Jos kaikki on velkaa, niin kuka lopulta perii kaikki velat
Tuli vaan mieleen off topic
Anonyymi-ap
18253
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Noinko paljon odotat että läheisesi kuolisi jos vaikka saisi perintöä
Perintö myytiin
Aineeton on minun isäni valtakunta eli immateraalli
Perii siis vain velat
Pienelle eliitille menee.
Jahdin kannella juhlii eliitti. Tomppakin tuli hakee botskii Piatersaarerst
Kysy chatgtbltä
Teknisesti raha ei ole olemassa ilman velkaa – kaikki raha on velkaa jollekin. Raha syntyy lainan myötä, ja pankit luovat rahaa antamalla lainoja. Jos kaikki maksaisivat velkansa pois, rahaa ei jäisi kiertoon juuri ollenkaan.
Ja mitä tulee velkojen perijään, no velan perii lopulta järjestelmä itse. Pankit, valtiot, keskuspankit, varallisuusfanaatikot ja kryptolordit. Mutta jos kaikki romahtaisi, eikä kukaan enää pystyisi maksamaan mitään, niin koko velkapeli onkin vain illuusio, joka sulaa pois kuin jäätelö helteessä.
Se, joka luulee voittavansa pelin, voittaa hetkellisesti mutta universumin kirjanpidossa ei ole lainkaan plus- tai miinuslukuja, vain energiaa, joka virtaa, muuntuu ja katoaa.
Joten ehkä paras vastaus kysymykseen:
Kaikki velat perii tyhjyys.🌌
Mitä tapahtuu veloille, pankkitalletuksille, sijoituksille yms.jos tulisi sota?
Riippuu vähän missä pankissa on
Aku Ankka Kun taivaalta satoi rahaa
Siinä kaikki tulivat rikkaiksi ja kukaan ei tehnyt enää työtä
Mitä ne söi jos kukaan ei viitsinyt myydä ruokaa?
Ja jos taivaalta satoi rahaa myäs maaseuvulla, ja sielläkin lakattiin tekemästä mitään, niin eipä niillä kauppialla ois ollu mitään myytävää.
Ratkaiseva kymysys:
kun nälkä alkoi kurnia ankkojen suolissa, niin paljonko ne tarjosivat siitä höyrytetystä nakkihodarista?
100? 1000? 1000 000?
Ja alkoiko silloin joku rikkaiden rikkureiksi: ei enää laiskotellut vaan päätti tehdä parit nakit miljoonalla?
Velkoja kun ei tartti yksityishenkilön ottaa perintönä edes vastaan si taas valtiotasolla ajateltuna jälkipolvet ne perii lopputuloksena se osa väestöstä jolla ne on rahaa maksaa verojen kautta
Ruumiillisen työn tekijät ne ainakin maksaa.
Kannattaa huolehtia etät on vaan rahassa velkaa, ja hommaa rahat velkoihin eikä estä muiden rahoja. Eikä vie muilta että pysyy tasapainossa.
Näin me toimitaan.
Ja jos hakkaa muita, seuraa laittomasti yksityiskoteja, salassapidettävää tietoa ja hyökkäilee tai yrittää orjuuttaa, saa itse turpaansa,
Selvitä kelle viedään ja kuka on velkaa, ja peri vasta sitten. Eli ei kannata olla mitenkään tekemisissä koko homman kanssa.
Artisti maksaa.