🌼⚡🌼⚡🌼🩵🎩🌝🌞🌝🤡
Turun Sanomat kertoo jälleen aurinkoenergiasta (TS Koti ja Asuminen 8.4.) pelkän sähkön kautta, ilman yksinkertaisintakaan laskutoimitusta.
Aurinkosähköä on helppo kannattaa ekologisin perustein, mutta valitettavan harva kuluttaja on perillä aurinkopaneelien todellisesta hyötysuhteesta.
Tuhansia euroja käyttävän ostajan olisi hyvä tietää, että takaisinmaksuaika lasketaan kymmenissä vuosissa.
Tällä kertaa TS:n jutussa sentään kerrottiin muutama tärkeä parametri, joiden avulla aurinkopaneelijärjestelmän takaisinmaksuaikaa ja kannattavuutta voidaan arvioida.
Seuraavassa laskelmat, jotka jäivät jutusta puuttumaan.
Artikkelissa haastatellun ylikiiminkiläisen katolle oli asennettu paneelia noin 30 neliömetriä. Maapallolle tulee auringosta tehoa noin 1000 kW/m2, joten paneelialalle päätyvä huipputeho on 30 kW luokassa. Tästä paneelit muuttavat 15–
20 prosenttia sähköksi, eli 5–6 kWp (kilowattia, huippuarvo).
Kokonaishinta aurinkosähköpaketille asennuksineen laskee kaiken aikaa, mutta on edelleen noin 1,5–2 euroa/kWp. Haastateltu kertoi paketin asennuksineen maksaneen 8 000 euroa.
Sähköä oli esimerkkikohteesta myyty vuodessa noin 1400 kWh. Sähköyhtiö maksaa tästä energiasta markkinahinnan noin 5 senttiä/kWh eli 70 euroa vuodessa.
Omaan käyttöön menevä sähkö säästää sekä energian että siirron, yhteensä noin 10 senttiä/kWh. 1900 kWh oma käyttö on siis arvoltaan noin 190 euroa, ja yhteensä paneelit tuottavat 260 euron arvon vuodessa.
Sähkölaskun viilaaminen pienemmäksi tuottaa väistämättä mielihyvää, mutta kuten luvut osoittavat, aurinkopaneelien asennus ei ole kärsimättömän henkilön hommaa.
260 euron vuosituotolla systeemi maksaa hankintahintansa takaisin 30 vuodessa. Aikaa toki lyhentää sähkön ja siirron alati nousevat hinnat, mutta pidentää merkittävästi, mikäli hankinta on tehty korollisella lainalla, mahdollisista ylläpito- ja korjauskustannuksista vuosikymmenten aikana puhumattakaan.
Sähköyhtiöiden itsensä myymät nollakoron paneeliasennukset ovat suorastaan huvittavia – suuruusluokkana kuukausittainen sähkön osto laskee parilla kympillä, mutta laitteisto tuo laskuun lisää satasen kuussa jopa kymmenen vuoden ajan.
Ylikiiminkiläinen ostaja kertoi jutussa, ettei ole erityisesti miettinyt, milloin paneelit maksavat itsensä takaisin. Hän halusi kokeilla, miten voisi itse tuottaa sähköä ekologisesti.
Mikäpä siinä, mutta kaikilla ei ole varaa kokeilla, ja silloin taloudelliset tuottomahdollisuudet on hyvä tiedostaa realistisesti.
Jos taskun pohjalla polttelee ylimääräisiä tonneja ja samanaikaisesti sähkölasku ahdistaa, on kannattavampaa vähentää ostoenergiaa esimerkiksi lämpöpumpulla ja sähkön käyttötottumuksia muuttamalla.
Kertovatko aurinkosähköjärjestelmien myyjät tämän asiakkaalle?
Turun Sanomat kertoo jälleen aurinkoenergiasta (TS Koti ja Asuminen 8.4.) pelkän sähkön kautta, ilma
Anonyymi-ap
1
105
Vastaukset
- Anonyymi
😄😄😄😄😄😄😄🥾🏢
Sähköyhtiöiden itsensä myymät nollakoron paneeliasennukset ovat suorastaan huvittavia – suuruusluokkana kuukausittainen sähkön osto laskee parilla kympillä, mutta laitteisto tuo laskuun lisää satasen kuussa jopa kymmenen vuoden ajan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012120Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2921907Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441741Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2051594Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1021593- 321301
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941123Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671079- 511047
- 581038