Autokorjaamot, merkkiliikkeet eivät ymmärrä perusasioita. Anturit

Anonyymi-ap

Merkittävä osa, ehkä yli puolet Suomeen myydyistä autojen antureista on vaihdettu turhaan.

Autoon tulee häiriö jonkun osan toimimattomuuden takia ja anturi rekisteröi mahdollisesti epänormaalin.

Automerkkien korjaamot, muut alkavat uusimaan anturia. Eikä mikään järjestelmä kerro että "anturi on rikki vaihda se"

Tuon ymmärtää jokainen joka saanut hieman omaa ajattelua. Miksi työtä tekevä aikuinen alkaa vaihtamaan ehjää osaa ensimmäisenä ja sivuuttaa sen miksi se on laitettu esim imusarjaan, pakoputkistoon, polttoainejärjestelmään jne.


Mielestäni koulutus on silloin aivan ala-arvoista ja firmoissa touhu käsittämätöntä.

3

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käsityksesi ei ole mitenkään paikkansa pitävä.
      Miksi edes tuollaista viitsit vääntää, tuo on itse korjaavan ongelma kun osaaminen loppuu koodien lukuun.

    • Anonyymi

      Ja ne "vikakoodien" lukemiset ei merkitse mitään eikä niistä tehdä päätöksiä mitä osia hankitaan.

      Se kun ei ole suora tieto mikä aiheuttaa vian.

      Moneen moottoriin tulee ilmavuoto, lisäilma pääsee moottoriin, seuraus on että polttoaine/ilmaseos ei pala kunnolla sylinterissä, ku se on väärä.

      Tämän järjestelmä voi havaita ja siitä jää tieto.

      Jos tuossa, aletaan vaihtamaan sytytysosia, tulppia, kaasuläppää, egr, map anturia, jne, sen niin metsään mennään. Sitten kun aletaan irroitelemaan, ehjiä osia, tiivisteitä, laittamaan ehjän tilalle vielä uusi kiinalainen tarvike joissa merkittävä osa viallisia. Soppa on valmis.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      95
      4711
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      231
      1913
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      78
      1492
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1160
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      323
      1100
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1080
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1079
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      147
      1037
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1009
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      964
    Aihe