaraakaan valunut ohi kuivan rahtarinkurkun saater soikkoon juu ja tätä rekkamiähen vatupassia lervo kallisteli tuhkatiheään päntälöiss' ja vitospöytien ylä sekä alapuolilla ja kaanioissa mm. patanokissa ja 111 isopata mörköissä aina oli toki paskaa kolitseissa, mutta sillä ei taas ollut oikeestaan mitään tekemistä rahdin ajamisen kanssa vaikka se iso osa sitä ajuhommaa kyllä kieltämättä onkin
LERVOLLA LAIVAKOSSU APUMIEHENÄ
7
509
Vastaukset
- Anonyymi
Onko sun lääkitys ihan kohdallaan
- Anonyymi
HOI! KÄY LUKEMAS TUO PALSTA, ON ERI HYVÄÄ JUTTUA PALIO!
https://ylilauta.org/satunnainen/287j84#post-279988827 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
HOI! KÄY LUKEMAS TUO PALSTA, ON ERI HYVÄÄ JUTTUA PALIO!
https://ylilauta.org/satunnainen/287j84#post-279988827Rattoraijan mielestä huisin hyvä palsta tuo.
- Anonyymi
Onneks Harjavalta on lähellä.
- Anonyymi
Lervo voitti kerran peijalan seon arvonnassa lomamatkan Teneriffalle. Lentomatka meni hyvin sillä Lervo sai tilattua lentoemännältä kossupaukkuja koko matkan ajan. Perille päästyään Lervo meni heti ensimmäiseen pubiin ja alkoi mylviä ja möykätä hirveästi!! PENTELE EIKÖ TÄÄLÄ PUHUTA SUOMEA OLLENKAAN HALUAN KOLMEVARTTISEN LATOPULLON, PAJATSON JOHON KÄY SUOMEN PENNI JA JUKEPOKSI JOSTA SOI REKKAMIES PIISI!!€:&&/:&@€(
- Anonyymi
SAMAA SE LERVOKIN HOKI, KUN OLI MINNESOTAAN MENOSSA!
- Anonyymi
PÄNTÄLÄN kylässä oli jälleen käynnissä kevään suurin tapahtuma: perinteinen "paskan ajaminen kokemäelle" -kilpailu. Tällä kertaa mukana olivat automies Kassu ja verovelkainen KA-lervo, jotka päättivät yhdessä lähteä haastamaan kylän kovimmat kuskit.
Kassu oli vielä hieman toipumassa krapulapaskastaan, joka oli seurausta viime yön rattoraijan grillillä pidetyistä juhlista. Siellä virtasi Karvian sahti ja kossu, ja Tapio soitti ällaallaan vanhoja kansansäveliä, kun taas Hessu ja hänen bändinsä Urgoolit soittivat taustalla. Tunnelma oli katossa, mutta Kassun päässä jyskytti vielä eilisen humala.
Kilpailun lähtöpaikalla odotti jo nimismies Aune, joka piti huolen siitä, että kaikki sujui reilusti. Pankinjohtaja Vekseli, joka kantoi aina turhapuromaista virnettä, oli tullut paikalle valvomaan, ettei kukaan yrittäisi käyttää kuljetuspatruunaa tai muita epäreiluja keinoja.
KA-lervo, joka oli tällä hetkellä verovelkaongelmissa, oli päättänyt todistaa arvonsa. Hän hyppäsi piikkinokka-Sisuunsa, joka oli kylän kuuluisin ja hurjin ajopeli, ja lähti matkaan yhdessä Kassun vanhan Volvon kanssa.
Kilpailu oli täynnä vaarallisia mutkia ja paskan hajua, joka leijaili ilmassa – perinteisesti nimittäin kilpailijoiden autojen pakoputkista tuli outoja hajuja, joita kyläläiset kutsuivat "paskan hajuksi". Matkan varrella Kassu yritti pitää Volvonsa kurissa, mutta piikkinokka-Sisu oli ylivoimainen.
Samaan aikaan kylän paskantava rovasti oli päättänyt osallistua tapahtumaan omalla tavallaan – hän oli ottanut mukaansa Kaanian öljylingon, omituisen laitteen, jolla hän väitti "puhdistavansa" ilman. Valitettavasti laite aiheutti vain lisää hämmennystä ja sai rovasti lopulta kolitsihousuihin paskantamaan kesken kilpailun.
Kilpailun jälkeen kyläläiset kokoontuivat rattoraijan grillille juhlimaan. Kassu kertoi tarinoita krapulapaskastaan ja paskan ajamisesta kokemäelle, ja KA-lervo sai lopulta maksettua veronsa, kiitos protestilistalle pääsemisen, jonka avulla kylä sai aikaan muutoksia verotuskäytännöissä.
Tapio soitti ällaallaan, Hessu ja Urgoolit soittivat, ja Karvian sahti virtasi. Kaikki olivat yhtä mieltä: vaikka paskan haju oli ollut vahva, kylä oli taas yhdessä ja vahvempi kuin koskaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site856037Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers794870Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto524432SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574182SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963789Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost73533Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi932580SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502503Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352409Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat492148