Miksi tiede yleensÀ toimii

đŒđąđ€đŹđą 𝐭𝐱𝐞𝐝𝐞 đČđ„đžđžđ§đŹđšÌˆđ€đšÌˆđšÌˆđ§ 𝐭𝐹𝐱𝐩𝐱𝐱?
Moni ei-kristitty vÀittÀÀ, ettÀ kristinusko ja tiede ovat olleet vihollisia toisilleen jo vuosisatojen ajan. Asia on todellisuudessa pÀinvastoin. Monet asioista perillÀ olevat tieteenhistorioitsijat, mukaan lukien myös ei-kristittyjÀ, ovat osoittaneet kuinka moderni tiede kukoisti ensimmÀisenÀ kristillisen maailmankatsomuksen parissa, kun se ei ollut vielÀ pÀÀssyt edes alkuun muissa kulttuureissa, kuten antiikin Kreikassa, Kiinassa tai Arabiassa.
”TĂ€mĂ€ mitĂ€ kaunein auringon planeettojen ja komeettojen jĂ€rjestelmĂ€ voisi olla lĂ€htöisin vain Ă€lykkÀÀn Olennon suunnitelmasta ja vallasta.”
Sir Isaac Newton
TÀmÀn ei pitÀisi olla yllÀttÀvÀÀ, kun pohdimme miksi tiede yleensÀkÀÀn toimii. On joitain keskeisiÀ piirteitÀ, jotka tekevÀt tieteen mahdolliseksi, ja nÀitÀ piirteitÀ ei yksinkertaisesti ollut olemassa ei-kristillisissÀ kulttuureissa.
𝟏. On olemassa sellainen asia, kuin objektiivinen totuus. Jeesus sanoi: ”MinĂ€ olen tie ja totuus ja elĂ€mĂ€; ei kukaan tule IsĂ€n tykö muutoin kuin minun kauttani” (Joh. 14:6). Esimerkiksi postmodernismi kieltÀÀ objektiivisen totuuden. ErÀÀn esimerkin mukaan: ”MikĂ€ on totta sinulle, ei ole totta minulle.” Joten ehkĂ€ heidĂ€n pitĂ€isi yrittÀÀ hyppiĂ€ jyrkĂ€nteeltĂ€ nĂ€hdĂ€kseen onko painovoimalaki totta myös heidĂ€n tapauksessaan. Toinen postmodernismin vĂ€ite on: ”Ei ole olemassa totuutta” – mutta onko tĂ€mĂ€ vĂ€ite totta?; tai: ”Me emme voi tietÀÀ totuutta” – mistĂ€s he sen tietĂ€vĂ€t?
𝟐. Maailmankaikkeus on todellinen koska Jumala loi taivaat ja maan (1. Moos. 1). TĂ€mĂ€ kuulostaa itsestÀÀn selvĂ€ltĂ€, mutta monet itĂ€maiset filosofiat uskovat, ettĂ€ kaikki on harhakuvaa (joten onko tĂ€mĂ€ heidĂ€n kĂ€sityksensĂ€ myös harhaa?). EihĂ€n olisi mitÀÀn mieltĂ€ yrittÀÀ tutkia kokeellisesti harhaa.
𝟑. Universumi on jĂ€rjestĂ€ytynyt, koska Jumala ei ole epĂ€jĂ€rjestyksen vaan jĂ€rjestyksen Jumala (1. Kor. 14:33). Mutta, jos ei ole luojaa, tai jos Zeus ja hĂ€nen joukkonsa olisivat johdossa, miksi minkÀÀnlaista jĂ€rjestystĂ€ ylipÀÀtÀÀn olisi olemassa? Jos jotkut itĂ€maiset uskonnot olisivat oikeassa, ettĂ€ maailmankaikkeus on suuri Ajatus, niin silloinhan se voisi muuttaa mieltÀÀn hetkenĂ€ minĂ€ hyvĂ€nsĂ€.
Luonnosta kĂ€sin on mahdotonta todistaa, ettĂ€ se on jĂ€rjestĂ€ytynyt, koska todisteiden tulisi jo ennakolta olettaa tĂ€tĂ€ jĂ€rjestystĂ€ yrittĂ€essÀÀn todistaa sitĂ€. Muutenkin, tĂ€ssĂ€ langenneessa maailmassa, luonnonkatastrofien, ukkosmyrskyjen ja yleisen kaaoksen keskellĂ€, ei ole niin ilmeistĂ€, ettĂ€ sen olisi luonut jĂ€rjestyksen Luoja. TĂ€mĂ€ on Saarnaajan kirjan pÀÀsanoma – jos yritĂ€mme elÀÀ elĂ€mÀÀmme pelkĂ€stÀÀn sen mukaan mitĂ€ on ”auringon alla”, on seurauksena turhuus. NĂ€in ollen meidĂ€n johtopÀÀtöksemme on: ”PelkÀÀ Jumalaa ja pidĂ€ hĂ€nen kĂ€skynsĂ€â€ (Saarn. 12:13).
ErÀs tieteen perustehtÀvistÀ on johtaa lakeja, jotka tuottavat ennustettavissa olevia tuloksia. TÀmÀ on mahdollista ainoastaan siksi, ettÀ maailmankaikkeus on jÀrjestÀytynyt.
𝟒. Koska Jumala on suvereeni, HĂ€n oli vapaa luomaan niin kuin HĂ€n itse tahtoi. Joten ainoa tapa pÀÀstĂ€ selville HĂ€nen luomistöistÀÀn on tutkia ja tehdĂ€ kokeita, eikĂ€ luottaa ihmisen tekemiin filosofioihin, kuten antiikin kreikkalaiset tekivĂ€t.
Galileo Galilei (1564–1642) on tĂ€stĂ€ kuvaava esimerkki. HĂ€n osoitti kokeellisesti, ettĂ€ eripainoiset punnukset putoavat samalla nopeudella (ellei ilmanvastusta oteta lukuun), joka kumosi kreikkalaisen filosofian, jonka mukaan painavampi esine putoaa nopeammin. HĂ€n myös osoitti havainnoin, ettĂ€ auringossa oli pilkkuja, joka kumosi kreikkalaisten vĂ€itteen, jonka mukaan taivaankappaleet olivat ”tĂ€ydellisiĂ€â€.
Toinen esimerkki on Johannes Kepler (1571–1630), joka havaitsi planeettojen liikkuvan elliptisillĂ€ radoilla auringon ympĂ€ri. TĂ€mĂ€ kumosi kreikkalaiset filosofiat, jotka pitivĂ€t kiinni ympyrĂ€nmuotoisista radoista, koska ne olivat kaikkein ”tĂ€ydellisimpiĂ€â€ muotoja; tĂ€mĂ€ ei sopinut yhteen havaintojen kanssa, joten selitysmalliin lisĂ€ttiin yhĂ€ vaikeaselkoisempi ympyröistĂ€ ympyröiden pÀÀllĂ€ koostuva systeemi, nimeltÀÀn episyklit.
Mutta kun puhutaan alkuperĂ€stĂ€, ei nykyisistĂ€ prosesseista, Jumala on paljastanut, ettĂ€ HĂ€n loi noin 6000 vuotta sitten, kuudessa normaalin pituisessa pĂ€ivĂ€ssĂ€, ja tuomitsi maan maapallon peittĂ€vĂ€llĂ€ vedenpaisumuksella noin 4500 vuotta sitten. Ei siis ole mikÀÀn sattuma, ettĂ€ Kepler laski luomisen ajankohdaksi vuoden 3992 eKr., ja Isaac Newton (1643–1727), todennĂ€köisesti kaikkien aikojen huomattavin tiedemies, puolusti myös voimakkaasti Raamatullista kronologiaa [aikajĂ€rjestystĂ€].
𝟓. Ihminen pystyy ja hĂ€nen myös tulee tutkia maailmaa, koska Jumala antoi luomistyönsĂ€ meidĂ€n vallittavaksemme (1. Moos. 1:28); luomakunta itsessÀÀn ei ole jumalallinen. MeidĂ€n ei siis tarvitse uhrata metsĂ€njumalalle kaataessamme puuta tai lepytellĂ€ veden henkiĂ€ mitatessamme veden kiehumispistettĂ€. Pikemminkin, kuten Kepler sanoi, hĂ€nen tieteelliset ajatuksensa olivat ”ajatella Jumalan ajatuksia HĂ€nen jĂ€ljessĂ€nsĂ€â€.
Moni muukin modernin tieteen perustajista nÀki tieteellisen tutkimuksensa tuovan kunniaa Ju

1

103

    Vastaukset

    5000
    • Moni muukin modernin tieteen perustajista nĂ€ki tieteellisen tutkimuksensa tuovan kunniaa Jumalalle. Newton sanoi: ”TĂ€mĂ€ mitĂ€ kaunein auringon, planeettojen ja komeettojen jĂ€rjestelmĂ€ voisi olla lĂ€htöisin vain Ă€lykkÀÀn Olennon suunnitelmasta ja vallasta. 
 TĂ€mĂ€ Olento hallitsee kaikkea, ei maailman sieluna, vaan kaikkeuden Herrana; ja tĂ€mĂ€n herruutensa tĂ€hden, HĂ€ntĂ€ tulee kutsua ’Herra Jumalaksi’ Î Î±ÎœÏ„ÎżÎșÏÎŹÏ„Ï‰Ï [Pantokratƍr, vrt. 2. Kor. 6:18] tai ’Maailmankaikkeuden Hallitsijaksi’. 
 Korkein Jumala on ikuinen Olento, ÀÀretön, absoluuttisen tĂ€ydellinen
”.
      ”Ateismin ja epĂ€jumalien palvomisen harjoittaminen ovat jumalisuuden vastakohtia. Ateismi on niin jĂ€rjetöntĂ€ ja vastenmielistĂ€ ihmiskunnalle, ettei sillĂ€ koskaan ole ollut paljon opettajia.”

    Ketjusta on poistettu 1 sÀÀntöjenvastaista viestiÀ.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensÀ

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa vÀitti, ettÀ "persujen rivimi
      Maailman menoa
      79
      10311
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientÀ lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tÀtÀ samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissÀ vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    4. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka Ă€rsyttÀÀ kokoomusta. – Keskisarjan kĂ€nni-imago j
      Maailman menoa
      101
      6285
    5. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisÀksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    6. Tutkielma Marinin hallituksen epÀonnistumisista rankkaa luettavaa

      Marinin hallituksen epÀonnistumiset voi tiivistÀÀ negatiivisessa sÀvyssÀ seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh
      Maailman menoa
      94
      5817
    7. Persujen kaksoisstandardit: RÀsÀsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvÀ

      TÀssÀ taas nÀhdÀÀn kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. MitÀs persut tÀhÀn?
      Maailman menoa
      45
      5384
    8. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      KirkhÀn muun muassa vaati raiskattuja naisia pidÀttÀytymÀÀn abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensÀ tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennĂ€ edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyvĂ€ksikĂ€ytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5153
    10. Miksi vasemmistolaiset eivÀt omista yhtÀÀn firmaa?

      Vasemmistolaiset eivÀt omista yhtÀÀn firmaa joka työllistÀisi ihmisiÀ. Miksi? No siksi, ettÀ jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    Aihe