vittuilua se on kun ei se keltään onnistu.
Vai pitäisi töitä hakea mistä vain
16
243
Vastaukset
- Anonyymi
Töitäkö pitäisi hakea MISTÄ TAHANSA?
Ei se ihan näin mene, työtä haetaan vain silloin kun tarjolla oleva työ on juuri sellainen, minkä voisi vapaaasti valita, ja se työ on myös oltava saatavissa jotta hakemiselle on ensi alkuunkaan mitään perustetta.
Poliitikot huutelee julkisuuteen mitä tahansa työttömiä vastaan, mutta työttömien on syytä muistaa heidän lakiin perustuvat oikeudet, joita on mm. perustuslakiin perustuva oikeus työn vapaaseen valintaan.
Tietenkin valitset itsellesi vain hyviä töitä mukavilla palkoilla ja mieluisalla kohtelulla. Muunlaisia töitä ei kukaan järkevä valitsisikaan, ja kun ei voi valita huonoa työtä vapaasti, niin se tarkoittaa samalla myös sitä että huonoja töitä ei myöskään haeta.
Työmarkkinoille on kuitenkin oltava koko ajan tarjolla, se on ihan asiallinen peruste, jotta mm. oikeus työttömyysturvaan olisi ok.- Anonyymi
Työnnä hörhö vapaa valintasi tiedätkylläminne.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Työnnä hörhö vapaa valintasi tiedätkylläminne.
Ei laki sitä takaa että se haluamasi valinta toteutuu, mutta lailla taataan se että on se vapaus.
Ei minun tarvitse tuota vapautta työntää mihinkään, kun se oikeus vapauteen on jo työnnetty mm. perustuslakiin ja kansainvälisiin sopimuksiin. - Anonyymi
Sinä olet se eilinen Paska kaivon tyhjääjä. Eli työtä tarjotaan vain sellaiselle ihmiselle joka sen on valmis ottamaan vastaan.
No hyvältäkös homma haisoo?
- Anonyymi
No sitä pitäisi lain mukaan hakea sen oman työllisyysalueen sisältä. Ja ne alueet löytyy oman kunnallisen työllisyyspalvelun nettisivuilta.
- Anonyymi
Töitä saa kyllä hakea ihan mistä päin maailmaa tahansa.
- Anonyymi
Ei takuulla etsitä mistä vain.
- Anonyymi
Useimmilta onnistuu. Mikä muka estää?
- Anonyymi
Kukaan toinen ei sitä lystiä maksa kirkkomummon gesterbööö
- Anonyymi
Pitää hakea joo 0-4 paikkaa/kk vaikka minnekkään et mene, paitsi Saleen.
- Anonyymi
Eikä sinnekään joka päivä. Aina ei ole dineeroa pitsaan ja kaljaan
Naapurin masa,savo. - Anonyymi
Ihan hyvä työpaikka sekin.
- Anonyymi
Onneksi ei ole yhdenkään hakua.
- Anonyymi
Minulta vietiin minulle hyvin rakas työpaikka vääryydellä!
- Anonyymi
Kyllä helpolla työtön pääsee ja päivärahansa tienaa nykyään… Mikäpäs siinä oleillessa.
- Anonyymi
ÄÄ. Minä en jaksa hakea röitä kun ennemmin avaan Toiminimen ja nostan sieltä alvit ja lyön kirjat kiinni ja jatkan juomista.
Hakekaa toiminimi niin jo on työkkäri ja Kela kummatkin nurin sitten.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938088
- 403882
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021906- 241360
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321193Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,311099Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia11925Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53847Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31822Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29787