Turun Sanomat kertoo jälleen aurinkoenergiasta (TS Koti ja Asuminen 8.4.) pelkän sähkön kautta, ilma

Anonyymi-ap

🌼⚡🌼⚡🌼🩵🎩🌝🌞🌝🤡
Turun Sanomat kertoo jälleen aurinkoenergiasta (TS Koti ja Asuminen 8.4.) pelkän sähkön kautta, ilman yksinkertaisintakaan laskutoimitusta.

Aurinkosähköä on helppo kannattaa ekologisin perustein, mutta valitettavan harva kuluttaja on perillä aurinkopaneelien todellisesta hyötysuhteesta.

Tuhansia euroja käyttävän ostajan olisi hyvä tietää, että takaisinmaksuaika lasketaan kymmenissä vuosissa.

Tällä kertaa TS:n jutussa sentään kerrottiin muutama tärkeä parametri, joiden avulla aurinkopaneelijärjestelmän takaisinmaksuaikaa ja kannattavuutta voidaan arvioida.

Seuraavassa laskelmat, jotka jäivät jutusta puuttumaan.

Artikkelissa haastatellun ylikiiminkiläisen katolle oli asennettu paneelia noin 30 neliömetriä. Maapallolle tulee auringosta tehoa noin 1000 kW/m2, joten paneelialalle päätyvä huipputeho on 30 kW luokassa. Tästä paneelit muuttavat 15–



20 prosenttia sähköksi, eli 5–6 kWp (kilowattia, huippuarvo).


Kokonaishinta aurinkosähköpaketille asennuksineen laskee kaiken aikaa, mutta on edelleen noin 1,5–2 euroa/kWp. Haastateltu kertoi paketin asennuksineen maksaneen 8 000 euroa.

Sähköä oli esimerkkikohteesta myyty vuodessa noin 1400 kWh. Sähköyhtiö maksaa tästä energiasta markkinahinnan noin 5 senttiä/kWh eli 70 euroa vuodessa.

Omaan käyttöön menevä sähkö säästää sekä energian että siirron, yhteensä noin 10 senttiä/kWh. 1900 kWh oma käyttö on siis arvoltaan noin 190 euroa, ja yhteensä paneelit tuottavat 260 euron arvon vuodessa.

Sähkölaskun viilaaminen pienemmäksi tuottaa väistämättä mielihyvää, mutta kuten luvut osoittavat, aurinkopaneelien asennus ei ole kärsimättömän henkilön hommaa.

260 euron vuosituotolla systeemi maksaa hankintahintansa takaisin 30 vuodessa. Aikaa toki lyhentää sähkön ja siirron alati nousevat hinnat, mutta pidentää merkittävästi, mikäli hankinta on tehty korollisella lainalla, mahdollisista ylläpito- ja korjauskustannuksista vuosikymmenten aikana puhumattakaan.

Sähköyhtiöiden itsensä myymät nollakoron paneeliasennukset ovat suorastaan huvittavia – suuruusluokkana kuukausittainen sähkön osto laskee parilla kympillä, mutta laitteisto tuo laskuun lisää satasen kuussa jopa kymmenen vuoden ajan.

Ylikiiminkiläinen ostaja kertoi jutussa, ettei ole erityisesti miettinyt, milloin paneelit maksavat itsensä takaisin. Hän halusi kokeilla, miten voisi itse tuottaa sähköä ekologisesti.

Mikäpä siinä, mutta kaikilla ei ole varaa kokeilla, ja silloin taloudelliset tuottomahdollisuudet on hyvä tiedostaa realistisesti.

Jos taskun pohjalla polttelee ylimääräisiä tonneja ja samanaikaisesti sähkölasku ahdistaa, on kannattavampaa vähentää ostoenergiaa esimerkiksi lämpöpumpulla ja sähkön käyttötottumuksia muuttamalla.

Kertovatko aurinkosähköjärjestelmien myyjät tämän asiakkaalle?

1

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      😄😄😄😄😄😄😄🥾🏢
      Sähköyhtiöiden itsensä myymät nollakoron paneeliasennukset ovat suorastaan huvittavia – suuruusluokkana kuukausittainen sähkön osto laskee parilla kympillä, mutta laitteisto tuo laskuun lisää satasen kuussa jopa kymmenen vuoden ajan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      292
      6836
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      252
      6370
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      44
      5714
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      162
      5068
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      49
      3907
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      220
      3815
    7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      143
      3519
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      17
      3216
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      46
      3187
    10. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      376
      2951
    Aihe