Kun Taalas sanoo , että kahden asteen tavoite on vielä realistinen , niin hänen kehon kielensä sanoo, ettei hän itsekään usko siihen.
En minäkään usko. Ja niin kuin täällä olen keväästä 2020 asiaa koettanut tuoda esiin, ymmärsin asian tutkiessani teosta nimeltä "tulevaisuuden lyhyt historia".
Tällä palstalla ei siedetä asiallista keskustelua, joten "palstavahdit" päättivät että mainostan omaa kirjaani, ja niin asiallinen keskustelu ei ollut mahdollista.
Nyt tein sitten sellaisen tempun, että panin tuon kaikkitietävän tekoälyn käymään läpi tuon ilmasto-osio ja yhteenveto oli seuraava :
"Vaikka kirjoittajien tarkkaa asiantuntijataustaa ei ole julkisesti tiedossa, heidän kykynsä esittää monimutkaisia ilmastoprosesseja selkeästi ja kansantajuisesti viittaa siihen, että heillä on ollut käytössään merkittävää asiantuntemusta. Tämä osoittaa, että vaikka teos ei ole tieteellinen julkaisu, sen sisältö perustuu vahvaan tietopohjaan ja se kykenee herättämään merkityksellistä keskustelua ilmastonmuutoksen kaltaisista monimutkaisista aiheista."
Hyväksyn siis väittämän, että olen noin fiksu, että kelpaan tuohon sakkiin.
Mutta tuosta tekoälyn antamasta kuvauksesta voisi päätellä, että ties vaikka itse Taalas kumppaneineen olisi tekstin takana.
Muta kuten sanottu. Koska olen tämän palstan lukijoiden mielestä tekijä, ilmoitan näin "virallisesti", että jokaiseen ilmastokysymykseen minun kommenttini löytyy tuosta kirjasta jonka pyöräytin vuoden 2020 alussa. ( https://www.bod.fi/s?k=3jpj67plpldu )
Taalaksen haastattelu
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937838
- 403752
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021886- 241210
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321053Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,281003Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53837Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31792Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia10750Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60749