No eihä se Bemu jääny rauhaa.

Anonyymi-ap

Parin päivän päästä soitin sille myyjäl, sanoin et "moro se yks kolmonen jäi vähä päähän, oisko viel hallis?" Se vastas et "kai se tääl jossai on, mut kaveri ois tulos kattoo kans..." – klassinen painostus. Sanoin vaa et "mä tuun ny kattoo, ota pressu pois ja keitä kahvit."

Menin iltahämäräs, vähä sateinen keli, koko paikka vaikuttiki enemmä joltain romuromantiikan näyttelylt. Siäl se Bemu nökötti, edelleen samat kissanjäljet ja yks kettu tais vilkasta hallin kulmast, ku ovet aukes.

Myyjä sano heti et "katoppas ku tää on nyt tämmöne tilanne, et tätä ei voi myydä iha virallisii papereil – mut jos sulla on käteist ja oot mies, ni viedää tää pois tält tontilt yhes."

Mä naurahdin ja katoin ympärilleni. Eihä se ees kuulostanu epäilyttävält, lähinnä normi kuutamodiili. Sanoin et "paljo lyöt kättä päälle jos mä haen nyt sen nipun takakontist?" Se nyökkäs, "neljä ja puol tonnii ja mä heitän talvirenkaat mukaan, vaik ei nekää oo ku yks pari jäljellä."

Rahat vaihtu, saatiin käyntii ja lähin rullaamaa. Perä edelleen pomppus ku jäniksen unelma, mut joku siinä vehkees hymyilytti. Pimees motaril tuntu ku oisin ajanu jollain kielletyllä haaveel – vähän laiton, vähän vapaa.

Kotipihas istuin viel hetken ratin takan, painoin radion pääl. Kuulu vaan särisevä bassolinja ja joku laulo "midnight rider". Hymähdin. "Noniin vanha kettu, katotaa mihinkä me viel joudutaan."

1

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

        Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
        Maailman menoa
        176
        4977
      2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

        Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
        Maailman menoa
        18
        4366
      3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

        Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
        Maailman menoa
        9
        3097
      4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

        Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
        Maailman menoa
        250
        2924
      5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

        "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
        Maailman menoa
        143
        2872
      6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

        Aivan totaalisesti..
        Ikävä
        52
        2491
      7. Oot se sinä

        Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
        Ikävä
        27
        1919
      8. Vieläkö olet

        Rakastunut minuun? Minä sinuun
        Ikävä
        34
        1733
      9. Ei siinä kauan

        Menisi jos olisimme kahden
        Ikävä
        22
        1727
      10. Toivotko vielä kohtaamista

        Kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        64
        1685
      Aihe