Muuttuuko suhtautuminen huumeidenkäyttöön sallivammaksi?

Anonyymi-ap

Yhdysvalloissa huumeidenkäyttö tuntuu olevan hyvin sallivaa ainakin silloin, jos lompakko on kunnossa. YLE uutisoi lauantaina 31.5.2025 Elon Muskin käyttävän päivittäin huumeita. Hän siis tekee töitä huumeiden vaikutuksen alaisena. Siinä meillä menestyjän esikuva. (Asiasta uutisoi ensimmäisenä sanomalehti The New York Times lähteinään Muskin toimintaa seuranneita ihmisiä. Lähteiden mukaan Muskin huumeidenkäyttö ei ollut vain satunnaista.)

Oma pelkoni on, että "mitä isot edellä, sitä pienet perässä". Onko pelkona, että sama ilmiö valuu hiljalleen Suomeen ja lopulta Poriin asti? Että "saat vetää laittomia huumeita, kunhan käyt töissä ja hoidat velvollisuutesi". Siltä meininki Yhdysvalloissa näyttää Porista katsottuna.

Tunnetko sinä porilaisia huumeidenkäyttäjiä, joilla on kulissit pystyssä? On perhe ja omakotitalo, pari Volvoa pihassa. Käydään töissä, tienataan kuusinumeroinen summa vuodessa, mutta vedetään huumeita.

Onko tällaista vielä Porissa vai joudummeko edelleen odottamaan ison maailma mallin rantautumista tänne?

2

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarinoiden perusteella Helsingissä tietyissä piireissä käytetään aineita. Jätevesitutkimuksetkin kertovat kokaiinin käytön lisääntyneen merkittävästi pk-seudulla. Pankkiirit ja juristit, jotka painavat pitkää päivää, voivat päivän päätteeksi vähän rentoutua. Jos tästä ei ole kenellekään harmia, en näe miksi poliisi puuttuisi asiaan.

      Stadissa on työntekijöitä, joilla 500 € on täysin merkityksettömän pieni summa rahaa. Vaikka sen verran laittaa menemään kerran viikossa eli 2000 € kuukaudessa, ei sitä huomaa pankkitilin saldosta. Sellaiset valkokaulustyöntekijät käyttävät aineita niin New Yorkissa, Lontoossa kuin Helsingissäkin.

      Pori on tällainen pikkukylä, jossa ihmisillä ei ole ostovoimaa. Täällä ei ole pankkiireja tai juristeja, joilla on muhkea tilipussi. Porissa brutto 100 000 vuodessa tienaava kuvittelee olevansa suurituloinen. Porista juurikin puuttuu se yhteiskuntaluokka, jota löytyy promille Tampereelta, Turusta ja Helsingistä. Ne, joilla on oikeasti rahaa ja eletään kuin Elon Musk. Sellaisia ei Porista löydy ainuttakaan.

    • Anonyymi

      Sallivammaksi se tuskin muuttuu, mutta aina on yrittäjiä kovien tuottojen perässä. YLEN mukaan "Henkilöt kasvattivat kannabista omistusasunnossa Joutsassa ja pakkasivat tavaraa myyntiin vuokra-asunnossa Jyväskylässä.

      Henkilöt olivat luoneet huumausaineiden myyntitoimintaa varten oman brändin, jonka alla tuotteita myyntiin. Huumausainepakkauksissa oli ollut muun muassa brändin logo ja tuoteselosteet."

      Olen aina jaksanut ihmetellä huumekauppiaiden toimeliasuutta ja aktiivisuutta. Luodaan bränsi ja käydään kauppaa 24/7. Tuolla innolla ja tarmolla työntekijät pääsisivät pitkälle laillisissa normitöissä työntekijöinä. Ilmeisesti on kuitenkin kivempaa olla "yrittäjä" ja tienata kaikki huumekaupasta saatu raha "puhtaana omaan taskuun" ilman sitä hirvittävää verottajan kättä, joka vie duunarin palkasta kolmanneksen.

      Onko Suomessa yhtään huumediileriä, jolla on ollut pokkaa ilmoittaa kaikki huumekaupasta saatu tulo verottajalle palkkatuloksi ja maksaa siitä verot ansiotulojen vetoruksen mukaan? Jos ei, niin miksi? Jos sä tienaat 200 000 € vuodessa, niin kyllähän siitä puolet kuuluu verottajalla, olipa rahojen alkuperä laillinen tai laiton. Ei laiton bisnes tarkoita, että ei tarvitse maksaa veroja.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      102
      2334
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      222
      1950
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1762
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      102
      1334
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1260
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1128
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      277
      842
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      691
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      685
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      51
      680
    Aihe