Lahjoista opettajille.päiväkodin työntekijöille, kirkon työntekijöille?
Mielestäni heille ei tarvii vielä mitään lahjaa koska he saavat työstään palkan ja kaikilla ei ole edes viedä mitään.
Ja eikö lahjan vastaan ottaminen ole vähän niinkuin lahjus?
Mitäs mieltä
7
305
Vastaukset 7
- Anonyymi
Täysin samaa mieltä! Vielä sitten parempaa palvelua ja korkeampia arvosanoja lahjoja antaneille...😉🤔
Tässä eräs päivä oli juttu, taisi olla Ylen netissä, jonka mukaan entisajan kasi on nykyajan kymppi (tai 3/4➡️5) - siis mitääh!!! Monikohan noista on lahjulla hommattu?
Samassa jutussa oli myös siitä ettei enää ole suurta keskinkertaisten joukkoa, vaan erittäin hyvin motivoituneita sekä oppivia ja lahjakkaita tai sitten päinvastoin eli mm. he joilla terveysongelmia tai ollaan sitä mieltä ettei mikään kannata, kun Kelasta saa rahaa.
lajijasuris - Anonyymi
Kyllä sivistyneet ihmiset vie lahjoja, ja ymmärtää ettei niillä mitään arvosanoja osteta, ainakaan yhtäläisen sivistyneiltä opettajilta.
- Anonyymi
A jaa, ymmärrän jos tähän jokin erityinen perustemutta tuohan on jotain uudempaa käytäntöä ja eikös se oppilaiden sivistys ole ollut jo niin käyttäytymisen ja yleissivistyksen suhteen laskutrendillä jo kai vuosituhannen alusta?
Sillon kun itse olin koulussa ja päiväkodissa, niin ei sillon tollasta käytäntöö ollut ja ylipäänsä kiitettäviä sai me ja he, jotka todella osasi asiansa eikä tehny osaamisestaan numeroo ja nälviny huonompia sekä käyttäytyi myös fiksusti kaikinpuolin.
lajijasuris - Anonyymi
Niin juurikin!! Mielestäni on ihan kiva tommonen pikkumuistaminen. Jokainen saa toimia tahollaan kuten haluaa, viedä, antaa tai olla huomioimatta. Siitä on turha muiden nillittää. Suomalaiset on kummallisen negatiivisia joka asiassa..
- Anonyymi
Aika kaukaa haetulta tuntuu väite, että pikku muistamisilla ostetaan arvosanoja. Minäkin vein joskus 70-luvulla luokanvalvojalle (vanhemoien painostuksesta tosin) kukkakimpun, ja seuraavana vuonna jättivät ruojat luokalle.
- Anonyymi
Niin joku kukkakimppu ym pikkumuistaminen on ihan ok eikä kyseessä ole rikoslain tai viranhaltijalain vastaisesta lahjan vastaanottamisesta. Enkä uskokaan, että pikkumuistamisilla arvosanoja nostetaan. Mutta silti mä uskion, että kalliimpiakin lahjota on annettu ja myös lainvastaisia eli eli rahaa vaikka lahjakortin muodossa, vähän kalliimpaa juomaa, jotain suhmurointeja esim. järjestössä tai politiikassa ym. ym.
lajijasuris
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791319
- 831204
- 96967
- 48813
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40713Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83589Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä29516Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111510Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44468Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33455