onko tämä näkemys

Että maailman ihmiset, siis muut kuin vanhoillislestadiolaiset ovat sielunvihollisen opetuslapsia?

Ikinä en ole moista kuullut, mutta tällä palstalla saa kaikenlaista lukea. Järkyttävää ajatella, että joku helluntalainen sukulainen tai körtti olisi sielunvihollisen opetuslapsi. Eiköhän ne sielunvihollisen opetuslapset ole ennemmin niitä saatananpalvojia? Ja tiiättekös mitä he ovat?
4639
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kaksi joukkoa. Kaksi valtakuntaa...

Äänestä
  • emmekä tinkiä Raamatun totuudesta.

    Sillä ainoastaan uskomalla sillä tavalla kun Raamattu opettaa, tulee autuaasi ja pääsee taivaaseen.

    Tulee pitäytytä Ramattuun ja pysyttävä sen totuudessa.

    Käypä joskus Ry:llä seuroissa, ja pyydä jotakin vl-puhujaa tai pappia keskustelemaan näistä asioista, vaikka väliajalla...

    Kyllä nämä asiat sinulle varmaan selviää vielä ja haluathan sihnäkin taivaaseen...

    Äänestä

Olisiko Jeesus valehdellut näillä sanoillaan?

21 "Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra', pääse taivasten valtakuntaan. Sinne pääsee se, joka tekee taivaallisen Isäni tahdon. [7:21-23: Luuk. 6:46, 13:25-27 : Hoos. 8:2; Matt. 25:11]
22 Monet sanovat minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra! Sinun nimessäsihän me profetoimme, sinun nimessäsi me karkotimme pahoja henkiä ja sinun nimessäsi teimme monia voimatekoja.'
23 Mutta silloin he saavat minulta vastauksen: 'En tunne teitä. Menkää pois minun luotani, vääryydentekijät!' [Matt. 13:41,42, 25:12,41]

Äänestä
  • Unohda myös tässä yhteydessä sana "vanhoillislestadiolainen". En ole vielä kuullut saarnattavan, että sillä nimellä pelastuisi. Sen sijaan usein on sanottu niin, että "vain näin uskomalla pelastut".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yleinen? kirjoitti:

Että maailman ihmiset, siis muut kuin vanhoillislestadiolaiset ovat sielunvihollisen opetuslapsia?

Ikinä en ole moista kuullut, mutta tällä palstalla saa kaikenlaista lukea. Järkyttävää ajatella, että joku helluntalainen sukulainen tai körtti olisi sielunvihollisen opetuslapsi. Eiköhän ne sielunvihollisen opetuslapset ole ennemmin niitä saatananpalvojia? Ja tiiättekös mitä he ovat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu