Jos Lappeenrannassa tai karjalassa joku saa stipendin, se ihminen kiusataan

Anonyymi-ap

Ajatellaan että joku ahkera ja lahjakas nuori saa stpiendin koulussa lahjakkuudestaan.

Seurauksena on sataprosenttisella varmuudella kateudesta johtuvaa kiusaamista.

Koko kulttuuri itä-suomessa perustuu kateuteen. Kaikki ne piirteet jotka ilmentäisi itsetuntoa kuten tavoitteellisuus, kateuden puuttuminen, eteenpäin suuntautuminen ja vaikka muiden suomalaisten hyväksyminen, tulkitaan karjalassa tärkeilyksi. Jos joku on älykäs sekin tulkitaan tärkeilyksi kateellisten puolesta.

Ja näitä kateellisia kieroja muiden asiohin nokkansa laittavia juoruilijoita ja selkäänpuukottajia riittää niin Lappeenrannassa kuin koko itä-suomessa. Kaikki perustuu tämän heimon itsetunnon puuttumiseen.

Erikoista on sekin että nämä pitää itseään karjalaisina vaikka ovat pääosin savoleisten kanssa samaa heimoa ja aitoja karjalaisia jotka osaa karjalan kieltä, ei juurikaan täällä ole.

Jos näitä moittii heidän huonoista käytöstavoista ja ilkeydestä, saa takaisin vain selkäänpuukotusta lisää. Koskaan ei nämä anteeksi pyydä tekojaan koska ovat mielestään vielä oikeassa.

Muualta tulleisiin suhtaudutaan kuin vähäjärkiset mulkoillen ja seuraten ja rasistisesti. Nämä haluaisi elää eristyksissä muista kokonaan ja lisääntyä vain keskenään pienellä piirillä. Sen seuraukset näkyy itä-suomessa.

2

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onnittelut kaikille stipendinsaajille! Ei pidä välittää mitään kateellisista ihmisistä, vaan elää omaa elämäänsä, Kateelliset ja kiusaajat näyttävät vain tyhmyytensä,

    • Anonyymi

      En ole kuullutkaan.Epäilen onko edes tottakaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      267
      9626
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      306
      6802
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      74
      1695
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1411
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      94
      1287
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1161
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      1069
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      40
      862
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      756
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      313
      748
    Aihe