Uhrilampaat!

Anonyymi-ap

Ikävää oli lukea miten maisemia täällä hoitavat lampaat saavat elää vain puoli vuotta. Ne teurastetaan. Lapset silittävät niitä iloisina, lauhkeat kiltit lampaat. Viattomimmat eläimet. Samat eläimet sitten heidän ruokalautasilleen. Haastattelussa mies sanoi miten ajattelee lampaita vain tuotantoeläiminä. Ihminen on petoeläin. Lammas elää 10- 12 vuotiaaksi kun saa elää ja on joillekuille lemmikki ja perheenjäsen.
Innostuneina ja elämänhaluisina kirmaavat lempeät ja kauniit eläimet, ei enää kestä edes katsoa niitä. Siksi ei saisi silittääkään ettei saisi olla tunnesuhdetta. Kun ovat vain hyväksikäytettyjä. Miten ihminen voi määrittää sen ettei muilla luontokappaleilla ole elämisen oikeutta! Onneksi omalta osaltani voin sanoa etten koskaan ole syönyt lampaiden lihaa ja en tule syömään. En voi syödä muita elollisia jotka koen ystävikseni. Eläimet ovat tosiasiassa kunnioitettavampia kuin ihminen lajina. Ihminen voi elää ilman lihan syöntiä, jopa on bodareita ja urheilijoita jotka ottaa muualta proteeninsa.

18

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suosittelen myös katsomaan ohjelman " Eläinoikeusjuttu." On ehkä Areenassa.

    • Anonyymi

      Minä söin koiraa Vietnamissa ja maistoin kissa Sveitsissä. Makkaroissa oikein hevostelen, syön siis metukkaa. En välitä pätkääkään eläimistä muuten kuin lautasella. Lampast kebabiksi ja maahanmuuttajat myymään vartaista!

    • Anonyymi

      Jos sielu kerran vaeltaa, voi se "viaton lammas" olla vaikka entiseltä elämältään itse Hitler. Ja hänhän oli kasvisyöjä.

      • Anonyymi

        Hitler lampaan vaatteissa.


    • Anonyymi

      Nämä kasvissyöjät ym vegaanit kun ovat aina kallellaan natsismiin. Juutalainen murhataan mutta kebab varras kierretään kaukaa. Uskon että tämä Vietnamin matkaaja on paljon humaanimpi kuin aloittaja. Itse syön tänään burger kingissä.

      Steak house double lisä pihvillä.

    • Anonyymi

      Ihmiset ihailevat kauniita lampaita kesät. Lapset paijaavat.
      OvAt kilttejä ja suloisia.
      Sitten ne murhataan, hyvin lyhyt elämä.
      Edelliset viestit kertovat mikä peto ihminen on, planeetan pahin tuhoaja. Hävittää kaiken. Ihmiskunnan historia pelkkää raadollista sotaa ja tappamista.
      Yhtä helppo tappaa ihminen kuin eläin.
      Tiedän kyllä ihmisten henkisen tason eli tunteettoman egoismin, siksi tämän viestin laitoinkin.

    • Anonyymi

      On olemassa myös maataloja ja paikkoja joissa lampaita pidetään vanhoiksi asti. Keritään villaa. Ovat lemmikin asemassa, lempinimiäkin annetaan eläimille, niin entisaikaankin. Ei kaikkialla ole ollut eikä ole tapana tappaa lampaat kun tuskin ehtineet kasvaa! Tuulispää sijaitsee Hämeessä, eläinten suojakoti, hienoa kun sellaisia paikkoja on! Ihailtavaa.
      Raadolliset vastaukset eläinasiaviesteihin vain paljastavat millaisia raadollisia ihmisiä todellakin on ja valitettavasti hyvin paljon.
      Ihmiskunnan murhaajissa kyllä ei ole kasvissyöjiä juurikaan( vedotaan vain aina yhteen tapaukseen).. Sotilaat jotka tappavat automaatteina kuin koneet, diktaattorijohtajat, aseteollisuuden kehittäjät, rahanahneet keinottelijat jotka ei piittaa luonnosta eikä muusta kuin omaisuudesta ja vallasta. Jo sana
      " tuotantoeläin" on kuvottava.

    • Anonyymi

      Tai miljoonat kansalaiset jotka seuraa mykkinä sivusta haluamatta puuttua raakuuksiin, haluamatta nähdä ja kuulla, ovat osallisia siten.. ja käskystä toimivat sotilaat.. niin oli Hitlerin Saksassakin. Niin Venäjällä nyt. Niin ollut aina ja tulee olemaan.

    • Anonyymi

      Suomessa on miljoonia koiria, alkakaa sitten syödä niitä jos on niin esimerkillisen hyvä ajatus..

    • Anonyymi

      Mielestäni lampaat voisikin säästää, mutta nämä joka paikkaan kakkivat rakit joiden omistajat ei oman "paskan tuotantoeläimensä" kakkoja kerää, voisivat viedä elukkansa Kimeneen tai Kebab houseen jossa nämä häiriköt tehtäisiin kebabiksi. Mielummin lampaat laiduntamaan linnapuistoon kuin hulttio rakit pökälöimään!

    • Anonyymi

      Otahan iisisti koiranvihaaja ja mene itse siivoamaan niitä torttuja jos ne sinua häiritsevät.

    • Anonyymi

      Voidaan tehdä vihaajalle kakki-kebab

    • Anonyymi

      Paskaa siis mukaan lihavartaaseen ja viedään syötäväksi kaupungin puisto osaston työntejöille! Nyt on vegaani kyllä todella reilulla päällä!

      • Anonyymi

        Eihän täällä ole puistojakaan, jotain kerran kesässä niitettäviä joutomaita.


    • Anonyymi

      Puiden kaatamisen intohimoinen vimma.
      Vihreän kasvuston eliminointi kaikin keinoin.

    • Anonyymi

      Nyt vegetaristit ovat jo alkaneet väheksyä paikallista luontoa. Voi taivas, herra varjele, please god help me! Kohta viedään lampailta laidunmaat ja ne tapetaan nälkään. Mistäs sitten vaatetta? Tai lihaa kebabiin? Mitä lapset paijaavat lihatuottajien järjestämällä retkellä pikku koululaisille? Jos ideat on muutenkin tasoa että tehdään koiranpaskasta kebabia ja Hitler näytti esimerkkiä nyky vegaaneille, siis huh huh karseaa!

      • Anonyymi

        Hitler on vegaanien esikuva.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hitler on vegaanien esikuva.

        Onhan se monen muunkin ihmisen esikuva.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4378
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      149
      3165
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2482
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      50
      2407
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2065
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1612
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      154
      1451
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1253
    Aihe