Yö jolloin profeettaa ratsastettiin

Anonyymi-ap

Tämä hadith (kertomus) Musnad Ahmad ibn Hanbal, hadith numero 3788 on tunnettu islamin oppineiden keskuudessa vuosisatoja. Suuren yleisön tietoon tämä ei ole tullut, luultavasti koska hadithin aihe on hyvin kiusallinen.

Tämä kertomus on Musnad Ahmad ibn Hanbalin luomassa hadith kokoelmassa. Hän oli merkittävä 800-luvun islamilainen oppinut, teologi ja hanbalilaisen islamilaisen oikeusopin koulukunnan perustaja.

• Kertoja: ʿAbdullah ibn Masʿūd
• Lähde: Musnad Ahmad, osana ʿAbdullah ibn Masʿūdin kokoelmaa
• Luokitus: Isnāduhu ṣaḥīḥ (ketjunsa mukaan autenttinen)

Musnad Ahmadin tapauksessa Shuʿayb al-Arnaʾūt on yksi arvostetuimmista modernin ajan tutkijoista, joka kävi koko kokoelman huolellisesti läpi ja lisäsi siihen luokituksia: ṣaḥīḥ (aito), ḥasan (hyvä), ḍaʿīf (heikko) ja muita vastaavia. Tälle kertomukselle hän antoi luokituksen ṣaḥīḥ (aito).

Kertomus alkaa tilanteessa jossa Muhammed lähtee aavikolle ystävänsä Abū Hurayrahan kanssa ja jatkuu näin:

”Jumalan lähettiläs lähetti minut (mukanaan), ja me lähdimme liikkeelle, kunnes saavuimme erääseen paikkaan. Hän piirsi minulle viivan ja sanoi: ‘Pysy tämän viivan sisällä. Älä mene sen ulkopuolelle, sillä jos poistut, joudut tuhoon.’

Niin minä pysyin siinä. Jumalan lähettiläs meni kauemmas – joko lyhyen matkan tai pidemmälle,

23

582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tämän hadithin teksti on englannin ja arabian kielellä täällä:

        Musnad Ahmad ibn Hanbal, hadith numero 3788
        https://sunnah2.com/262


    • Anonyymi

      Ei muslimeista löydy oppineita, taantumuksellisia sitäkin enemmän.

    • Anonyymi

      Suomi on kristitty maa ja maa on perustettu kristilliselle pohjalle. Emme tarvitse epäjumala islamin eksytystä, islam on maailman historian pohjasakkaa.

      • Anonyymi

        Muslimit pukevat naisensakin siten, että pukutyyli todistaa islamin olevan sitä.


    • Anonyymi

      ovat oppineet pitäneet tämän salassa suurelta osalta muslimeja

    • Anonyymi

      no ehkäpä se profeetta muuttui yön aikana kameliksi ja ratsastivat häntä ympäri aavikkoa sen yön ajan

    • Anonyymi

      Parasta kopioida tämä aloitus jonnekin ennen kuin se poistetaan vihamielisenä

    • Anonyymi

      Kyllä tälläisen yhden ihmisen keksimän uskonnon voi ihan vain jättääkin. Ei sitä tartte alkaa pilkata.

    • Anonyymi

      profeetta oli siis homo?

    • Anonyymi

      No miten tämä liittyy ratsastamiseen?

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Tänään alkaa runsaasti kelarahoitteisia Suomessa asuvia muslimeja marssia kohti Mekkaa tosin suurimman osan matkat maksaa Helsingin kaupunki.

      • Anonyymi

        Maan tomu on näille kaikki kaikessa, eikä henkiinheräämisestä ole mitään tietoa.


    • Anonyymi

      Hei mustasilmä. Aikasi on tosi vähissä.

      • Anonyymi

        Yhdysvaltain presidentti Donald Trump antoi keskiviikkona määräyksen siitä, että Yhdysvallat kieltää maahantulon 12 maan kansalaisilta. Kieltolistalla ovat Afganistan, Myanmar, Tšad, Kongon tasavalta, Päiväntasaajan Guinea, Eritrea, Haiti, Iran, Libya, Somalia, Sudan ja Jemen.

        Lisäksi Yhdysvallat asettaa Burundin, Kuuban, Laosin, Sierra Leonen, Togon, Turkmenistanin ja Venezuelan kansalaisille osittaisia matkustusrajoituksia.


        Valkoisen talon mukaan maahantulorajoitukset suojelevat amerikkalaisia vaarallisilta ulkomaisilta toimijoilta. Trump itse kytki määräyksensä sunnuntaiseen Coloradossa tehtyyn polttopulloiskuun, jonka epäilty on Egyptin kansalainen. On kuitenkin toinen asia, pysyvätkö maahantulokiellot voimassa, sillä Trumpin antama presidentin asetus päätyy todennäköisesti oikeuden arvioitavaksi.

        Trump asetti jo ensimmäisellä presidenttikaudellaan vuonna 2017 matkustuskieltoja eri maiden kansalaisille. Tuolloin kieltolistalla oli erityisesti muslimimaita. Nopeasti voimaan tullut maahantulokielto aiheutti aiheutti hankaluuksia monille Yhdysvaltoihin vierailulle aikoville ja myös kaaosta esimerkiksi lentokentillä ympäri maailmaa.
        https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011279501.html


      • Anonyymi

        Pyrkimykset on englanti täyttää ja kaikin juoksuin ja synnytyksin.
        https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/765a940d-cc3b-476d-8933-5b241942b104

        Ennuste: Jättimäinen käänne tuloillaan Britanniassa
        Oikeistolainen poliittinen kommentaattori ja Kentin yliopiston ex-professori Matt Goodwin kertoo brittilehti Telegraphissa tekemästään ennusteesta, jonka mukaan valkoihoiset ovat jäämässä vähemmistöön Britanniassa 40 vuoden sisään.

        Ennuste perustuu maahanmuuttoon sekä oletukseen siitä, että valkoihoisille briteille syntyy vähemmän lapsia kuin muille väestöryhmille. Raporttia, johon jutussa viitataan, ei ole vielä julkaistu. Ei ole selvää, onko kyse vertaisarvioidusta tutkimuksesta. Ennuste julkaist


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pyrkimykset on englanti täyttää ja kaikin juoksuin ja synnytyksin.
        https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/765a940d-cc3b-476d-8933-5b241942b104

        Ennuste: Jättimäinen käänne tuloillaan Britanniassa
        Oikeistolainen poliittinen kommentaattori ja Kentin yliopiston ex-professori Matt Goodwin kertoo brittilehti Telegraphissa tekemästään ennusteesta, jonka mukaan valkoihoiset ovat jäämässä vähemmistöön Britanniassa 40 vuoden sisään.

        Ennuste perustuu maahanmuuttoon sekä oletukseen siitä, että valkoihoisille briteille syntyy vähemmän lapsia kuin muille väestöryhmille. Raporttia, johon jutussa viitataan, ei ole vielä julkaistu. Ei ole selvää, onko kyse vertaisarvioidusta tutkimuksesta. Ennuste julkaist

        Britanniassa alkaa kehitysmaakausi tuhoisuuksin.


    • Anonyymi

      Suomi on kristitty maa, islam ei kuulu tänne, islam on pelkkää epäjumalan eli saatanan palvontaa.

    • Anonyymi

      Tämä raskas taaka on siiretä pois suomen niskoilta.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      61
      1972
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1910
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1454
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      957
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      885
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe