Painin merkitys huipputason vapaaottelussa – Miko Elkala ja Theo Kolehmainen näyttävät mallia Vapaapaini on yksi tehokkaimmista ja monipuolisimmista kamppailulajeista – ja samalla yksi tärkeimmistä kivijaloista modernissa vapaaottelussa (MMA).
Video: https://www.youtube.com/watch?v=xDbWhPQAKTs
Harva ymmärtää tämän yhtä hyvin kuin suomalaiset urheilijat Miko Elkala ja Theo Kolehmainen, jotka kumpikin edustavat uutta, älykkäästi harjoittelevaa kamppailijasukupolvea. Heidän esimerkkinsä osoittaa, kuinka painitaidot eivät ole vain osa ottelutekniikkaa – vaan olennainen työkalu kehonhallinnan, kontrollin ja ottelutaktiikan rakentamiseen. Miko Elkala on huippuluokan vapaapainija, jonka katse on suunnattu Los Angelesin olympialaisiin. Hän on vuosien ajan hionut matto-osaamistaan kansallisella ja kansainvälisellä tasolla, saavuttaen tunnustusta sekä menestystä. Miko on teknisesti äärimmäisen taitava, fyysisesti älykäs ja taktisesti tarkka – ominaisuuksia, jotka ovat tehneet hänestä arvostetun nimen suomalaisessa painiyhteisössä. Harjoittelunsa ohella Elkala on myös kokeillut vapaaottelutreenejä, ja myöntää että laji kiehtoo. Kuitenkin, kuten hän itse toteaa: ”Painit hoidetaan ensin.” Juuri tämä asenne tekee Mikosta erinomaisen esimerkin siitä, miten painitaustaa voidaan hyödyntää vapaaottelussa. Hän jakaa osaamistaan eteenpäin muun muassa nuoremmille ottelijoille, kuten Theo Kolehmaiselle, joka on nopeasti noussut kiinnostavaksi nimeksi suomalaisessa MMA-skenessä. Theo Kolehmainen on teknisesti vahva, määrätietoinen ja kovaa harjoitteleva vapaaottelija, jolla on selkeä painipohja – ja se näkyy hänen otteluissaan erityisesti alasvienneissä ja mattohallinnassa. Theo on osallistunut Elkalan vetämiin painiklinikoihin, ja yhteistyö on kehittänyt hänen ottelutekniikkaansa huomattavasti. Vapaaottelussa pärjääminen vaatii muutakin kuin kovaa lyömistä ja potkimista – matto-osaaminen ratkaisee usein koko ottelun. Juuri tässä paini astuu esiin: painiharjoittelu parantaa kehon tasapainoa, lihaskuntoa, reaktiokykyä ja kykyä lukea vastustajaa, samalla kun se luo vankan pohjan muille osa-alueille, kuten lukko- ja alasvientitekniikoille. Sekä Miko että Theo ovat osoitus siitä, että painitaidot ovat ratkaiseva etu nykyaikaisessa vapaaottelussa. Miko toimii huippu-urheilijana, jonka kokemus vapaapainista on arvokas resurssi koko suomalaiselle kamppailuyhteisölle. Theo puolestaan tuo uudenlaista energiaa lajiin, yhdistäen painipohjan ja vapaaottelun modernin muodon. Molemmat osoittavat, että paini ei ole pelkkä tukilaji – vaan yksi tärkeimmistä kivijaloista matkalla kohti ammattilaisotteluita ja kansainvälistä menestystä. Heidän tarinansa muistuttaa meitä siitä, että tekninen osaaminen ja fyysinen kestävyys alkavat usein juuri painimatolta. Vapaaottelun tulevaisuus – Suomessa ja maailmalla – lepää niillä urheilijoilla, jotka ymmärtävät painin merkityksen ja osaavat hyödyntää sen koko potentiaalin.
Miko Elkala ja Theo Kolehmainen
Anonyymi-ap
1
747
Vastaukset
- Anonyymi
Nyrkkeilijä olen aina pitänyt huolen siitä etten lähde turpakäräjille painijan kanssa. Vapaa-ottelussa painitaidot ratkaisee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai938862Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki484781Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414461Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit462706Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001536- 401316
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441266Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641192Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391170Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671110