90 päivässä koti viidakkoon

Anonyymi-ap

1

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oltiin Saimaan risteilyllä aimon kanssa, kun jouduttiin syys myrskyyn, laivasta irtosi tulppa ja se upposi. Onneksi haaveri kävi ihan saaren rannassa niin pelastauduttiin käsi pohjaa uimalla sille autiolle saarelle. Kaikki 50 matkustajaa pelastui, mutta meillä ei ollut ruokaa, vettä eikä Vifi eikä kala verkkoa.

      Laivan kabteeni määräsi kaikki töihin rakentamaan meille suojaa ja tekemään tulen, osalla oli jo kova nälkäkin ja vaatteet oli märkiä. Aimo istui palmun alla sateensuojassa ja vaati saada puhua kabteenille. Kabteeni tuli kysymään miksei Aimo tee töitä niinkuin muut?
      Aimo kaivoi povitaskusta esiin märän kansaneläkelaitoksen asiakirjan, joka todistaa Aimon olevan sairaseläkkeellä ja että hänen ei tarvitse tehdä töitä. Lisäksi aimo sanoi että diapetes kolottaa varpaita ja maksaan sattuu kun ei ole saanut tuntiin viinaa.

      Kabteeni sanoi että sitten aimon ei tarvi myöskään syödä eikä tulla rakennettuun majaan lämmittelemään tulen ääreen.
      Aimon silmät ne suureni soikeesti "Joutuuko töihin oikeesti?"

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      331
      7179
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4388
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3175
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2987
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1952
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      153
      1826
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      216
      1773
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1587
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1448
    Aihe