Kajaanissa ihmisistä jo 70 prosenttia on töissä ja vapaalla 30 prosenttia. Vain joka kolmas kajaanilaisista on yhtä aikaa vapaalla kun toiset ovat töissä.
70 prosenttia on töissä 30 prosenttia vapaalla
Anonyymi-ap
791375
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 79
Vanhimmat
Normaali kiertoa töissä ja vapaalla.
Vapaalla ei ole helppoa löytää puolisoa 30 prosentista.
Suurin osa eläkeläisistä on vapaalla.
Käytännössä et tule koskaan olemaan jonkun toisen kanssa yhtäaikaisesti vapaalla.
Työttömänä sinut nähdään aina vapaalla
ei pidä paikkaansa, työtön etsii koko ajan töitä ja sekin käy jo työstä nykyään...paitsi "palkka" on syvältä....................
On pakko painaa pitkää päivää😁
Kyllä työaika vaihtelee kello 6- 19.00 ja ilta ja yötyö. Opiskelijat saattavat olla aika sekaisin tästä maailmasta ovat enemmistö säännöllinen työaika kello 8- 15
Nuoret ovat aina samanaikaisesti vapaalla.
Ja sossun ja Kelan veteraanit.
Aina joku toinen voi kertoa toiselle mitä tietää tai tietääkö.
Ihmiset eivät usko edes äitinsä sanoja vaikka kyseessä on oma äiti.
Jos ei äitiä usko uskovatko kaverit? Epäilen etteivät usko kaveria.
Kaverit kyllä näkevät onko kaveri uskonut äitiä.
Rikollismaailmassa äitiin uskominen on aika hemmetin tärkeä juttu.
Perhe!
se "oma äiti" illuusio ei meinaa yhtään mitään.
Mami-kullan pieni kultinuppunen voi työntää ahteriinsa ajatukset asiasta,josta ei älyä mitään! Kaikki ei elämässään saa sitä oikeat äidilliset tavat omaavaa äitiä,joten se siitä!!
Mami-kullan pieni kultinuppunen voi työntää ahteriinsa ajatukset asiasta,josta ei älyä mitään! Kaikki ei elämässään saa sitä oikeat äidilliset tavat omaavaa äitiä,joten se siitä!!
Mami-kullan pieni kultinuppunen voi työntää ahteriinsa ajatukset asiasta,josta ei älyä mitään! Kaikki ei elämässään saa sitä oikeat äidilliset tavat omaavaa äitiä,joten se siitä!!
Mami-kullan pieni kultinuppunen voi työntää ahteriinsa ajatukset asiasta,josta ei älyä mitään! Kaikki ei elämässään saa sitä oikeat äidilliset tavat omaavaa äitiä,joten se siitä!!
Mami-kullan pieni kultinuppunen voi työntää ahteriinsa ajatukset asiasta,josta ei älyä mitään! Kaikki ei elämässään saa sitä oikeat äidilliset tavat omaavaa äitiä,joten se siitä!!
Mami-kullan pieni kultinuppunen voi työntää ahteriinsa ajatukset asiasta,josta ei älyä mitään! Kaikki ei elämässään saa sitä oikeat äidilliset tavat omaavaa äitiä,joten se siitä!!
Ruskeekieliset?!?!?!
Mami-kullan pieni kultinuppunen voi työntää ahteriinsa ajatukset asiasta,josta ei älyä mitään! Kaikki ei elämässään saa sitä oikeat äidilliset tavat omaavaa äitiä,joten se siitä!!
kyl se raastupa saa ihmeit aikaan eikä o kysees uskon asia
satutteko tietään, et on olemassa mieleltään sairaita mameja ja melkosen suurta hulluutta uskoo sellasen sanoja ja opastuksia
Selvänäkijätkö tänne on pesiytyneet, sanovat noidiksi näitä tyhmiä.
Onkohan tämän yksinkeskustelijan laittanut asialle "äiti" hykerrellen mielissään ylemmyydetunnossaan, kun hänen puolestaan sanotaan/kostetaan??
En tiedä, kuinka nämä kommentit liittyvät aloitukseen, mutta huomioimatta ei voi jättää.
Keskustelun sävystä aistii narsistisen persoonallisuushäiriön vaikutuksen ihmissuhteisiin.
Ammatissani olen huomannut tämän ilmiön yleistymisen . Kun pahoinvointi yhteiskunnassamme vaan lisääntyy, jokainen voi paneutua miettimään pahuuden ja ilkeyden aiheuttaman tuskan itseensä kohdistuvaksi. Ehkäpä tämä antaa perspektiiviä miettiä, kannattaako palvoa pahuuden hovia.
jo on melekosia kavereita, sanoovat, notta tommosilla mitää tee
jep
....ja sit äiti esittää syytöntä kaikkeen pahuteen.....oi, mikä näyttelijälahjakkuus
Ei todellakaan ole mikään naurun asia, ihmiselämien tuhoaminen näille sairaille on oman suuren ja tärkeän elämänsä tehtävä. Ja he KOSTAVAT aina kaiken, etenkin uhrin alkaessa pistämään kampoihin.
Tosi on!! Ihmevenkuloita....valehtelevat minkä ehtii ja sit niitten paviaanien on pistettävä aina paremmaksi, oli kysees onni tai onnettomuus!
no mikä hullu tää nyt sitte on...............????!!!!!!!!!!!!!!!
tietääkö vai ei ja mitä??
👍👍👍🤣🤣
lukaiskaapa kirja nimeltä "enkö koskaan ole tarpeeksi hyvä" karyl mcpride tais olla kirjailija.'
julman kuuloista, mutta täyttä totta! miettikää sitten, kannattaako arvostella kenenkään elämää, josta on esillä vain se "huippuäidin" kiilloteltu ja näytelty osa !
Tota kirjaa ei meinannut löytyy mistään muutama vuosi taakse päin, juurikin sieltä Kainuun maisemista tori.fi:n kautta löysin.
Mutta todellakin kannattaa lukea, löytyy vastauksia mieltä askarruttaneisiin asioihin ja tapahtuneisiin outoihin tilanteisiin.
Ja siihen kylkeen sit "Miksi aina sinä".....narskut voi myös tutustua itseensä kirjan avulla, jos oman erinomaisuutensa tehostamiselta jää aikaa.......
Eipä kannata pahuudelle antaa yhtäkään sormea. Ikävä kyllä, yksikin narskupaholainen riittää pyörittämään suurta hovijoukkoa tai kerää ympärilleen muita samalla tavoin häiriintyneitä kiusaamaan määrättyjä kohteita. Mielenkiintoista sinällään, kuinka pystyvät omat, pahat tekonsa kääntämään puheissaan varsinaisten uhrien tekemäksi krokotiilin kyyneleiden kera.
Erään amerikkalaisen psykiatrin mukaan ovat parantumattomasti sairaita, eivätkä ole uhrin voitettavissa muutoin, kuin opettelemalla valehtelemaan paremmin.
Tämä taas jokaiselle hiemankaan itsekunnioitusta omaavalle on mahdottomuus!
Häh, eiks kajaanilaiset kykene katkasee napanuoraa😂🤣
no nii, misäs kaikki minäminäminät on....pitäs olla jo krokokyynelehtimäs argumentoimassa pahuuksiaan
no mutta eihän niin ylivertaisessa "ihmisessä" ole koskaan mitään vikaa, vikaa, vikaa..............
Säkö uskot???!! Ihmisillä yleensä on aivot ajattelemista varten....miks pitäis uskoo???
Näinhän se pyrkii olemaan!
Miten narsistiset äidit vahingoittavat tyttäriään?
Niin monella tavalla! Narsistinen äiti odottaa tyttärensä kantavan kaikkien parantamattomien ongelmien taakan, aivan kuin tytär olisi paras ystävä, pappi tai terapeutti. Täydellinen rajojen ja lapsen kärsimyksen tunnustamisen puute. He löytävät todellista iloa tyttärensä sydämen ja hengen murtamisesta, mutta vaativat uskollisuutta, tottelevaisuutta ja pelkoa. He eivät ole johdonmukaisia. He käyttävät syyllisyyttä, lupauksia, uhkauksia, nöyryytystä, kaasuvalotusta, hillitsemistä ja räikeää piittaamattomuutta lapsen perusihmisoikeuksista. Narsistisesta äidistä tulee tyttären ensimmäinen ja suurin vihollinen. Hänestä tulee jokaisen seuraavan ihmissuhteen malli. Narsistinen äiti antaa viestin: "Et ole turvassa. Sinua ei suojella. Sinua ei uskota. Et ole arvokas. Sinua ei rakasteta."
Kun narsisti tuntee itsensä uhatuksi, hän alkaa osoitella muita syyttävällä sormella.
Kun narsisti tuntee itsensä uhatuksi, hän alkaa osoitella muita syyttävällä sormella.
Narsistit ajattelevat olevansa erityisiä ja heillä on suuria kuvitelmia itsestään – se on yleisesti tiedossa. Mutta mitä tapahtuu, kun itseään virheettömänä pitävä narsisti kohtaakin vastoinkäymisen?
Jokainen mieleltään terve ihminen ymmärtää, että epäonnistumiset kuuluvat elämään, eikä kukaan voi täysin välttyä niiltä. Narsistit puolestaan uskovat olevansa erehtymättömiä.
Kun asiat eivät sitten enää sujukaan narsistin toivomalla tavalla, saavat muut olla varuillaan. Narsistit ovat kaikkein vaarallisimmillaan vastoinkäymisen hetkellä: kun heidän rikoksensa tai tekemänsä vääryys huomataan tai kun heidät häpäistään. Silloin narsistit asettuvat muiden yläpuolelle ja uskottelevat itselleen, ettei heissä ole mitään vikaa.
1. Kieltäminen
Vastoinkäymisen lähestyessä narsistin ensimmäinen keino on väittää, että kaikki on hyvin. Hän yrittää johtaa harhaan ja uskotella, ettei häntä koskevissa syytöksissä ole mitään mitään perää.
Jos narsistille esittää todisteita, hän yrittää mitätöidä ne tai väittää, että ne ovat virheellisiä, valheellisiä tai epämääräisten salaliittoteorioiden tuotosta. Oikeastaan mitä tahansa muuta, mutta eivät missään tapauksessa totta.
2. Hyökkäys on paras puolustus
Narsisti suhtautuu kostonhimoisesti niihin, jotka esittävät todisteita häntä vastaan. Mitä parempia todisteita, sitä voimakkaammin narsisti hyökkää. Lisäksi hän saa muutkin hyökkäämään niitä vastaan, jotka todisteita esittävät. Kostolta eivät ole turvassa edes narsistin omat perheenjäsenet.
Narsisti kostaa mustamaalaamalla, nöyryyttämällä, vainoamalla ja kiusaamalla niitä, jotka tuovat esiin hänen rikoksiaan tai muutoin epäeettisiä toimiaan.
3. Syyllisten osoittelu
Narsisti ei ikinä itse ole vastuussa vaikeuksistaan, vaan etsii aina jonkun muun, jota syyttää – mieluiten jonkun puolustuskyvyttömän. Jos syntipukkia ei oikeasti ole, narsisti kyllä keksii sellaisen.
Kun narsisti hakee syyllisiä, kukaan ei ole turvassa, vaan väitetty syypää voi olla kuka tahansa puolisosta kaukaisiin tuttuihin ja jopa jo edesmenneisiin. Tarvittaessa narsisti hylkää kaikkein uskollisimmatkin ihmiset räpäyttämättä silmääkään.
Narsistin mielessä ihmiset nimittäin jakautuvat vihollisiin sekä hyviin eli niihin, jotka ovat vankkumattomasti hänen puolellaan ja hyödyllisiä. Tämä jako voi kuitenkin muuttua hetkessä, eikä sillä ole mitään tekemistä todellisten tapahtumien kanssa, vaan ainoastaan sen, mikä sattuu milloinkin palvelemaan narsistin itsekkäitä tarkoitusperiä.
4. Oman erinomaisuuden korostaminen – ja muiden polkeminen
Vaikka todellisuus olisi millainen, narsisti puhuu itsestään ylistävästi. Hän ei kykene itsetutkiskeluun, saati katumukseen. Päinvastoin, silloinkin kun narsisti toteuttaa kostoaan, hän samalla toitottaa omaa erinomaisuuttaan ja (kuviteltuja) saavutuksiaan. Hän voi esittää ansaitsevansa ennemminkin ihailua kuin moitteita.
Samalla lisääntyy muiden vähättely. Narsisti pyrkii säilyttämään oman arvonsa arvostelemalla ja pilkkaamalla kaikkia muita mahdollisimman ilkeästi.
Näissä tilanteissa näkyy narsistin hillitön raivo. Hän voi sanoa todella järkyttäviä asioita, mutta odottaa silti, että ne otetaan vastaan mukisematta.
Koska narsisti ei tunne syyllisyyttä, hän on huolissaan vain maineestaan. Mikä tahansa julkinen nöyryytys saakin narsistin raivostumaan entistä pahemmin, mikä tarkoittaa, että myös muiden kaltoinkohtelu ja muut vääryydet lisääntyvät.
5. Valehtelu
Vastoinkäymisen hetkellä narsisti alkaa valehdella tavallistakin useammin ja röyhkeämmin. Epätoivoisena hän myös pakottaa muita valehtelemaan puolestaan, ja vaarantaa siten heidänkin maineensa .
6. Ei koskaan yksin häviämässä
Kun narsisti tajuaa pelinsä olevan pian pelattu, muiden kärsimyksestä voi tulla hänelle kaikkein tärkeintä. Jos tappiota ei pysty välttämään, narsisti aikoo ainakin laittaa mahdollisimman monen muun kärsimään siinä sivussa. Kosto on nimittäin narsistin tapa nostaa itseään. Se, miten narsisti sen tekee, riippuu hänen sairaasta mielikuvituksestaan, käytettävissä olevista keinoista ja tilanteen vakavuudesta.
Narsisti ei hätkähdä, vaikka muut kärsisivät hänen takiaan. Hän nukkuu yönsä rauhassa sillä välin, kun muut ovat stressaantuneita ja traumatisoituneita, ja joutuvat pelkäämään, mitä seuraavaksi mahtaa olla luvassa.
7. Uhrin viitta harteille
Kun narsisti joutuu kohtaamaan tappion, esimerkiksi tulee pidätyksi, saa syytteen tai potkut, hän tekee tiettäväksi, missä kaikessa on itse kokenut vääryyttä.
Osa saattaa takaiskun jälkeen elää hetken hiljaiseloa ja odottaa, että voi tehdä saman uudestaan. Toiset puolestaan pyrkivät tekemään mahdollisimman paljon vahinkoa tai vainoamaan ja tekemään elämästä sietämätöntä niille, joita pitävät syyllisinä tilanteeseen.
Oesit vuan laittanna linkin
hei, no toihan o paljo tehokkaampi........ite oisin ohittanu linkin👌
Ja narskut vaan kostaa, kostaa, kostaa kostamasta päästyäänkin, jos asia ei etene heidän mielikseen.....raukkatouhua!!!!!
Ja se kosto voi olla kamala! Narsu on aina oikeassa, siis omasta mielestään, vaikka laki osoittaa asian olevan toisin.
uskaltaaks näitä perkeleitä vastaan mitää tehä?? oon kuullu vaikka mitä juttui,et voi vaikkas hengen päälle käyvä
Juu, jos susta yht`äkkii koitetaan maalata masentunu ja itsetuhoinen,kandee olla tarkkana.
Noi perkeleet on värkkejä järkkää elon loppuu ja luimivat ku koira veräjästä; sähän olit masis ja tahoit luopuu elämästä. Poliisin pakeille, mars.....vainoominen on RIKOS!!!!
Niinpä on....vaikka ei hyviä kavereita satu olemaankaa näkysällä, niin ei kyl kannata tyytyy ihan paskoihinkaa!
Jos narsisti uskoo, että olet nähnyt läpi kaikki hänen valheensa ja murskannut huolellisesti kuratoidun kuvan, jonka hän antaa maailmalle, hän ryhtyy tuhoamaan koko maailmasi. Kuva on narsistille kaikki kaikessa, ja sinusta tulee vihollinen. He eivät näe kenenkään hyviä ja huonoja puolia: Mitä tahansa teit heidän hyväkseen, kuinka kauan tahansa, sillä ei ole merkitystä. He ovat kateellisia ja kostonhimoisia yksilöitä. Miksi sinulla pitäisi olla onnellinen ja täyttymyksellinen elämä, kun he ovat onnettomia? Niinpä he janoavat kostoa. He aloittavat mustamaalauskampanjan sinua vastaan ja leimaavat sinut roistoksi. Tämä voi vaikuttaa työhösi, ystäviisi ja jopa kattoon pään päällä.
näin se vaan on ja näköjään vaikee tajuta...
Ihan hitokseen hienoo, että tää aihe herättelee. Olkoonki vaikka vaikea tajuta, saati uskoa.
Tämä taitaa olla myös faktaa vatipäille:
6 huhuja, joita narsistit levittävät sinusta.
1. "Olet addikti."
Narsisti kertoo ihmisille, että sinulla on riippuvuus (alkoholi, pelaaminen, shoppailu jne.) tuhotakseen maineesi. Riippuvuus liittyy yleensä johonkin, mihin narsisti itse on syyllistynyt, mutta hän väittää sen olevan sinun syytäsi, jotta hänen omat tekonsa pysyisivät piilossa muilta.
Joskus kummallakaan teistä ei ole näitä riippuvuuksia, mutta he keksivät tarinan vahingoittaakseen imagoasi. Jos ryhdytte näennäisesti harmittomaan toimintaan (satunnaiseen drinkkiin tai pieneen panokseen), he liioittelevat sitä ja kertovat muille, että olet täysin hallitsematon.
2. "Sinulla on taloudellisia ongelmia."
Narsisti kertoo muille, että sinulla on huonot rahanhallintataidot tai että olet kuluttanut heidät taloudellisesti. Totuus kuitenkin on, että useimmiten narsisti itse loi taloudelliset ongelmat tai käytti hyväkseen taloudellisia resurssejasi. Normaalit ihmiset auttavat toisiaan vaikeina aikoina – he eivät juoruile henkilökohtaisesta elämästäsi vahingoittaakseen mainettasi. Narsisti tekee niin vahingoittaakseen mainettasi.
3. "Olet hullu tai epävakaa."
He kertovat muille, että sinulla on mielenterveysongelmia, että olet epävakaa, ahdistunut tai että olet menettämässä järkesi.
Valitettavasti on mahdollista, että narsistisen henkilön kanssa olemiseen liittyvä ahdistus, stressi tai fyysinen sairaus voi saada sinut uskomaan, että heidän väitteensä sinua vastaan ovat totta.
Joskus he ehdottavat, että haet ammattiapua tai hoitoa väitettyihin mielenterveysongelmiisi, ikään kuin he olisivat välittävä ja välittävä kumppani, vaikka todellisuudessa he manipuloivat sinua entisestään uskomaan, että sinussa on jotain vikaa, samalla kun he jatkavat sinun murtamistasi.
4. "Olet väkivaltainen, valehtelet tai huijaat."
Sinua syytetään myrkylliseksi ihmiseksi – valehtelijaksi, hyväksikäyttäjäksi tai petturiksi.
Kaikki narsistiset ihmiset eivät petä intiimillä tavalla, mutta he voivat henkisesti pettää sinut ja viedä sinulta rauhan, onnellisuuden ja luottamuksen. Jos he pettävät, he jatkavat sinun syyttelyäsi ja vääristelevät tarinaa niin, että muut ihmiset tuntevat sääliä heitä kohtaan, samalla kun he näkevät sinut ongelmana.
Saatat kertoa totuuden tapahtuneesta, mutta he joko valehtelevat tai vääristelevät omaa versiotaan totuudesta suojellakseen itseään ja mustamaalatakseen luonnettasi.
....ja näitä helvetin tyhmiä narsunnuolijoitahan riittää....todella tyhmiä...
Aivan mahtava kommentti. Kiitos näin se menee .
👍👍
Suku 🫏💩🧔
äiti chapterit
Sukurasite tullut kalliiks kainuus ristiinnai tuja enemmän suomus
Viikonloppuna 90% on yhtäaikaa vapaalla.
Tahallaan työttömän pysyttelevät Kela-elätit kiittävät takuulla kaikkia työssä käyviä veronmaksajia siitä, että voivat olla tekemättä yhtään mitään.
Onko täällä muka tahallaan työttömänä pysytteleviä, taitaa olla lähinnä hallituksen tahto!!?
ei sellaisia ole olemassakaan, eikä edes mahdollista, sitä paitsi työttömät on suuri työllistäjä suomessa, ilman heitä ei olis työttömyyteen liittyviä "työpaikkoja" eikä virkoja jne jne ja ilman työttömiä joille ei tarvitse maksaa työnteosta palkkaa, ei kierrätyskeskukset, yhdistykset yms, voisi toimia ollenkaan
Suurimmalla osalla ei ole edes 30 vuotta työssä oloaika itse ollut48 vuotta kun vieläkin houkutte levät norjaa Ruotsii töihin hyvää palkkaa vastaa.
Itse olen ollut 64 vuotta töissä , vielä jaksaa vanhakin tehdä töitä. Aloitin 15 vuotiaana, homma jatkuu.
Itse aloitin 11 vuotiaana ja töissä jo 85 vuotta nyt eläkkeet viedään minulta.
Kaupungin työläiset ovat saikulla heinäkuus yleensä astmaa täynnä keuhkot kun kaljaa 5 viikkoo vedetty naama on kun telaketjun alle jäänyt majava parta kasvanut
Ovatko vapaalla vapaasta tahdostaan?? Eivätkö suostu orjiksi??
Kesällä ollaan lomalla.
ja syksylläkin😁
Ja ne töissä olevatkin oleskelevat tuottamattomissa hallintoviroissa. Armeija ja sairaanhoito poliisin ohella hyödyllisiä.
Liikaa johtajia suomessa joka tasolla koruptio elää sen mukaan 0 ALV yleistä kainuu
korvessa rakennus työt vie peräkärry perässä firma muuttaa pian etelä suomeen pväraha hommiin
Eli 70% on rehtejä perus-suomalaisia ja loput tyhjäntoimittajia vassareita
Ota huomioon ett Kainuus on symtymästä saakka sairaita eläkeläisii myös
Työllisyys ja työttömyys Kainuussa
Työlliset: Vuonna 2021 Kainuussa oli 26 851 työllistä (18–64-vuotiaista).
Työttömät:
Maaliskuun 2025 lopussa työttömiä työnhakijoita oli 3 498.
Työttömyysaste oli 11,6 prosenttia.
Tämä oli 1,1 prosenttiyksikköä enemmän kuin vuotta aiemmin.
Pitkäaikaistyöttömiä oli 858, mikä on 36 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.