Mikä siinä on, että meillä on näitä monisukupolvisia ketjuja, missä edelliset sukupolvet kaatavat omat ongelmansa nuorten niskaan?
Eikö olisi jo aika ottaa vastuuta omista sairauksista, ja antaa nuorten elää omaa elämää. Tästä syystä nuorten lääkkeiden käyttö on lähes kaksinkertaistunut kymmenen viime vuoden aikana.
https://yle.fi/a/74-20165634
Miksi ongelmat kaadetaan aina nuorten niskaan?
16
295
Vastaukset
- Anonyymi
Jaa, miksi se olisi edellisten sukupuolten syytä ?
Edelliset sukupolvet ovat, ainakin osa, eläneet ilman minkäänlaisia someja ym., jolloin kaikinpuolinen kiusaaminen, ym. oli paljon vähäisempää.
Keskittymiskyky menee huonoksi jo lapsena, jos sitä ehtii kehittyä lainkaan, kun on jatkuvasti laitteet käsissä, pelaillaan, ym.
Myöskin sosiaalinen elämä kasvokkain on vähentynyt älylaitteiden myötä.
Some on saanut aika paljon pahaa aikaan, vaikkakin siinä on myös hyviä puolia.- Anonyymi
Korjaus kommentin alkuun; tuli vahingossa sukupuolten, piti olla sukupolvien.
- Anonyymi
Some -> Tietokonepelit -> Televisio -> Sarjakuvat -> Kaunokirjallisuus.
Meillä löytyy vähintään tuhannen vuoden edestä aivan hemmetinhyviä tekosyitä haukkua aina kunkin sukupolven nuoria.
Milloin olet itse viimeksi ollut siinä kunnossa, että pystyt viettämään kasvokkain laatuaikaa suomen nuorison kanssa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Some -> Tietokonepelit -> Televisio -> Sarjakuvat -> Kaunokirjallisuus.
Meillä löytyy vähintään tuhannen vuoden edestä aivan hemmetinhyviä tekosyitä haukkua aina kunkin sukupolven nuoria.
Milloin olet itse viimeksi ollut siinä kunnossa, että pystyt viettämään kasvokkain laatuaikaa suomen nuorison kanssa?Missä kohtaa haukuin nuoria ?
Nuoret on meidän tulevaisuus, heistä täytyy pitää huolta.
Olen usein tekemisissä nuorten kanssa, tiedoksi vaan. - Anonyymi
Joka neljäs lapsi asuu perheessä jossa on mielenterveysongelma. Heistä 42% on vaarassa sairastua itse.
Kyllä siinä on syytä uskoa että kotioloilla on aika hemmetin iso merkitys siihen, miten paljon ongelmia oksennetaan lasten ja nuorten niskaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joka neljäs lapsi asuu perheessä jossa on mielenterveysongelma. Heistä 42% on vaarassa sairastua itse.
Kyllä siinä on syytä uskoa että kotioloilla on aika hemmetin iso merkitys siihen, miten paljon ongelmia oksennetaan lasten ja nuorten niskaan.Tämä ei ole mikään uusi trendi, näin on ollut aina. Isien ja äitien teot...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämä ei ole mikään uusi trendi, näin on ollut aina. Isien ja äitien teot...
Meillä vaan ei suomessa ole varaa lähteä ihannoimaan jotain yksilönvapaudeksi naamioitua hoidonvastaisuutta, joka sitten kuitenkin kertaantuu tulevien sukupolvien ahdinkona.
- Anonyymi
Kodin käyttäytymismallit periytyvät väistämättä. Äiti on jatkuvasti puhelimella, samoin isä. Ja lapset perässä. Isä juo, äiti juo ja sitten lapset. Kukaan ei välitä toisistaan, se on vaan minä, minä, minä...
- Anonyymi
Ei se nyt sentään kaikissa perheissä tuollaista ole.
Kaveripiirikin vaikuttaa osittain lasten ja nuorten käytökseen ja tekemiseen. Kun halutaan kelvata kavereille, tehdään usein samoja juttuja kuin kaveritkin, ja ne voi johtaa joskus typeryyksiinkin.
Jos ei tee samalla tavalla kuin kaverit, niin pelätään että kaverit hylkäävät. Vaikka harvemmin siinä niin käy.
- Anonyymi
Juuri se on koko ihmiskunnan suurin ongelma että ihmiset pyrkivät ratkaisemaan omat ongelmansa tekemällä lapsia. Lapset tehdään aikuisten erilaisia tarpeita täyttämään ja kantamaan vastuun aikuisten ratkaisemattomista ongelmista, jotta aikuisten ei tarvitse itse nähdä sitä vaivaa joka omien ongelmien ratkomiseen vaaditaan.
- Anonyymi
Itse nuorempana ryvin ongelmissa, en tehnyt lainkaan lapsia. Parempi niin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse nuorempana ryvin ongelmissa, en tehnyt lainkaan lapsia. Parempi niin.
mul meni nuorena toi kuvio täsmälleen noin että kun oon meleko monisairas niin koin ettei kannata hommata perhettä+lapsia että koin että en mä ees pystyis hoitaan velvollisuuksia hyvin että se ois sitä samaa vaan koko ajan että sängynpohjalla makaamista lähinnä ja kotitöitä muttei mitään muuta.
Mä ajattelin niinku sitä että jos oisin hommannu emännän ja lapsia niin lapset ois voineet kärsiä siitä kun minä en olis tekeny palijo mithään. Toisaalta mulla on kyky rakastaa eli empatiaa löytyy muttei se riitä jos on vain sitä.
viestin lähettäjä Juha pohjola - Anonyymi
Tuo on täydellisesti sanottu. Noin se on.
Lapset saavat kärsiä kaikesta siitä mikä vanhemissa on vialla, lisäksi sairaudet yleensä perityvät lapsille. Ei tuossa mikään ole reilua niitä lapsia kohtaan.
- Anonyymi
Kun kelan tilastoja katsoo, niin siitä aika hyvin näkee missä vaiheessa 90 luvun laman lapset ovat ruvenneet lisääntymään ja levittämään pahaa oloa.
- Anonyymi
joo aina syytellään että vika siinä ja siinä.
nykynuoria haukutaan esim laiskoiksi.
viestin lähettäjä juha pohjola - Anonyymi
Edelleenkin suurin osa nuorista voi ihan hyvin.
Eikä voi sanoa, että ongelmat kaadettaisiin AINA nuorten niskaan, koska ei niin aina käy.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset25217397Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"18012358Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El696147MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny214965Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään694965Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.314074Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843635Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja233622NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun413141Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463119