Mikä lie lasikuituveneen käyttöikä. Tuli pinehkö intos kaverin kanssa. kun meinasi jotta 20v vanha joutaa polttaa. Väitti veneen haprastuneen niin pljon. että on vaarallinen. Miten on. Puhutaan veneestä joka on muuten iskussa ja kunnossa.
käyttöikä
vontik
145519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jos lasikuituvene on hyvin tehty se kestää KAUAN. Tärkeintä on, että gelcoat vedenpäällisissä osissa suojaa uv-säteilyltä ja primerit pohjassa estää veden imeytymisen.
Nopeututuissa kestotesteissä lujitemuovi on menettänyt lujuudestaan noin 10% 1000 vuoden kuluessa.
hiukan käsitteet sekaisin gelcoat on se mikä estää veden pääsyn lasikuituun vaatii kuivuakseen tavallaan ilmattoman tilan eli muotin.praimerilla kiinnitetään myrkkymaalit pohjaan ois kai koko vene maalattava praimerilla jos se veden pääsyn estäis sitten on viellä topcoat mikä toimii kuin maali ja jättää myös vettä läpäisemättömän kerroksen mutta siitä ei saa sileää pintaa kuin kovalla hiomisella eli veneen gelcoat ja topcoat pinnat pitää olla ehjät muuten menee vettä lasikuituun ja viimeistään pakkanen paisuttaa sen ja siitä tulee "sahanpurua" ja vene heikkenee
Gelcoat ei pidä vettä. Siksi se on maalattava vedenalaisissa osissa vettä läpäisemättömällä maalikerroksella esim. Hempelin Hard protect tai Light Primer.
Gelcoatin tehtävänä on suojata lujitemuovia uv säteilyltä ja kosteudelta vaikkei varsinaisesti vettä pidäkkään.
Topcoat on gelcoatia johon on sekoitettu muutama prosentti parafiinia.
voi pilpo suomen kymmenettuhannet soutuveneet on piloilla kun ei oo praimeria ei voi ostaa kuin uusia
Kaikki uudet kalliit moottori/purjeveneetkin liki 50-60 prosenttisesti ovat ilman primeria useita elämänsä alkuvuosia ja nyt ne kaikki on pilalla.
Osmoosi ei tuhoa kuitua nopeasti vaan hiljalleen ja kiihtyvällä vauhdilla. Kymmenen voutta menee helposti ilman mitään murheita, mutta kun osmoosi alkaa näkyä, niin sitten on suuritöinen ja kallis remontti edessä.
Kannattaa hieman tutustua alan kirjallisuuteen.
Vanhaa järvellä maalaamaattomana ollutta lasikuituvenettä ei todellakaan kannata ostaa. Kun ei tarvi myrkkymaalia, harva viitsii laittaa sitä tärkeää primeriäkään. Sääli...
Totta puhut. Sitäpaitsi järvivesi imeytyy gelkkarin läpi nopeammin, kuin merivesi, joten ilman epoksiprimeria olevat vanhat järviveneet ovat takuuvarmasti märkiä kuidun sisältä. Joku neropatti tuossa viisasteli, että kaikki suomen suotuveneet olisivat pilalla. Näin ei tietenkään ole, koska harva liottaa venettään vuorokauden ympäri 200 päivää vuodessa.
Aiheesta on periaatteessa turha kinata, koska asia on kiistaton: GELCOAT EI OLE VEDENPITÄVÄÄ.
Mitä veneiden kestävyyteen yleensä tulee, niin hyvin suojattu (primeri pohjassa ja säännöllinen vahaus pinnalla) kuituvene kestää todennäköisesti pitempään, kuin puinen vastaava. Tosin puisenkin voi "epoksoida", jolloin senkin ikä pitenee. Lasikuitu yleistyi 60-70 -lukujen vaihteessa ja ainakin täällä Turun saaristossa liikkuu vielä useita hyväkuntoisia yli 3o vuotta vanhoja kuituveneitä. Jo tuolloin esim. kuuluisa ja arvostettu Turun Veneveistämö käytti tekemiensä pienveneidenkin pohjassa primeria, jota oli todella vaikea saada edes hiomalla pois (kokemusta on Tornado-pikaveneestä) Hämmästyttää väite, että uusia veneitä lasketaan veteen ilman primeriä. Yksikään itseään kunnioittava venealan yritys ei sellaista tee, jotkut jobbarit saattavat olla asia erikseen. Yleinen tieto tänäpäivänä kaikilla todennäköisesti kuitenkin on, että primeri pitää olla, ja varsinkin järvellä!
mää olen se neropatti joka muuten asuu saaristossa ja jollei ole jäätä niin kalastusvene lilluu 365 päivää vuodessa meressä ja niin monella muullakin saaristolaisella ja ei oo mitään primereita ja jos mä oon neropatti niin sä oot sit pattipää gelgoat on edelleen vedenpitävä mutta osmoosi syntyy siitä kun goattiin voi jäädä huokosia ja niistä pääsee vesi sisään kävinpä kattomassa maalien valmistajien sivuilta. ei silläkään puhuttu että tulee vaan mahdollisesti tulee. mahdollisesti tulee ja tulee on kaksi eri asiaa . voi niitä esim. satoja vesisäiliöitä jotka on tehty venemenetelmällä kun niissä ei vesi pysy nolo mennä paloautollakin palopaikalle kun niissä on osassa lasikuituiset säiliöt ja kun niistä tulee vesi läpi niin nehän on tyhjät aina ym ym hyvää kesää kaikille
Jos kävisit esim Hempelin kotisivuilta alahakemistosta maalauserittely katsomassa aiheen Osmoosi, olisit paljon viisaampi, etkä ryhtyisi kinaamaan selvssä asiassa.
http://www.hempel.fi/internet/inefic.nsf/vDOC/207FB384E7139219C1256BE4004DF139?OpenDocument
Gelcoat ei ole vedenpitävää ja piste. Eri juttu on, kehittyykö se lasikuiturutoksi asti. Tässä lainaus suoraan ko osmoosijutusta:
"Polyesteri ja gelcoat läpäisevät vettä, mutta eivät muita liuenneita aineita.
Tässä tapauksessa polyesteri ja gelcoat-pinta toimivat osittain läpäisevänä (semipermeabel) kalvona. Kalvo eristää laminaatin huokosissa olevan veden vedestä, jossa vene purjehtii.
Laminaatissa esiintyvä vesiliuos koostuu pääosin "keittosuolasta" (natriumkloridia), mutta myös muista suoloista. Tällainen systeemi toimii kuten osmoottinen solu, eli toisin sanoen toinen nesteistä pyrkii osittain läpäisevän kalvon lävitse, jotta syntyisi nesteiden tasapaino polyesteri/gelcoat-pinnan kummallakin puolella. Kun liuenneet aineet eivät enää pysty läpäisemään polyesteri/gelcoat-kalvoa, syntyy paine laminaatin huokosissa, joka jossain vaiheessa on suurempi kuin paine vedessä, jossa vene purjehtii. Tällöin ulkopuolella oleva vesi tunkeutuu laminaatin huokosiin ohentaen siellä olevaa vesiliuosta, jotta syntyisi nesteiden tasapaino. Tätä kutsutaan lasikuiturutoksi."
Vettä siis, molekyyleinä tosin, on suojaamattomassa gelkkarissa. Ennenmin tai myöhemmin se todennäköisesti kehittyy lasikuiturutoksi. Fysiikan ja kemian lainalaisuuksia ei voi välttää. Minun osaltani kinaaminen jää tähän.
Lasikuituveneen polttaminen on minun mielestäni vähän luontoepäystävällistä. Kysäisehän, mistä veneestä on kysymys. Jos kaveriltasi sattuisi löytymään poltettavien joukosta esim. 21 vuotta vanha Swan, voin kyllä hakea sen pois omalla kustannuksellani. Samalla ei tule sitä ongelmaa, että palanut veneen raato jää pihaa rumentamaan.
:-)
Tulishan siinä satamiin väljyyttä jos kaikki yli 20 v. lasikuituveneet hävitettäisiin. Ja tällä logiikalla melkoinen osa veneilijöistä on vesillä henkensä kaupalla...jos kohta muutenkin.
Veneen käyttöikä ei määräydy mistä se on tehty, vaan kuinka hyvin se tehty ja miten siten käytetty ja huolettu
Meidän mökillämme on 1966 ostettu lasikuituinen soutuvene. Sitä ei ole koskaa maalattu, se on säilytetty talvet ulkona nurinpäin. Kyllä se alkaa olemaan jo hieman ruman näköinen, mutta kertaakaan ei ole tullut mieleenkään, että se pitäsi hävittää. Runko kuitenkin tuntuu olevan edelleen kunnossa. Luonnollisestikin puiset penkit ja airot on pitänyt vaihtaa muutamaan kertaan. Pohjakin on kerran paikattu, kun vene eksyi 1967 syysmyrskyssä läheiselle karille. Eli kyllä lasikuitu kestää. Lisäksi aineet, tieto ja menetelmät paranee kokoajan.