Kissan sterilointi ja jälkihuolto

Meillä on tulossa ajankohtaiseksi reilu 7kk ikäisen kollikissan leikkaus. Merkkailua ei vielä (onneksi!) ole ollut ja siksi ajattelimme hoitaa homman pois alta ennen pahan tavan ilmestymistä/jäämistä...
Kauanko kissan toipuminen leikkauksesta kestää? Jos tilaan ajan viikolle/illalle, niin voinko mennä seuraavana päivänä normaalisti töihin? Tarviiko kissa siis valvontaa tai hoivaamista vielä seuraavana päivänä? :) Miten on muuten syömisten ja heräämisten yms kanssa?

Kiitokset! :)
3730
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tytöt steriloidaan :)
Kyllä kissa seuraavana päivänä on aivan omatoiminen, varsinkin kolli jolla ei ole edes kauluria. Tietenkin kissan vointia pitää seurata ja aamulla vielä tarkistaa, ettei pahempaa vuotoa tms ole. Töihin kuitenkin normaalitilanteessa voi mennä.

Leikkauksen jälkeen kissan annetaan rauhallisessa ja lämpimässä paikassa (niistä tuskin on pulaa) heräillä, silmiä ja suuta voi kostuttaa. Vettä pitää olla tarjolla ja arvokkaimmat matot on syytä siirtää sivuun, sillä vahinkopissi ja oksennus voi tulla juuri heräämisen yhteydessä. Ruokaa ei kannata pahan olon vuoksi tarjota vähään aikaan.

Kissa todennäköisesti lähtee tokkurassa vaeltamaan sängynalle tai ylipäätään seikkailemaan. Siksi leikkauksen jälkeisenä iltana tulee kissan tekemisiä seurata, ettei yritä hyppiä vaikka ikkunalaudalle kohtalokkain seurauksin. Houkutukset voi yrittää eliminoida minimiin.

Äänestä

Kun viet kissan leikattavaksi älä anna ruokaa muutamaan tuntiin ennen leikkausta.Lähes poikkeuksetta kissa oksentaa pian nukutuspiikin saatuaan.Toseksi:Pane kissa heräämään kylpyhuoneen lattialle sanomalehden päälle,pissit tulee ja pääset vähemmällä.Potilas kyllä vähän tuoksahtaa mutta hoitaa kyllä itse hygieniansa.Leikkaushaavaa ei ommella mutta kissa pitää haavan puhtaana nuolemalla ja haava paranee kyllä.Seuraava päivä ei edellytä mitään ertyistoimenpiteitä.

Äänestä

Meillä viimeviikolla käytettiin Eemu-poika (7kk) kastroitavana. Varmasti voit seuraavana päivänä mennä töihin ja jättää kissan kotiin, jos kaikki menee normaalisti. Tavallisesti kissalle annetaan leikkauksen jälkeen heräte, jolloin se heräilee suht. pian leikkauksen jälkeen.
Meillä kävi niin hauskasti, että ajanvarauksessa oli sattunut käsittämätön väärinkäsitys (ne oli luulleet, että me luullaan Eemua tyttökissaksi) ja kun menimme hakemaan kissaa leikkauksesta sille ei vielä oltu tehty mitään, koska he halusivat varmistaa että kun se nyt onkin poika (kyllä me se tiedettiin!:) niin leikataanko silti. No, leikkasivat sitten siinä odotellessamme, mutta heräte voidaan laittaa vasta tunnin kuluttua nukuttamisesta, joten sitä ei eemulle laitettu ollenkaan. Hänellä kesti n. 6h ennenkuin alkoi heräillä. Aamuun mennessä n. 12-14h leikkauksen jälkeen oli jo aivan oma itsensä.
Eemu oli meillä kylppärin lattialla paksun sanomalehtipinon ja pyyhkeen päällä. Kun pissat sitten tuli alle siitä oli kätevä viskata pyyhe pyykkiin ja sanomalehdet kierrätykseen. Kissa kannattaa myös pitää lämpimässä, koska nukutuksessa ruumiin lämpötila laskee. Me peiteltiin pieni tajuton raukka pyyhkeellä ja laitettiin viereen sellainen lämpöpussi, jonka voi lämmittää mikrossa. Myös muovipullo jossa on lämmintä vettä on mukavan lämmin kylkeä vasten.
Ruokaa annoin kun kissa alkoi pysyä tolpillaan, mutta se oksensi ne pian ulos, joten ruuan antamisen kanssa voi odottaa ihan reippaasti melkein aamuun asti jos illalla on leikattu. Vettä, vettä, paljon vettä kissan saataville. Eemu ainakin joi kuin pesusieni alkaessaan heräillä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lauren kirjoitti:

Meillä on tulossa ajankohtaiseksi reilu 7kk ikäisen kollikissan leikkaus. Merkkailua ei vielä (onneksi!) ole ollut ja siksi ajattelimme hoitaa homman pois alta ennen pahan tavan ilmestymistä/jäämistä...
Kauanko kissan toipuminen leikkauksesta kestää? Jos tilaan ajan viikolle/illalle, niin voinko mennä seuraavana päivänä normaalisti töihin? Tarviiko kissa siis valvontaa tai hoivaamista vielä seuraavana päivänä? :) Miten on muuten syömisten ja heräämisten yms kanssa?

Kiitokset! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu