Joku tuolla aiemmassa viestissä kiteytyy asian erittäin hyvin:
Nelarikoneet on tehty pienmuotoiseen harrasteluun pienille järville rannan tuntumaan. Mieluummin vielä tyynille keleille.
T. Etec ylivoimaa
Nelarikoneet on tehty pienmuotoiseen harrasteluun pienille järville rannan tuntumaan. Mieluummin vielä tyynille keleille.
T. Etec ylivoimaa
Vastaukset 29
Vanhimmat
Ja etekit korjaamon koristeina.
Niin ihan ite E hörhö dissasi 4 t koneita ns kaislikko koneiksi joillei uskalla ulommaks lähteä. . no on tullu ajeltua 4 t ihan ulkomerellä Ruotsin isolla Venerillä Inarinjärvellä tuhansia tunteja ja eipä missään uisteluveneessä eikä juuri missään ainakaan ns kalaveneessä ole Etecciä nähny. Ihan lapsellinen mt hööörhön dissaus yritys. . Säälittävää ettei hörhö saa hoiton noihin mt ongelmiinsa. . Älä kommentoi mitään E tai 2 t avausta. Älä kommentoi ! !
Mikäs poliisi luulet olevas? Ite kommentoit ja ketä huvittaa kommentoida kommentoi.
Se on just noin. Kyllä täällä voi kommentoida.
Mielenterveyspalveluihin pitäisi satsata enemmän...
...tai voisi satsata vähemmän... nykyään on ilmeisesti suljetullakin osastolla nettiyhteydet.
Harmi kun nämä tylsistyneet mt tapaukset ovat sotkeneet kaikki Suomi24n palstat. Jos itsellä ei olisi muuta tekemistä kuin trollata jollain anonyymipalstsalla vuodesta toiseen, niin hyppäisin ennemmin vaikka junan alle.
Täällä pitäisi olla vain urheita veneilytarinoita?
Jos haluaa kuulla urheita veneilytarinoita, kannattaa mennä ihan missä vierassatamassa hyvänsä saunaan, siellä ne tosimerimiehet istuskelee.
Hmm.. tosimiehet istuskelee saunassa miesporukalla. Hikisinä vierekkäin... nyt taidan ymmärtää miksi nelarimiesten vaimot niin mielellään lähtevät etecmisten matkaan ajelulle, ja ottamaan "kyydit".
Ymmärsit aivan väärin. Ne vierassatamien saunoissa tarinoita kertovat tosimerimiehet ovat tietysti etecmiehiä. Oikeat merimiehet eivät vierasvenesatamien saunoissa aikaa vietä.
Pikkuleluilla en ole puuhastellut, kuin teininä. Isot, matalakierroksiset dieselkoneet, ne on miesten mailmaa, ei perään tuupaajat.
Voisitteko olla kommentoimatta ollenkaan näihin trolleihin.
Ei voida, koska muutakaan kommentoitavaa ei ole.
Minkä vuoksi? Venäjällä on kommentointikiellot päällä, täällä ei.
Silloin ei varmaan kannata kommentoida ollenkaan? Varmaan kaikilla ihmisillä on parempaakin tekemistä kuin päivystää Suomi24ssä ja vastailla provoihin?
Tottakai kannattaa kommentoida, jos on jotain mitä kommentoida ja jotain sanottavaa. Ellei täällä aina välillä käy kurkkimassa, saattaa jotain oleellista mennä ohi.
Sitä varten ovat tällaiset briljattipalstat viisauksineen.
Nyt mä näkisin että sä oot asian ytimessä. Jatka samaan malliin.
Ammoniakkimoottorit ovat nelitahtisia.
Minun ainoa syy ajella kaksitahtimoottorilla on kyllä aina ollut se ettei ole varaa isompaan nelitahtimoottoriin. Soutuveneen vanhan 2t Yamahan sain päivitettyä 2010 vuoden 5hp nelitahti Suzukiin ja täytyy kyllä todeta että on vuosikymmenet tullut itseä kiusattua. Uistelukin on mielekkäämpää kun moottori hiljalleen luputtaa kuin lypsykone konsanaan.
Eikös se niin mene että rikkaat ajaa vanhalla isolla 2t:llä, on varaa valuttaa palamatonta bensaa koneen läpi.
En tiedä siitä kun ne rahamiesten isot perälaitamoottorit on kaikki nelitahteja?
Onko ne niitä oikeita rahamiehiä vai viimeisillä rahoillaan tai pankkilainalla brassailijoita? Isolla moottorilla käyttökustannukset maksaa kuitenkin enemmän kuin moottori, ja 2t:llä palaa enemmän bensaa eli rahaa.
Joo mutta kun miettii nelareiden huoltoa ja korjausta niin kakstahtinen voittaa 6-0.
Uisteluun riittää sähkökone.
Noo, ehkä se 2t voittaa 2-4 huolloissa, mutta ei ne kalliita ole kumpaankaan. 14v ajetulla nelarilla ei muuta 2t:sta poikkeavaa huoltoa olla tehty kuin öljyn ja filtterin vaihdot. Ongelmat ovat liittyneet perään, eli samat olisi 2t:ssä.
Osta vanha 2T niin ei tarvii kiikuttaa huoltoon.
Ei tarvii nelariakaan huoltoon kiikuttaa, ei öljynvaihto ole rakettitiedettä. Jos osaa 2T:n perän itse korjata, niin onnistuu 4T peränkin korjaus.