Kylmiksen käypä hoito

Anonyymi-ap

Kylmis on herkkä ja älykäs alkoholisti, joka kärsii juomisesta, mutta vaikeasti riippuvaisena ei voi lopettaa ilman rauhoittavaa lääkitystä, joka auttaisi häntä myös paniikkioireisiin ja ahdistukseen, joka laukaisi juomisen. Pelkkä vertaistuki ei auta voimakkaasti fyysisiä riippuvuusoireireista kärsiviä.
Kylmiksen riippuvuus olisi helposti hoidettavissa, mikäli julkinen terveydenhoito keskittyisi hoitamaan, ei tuomitsemaan potilaiden elämäntilannetta.
Kylmis on esimerkki hukkaan heitetystä elämästä julkisen terveydenhoidon toimesta. Yksityinen lääkäri määräisi rauhoittavan lääkityksen ja alkaisi hoitamaan myös fyysisiä oireita ensin katkaisuhoidolla , jossa ensimmäinen vaihe olisi kyllästyshoito. Tämän jälkeen rauhoittava lääkitys ja selvitys olisiko masennuslääke tai terapia tarpeen esimerkiksi taideterapia. Toivottavasti joku päivä Kelan arkistojen tutkijat tulevaisuudessa nostavat esiin Kylmiksen, kantasuomalaisen nuoren miehen, hoidon laiminlyönnin. Riippuvuus on sairaus, josta ei selviä ilman lääkitystä.

1

<50

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä kaivatussasi

        on parasta?
        Ikävä
        90
        1399
      2. Koska muru nähdään

        Kaksin?
        Ikävä
        47
        821
      3. Olivia Oras

        "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
        Kotimaiset julkkisjuorut
        70
        780
      4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

        Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
        Ikävä
        66
        755
      5. Sanoppa ihan rohkeasti

        Mun huonot puolet! En suutu…
        Ikävä
        92
        755
      6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

        Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
        Sinkut
        157
        693
      7. Et vaan tajua

        Että rakastan sua
        Ikävä
        20
        679
      8. Olen jo oppinut tuntemaan

        sinun kirjoitustyylisi
        Ikävä
        53
        618
      9. Mikä herkku

        Kaivattusi On? 😁
        Ikävä
        51
        612
      10. Mikä kaivatussasi

        on pahinta?
        Tunteet
        47
        611
      Aihe