Silmiin osui artikkeli aiheesta itse-sabotaasi eli self-gaslighting.
Useinhan valitetaan, miten muut sabotoivat ja manipuloivat, mutta ihminen on monasti itsensä pahin vihollinen.
Termillä kuvataan henkilön itse itseensä kohdistamaa manipulointia ja aivopesua. Sitä voitaisiin kutsua myös itsensä sabotoimiseksi.
Itsensä manipulointi on vahingollista, koska se saa epäilemään itseään, omia kokemuksiaan ja ajatuksiaan. Se saa uskomaan, ettei ansaitse elämässä parempaa ja voi siten tuhota itseluottamuksen.
Itsesabotaasi voi myös estää ihmistä tekemästä positiivisia muutoksia elämässään: jos jatkuvasti uskottelee itselleen, ettei oma tilanne ole niin paha, ei sitä myöskään pyri muuttamaan. Se voi estää pyrkimästä kohti onnellisuutta ja omia tavoitteita.
https://www.is.fi/menaiset/hyva-fiilis/art-2000008265724.html
Itse-sabotaasi
12
271
Vastaukset
- Anonyymi
vanhoja mielenvikaisuuksia usa-slangilla
- Anonyymi
Termillä kuvataan henkilön itse itseensä kohdistamaa manipulointia ja aivopesu
aivan väärin kerrottu ei ole näin
termillä tarkoitetaan aviopuolison tms. läheisen tekemistä hulluksi tekemällä hänelle
temppuja piilottamalla avaimet ja sanomalla että olet dementikko tyyliin
tässä on tyypillinen wikipediatyyppi joka levittää jotain josta ei itse tiedä
mutta kertoo väärin koska ei itse ymmärrä
tätä pskalistat ovat täynnä terveystuotteista ja politiikasta juuri tätä
- Anonyymi
Ei täällä ole tavallista vähätellä itseään, päinvastoin!
- Anonyymi
Niin ja kukapa nyt itseltään avaimet piiloittaisi saattaakseen itsensä tuntemaan
dementikoksi
paatit saattavat psyko tehdä koiruuksia sukulaisilleenkin tai läheisilleen
eli temppuja, joilla saavat kohteet huonoon valoon eli kaasuvalovilkuuttaa
jäätyään selvästi kiinni, paatti voi sanoa, että seolivainpilaa
oletliianherkkä ... yms. jolla ivataan toinen hulluksi
paatteihin on syytä ottaa etäisyyttä aina vaikka harmittaisi katkaista yhteyksiä - Anonyymi
Jon on lapsuudesta asti lyöty lyttyyn voi vanhemmalla iälläkin vielä luulla
olevansa mitätön. Lapsuudessa rakentuu ihmisen itsetunnon kivijalka.- Anonyymi
Ehjä lapsuusperhe ennustaa hyvää. Voi luottaa onankin perheen pysyvyyteen, sitoutua liittoonsa täysillä. Monasti lapset kokee olevansa jotenkin syyllisiä vanhempien riitoihin ja eroon. Pahinta jos toinen vanhempi omii lapset , ja varsinkin poika voi joutua olemaan liian varhain mies talossa, äiti ripustautuu poikaansa.
- Anonyymi
Niin. Hyvä tapa vaatii ampua piekkarilla vaikka ladon seinätauluun kuin varpaaseensa.
oh. - Anonyymi
Siitä on ihan hirveän kauan aikaa, kun oikein pysähdyin ajatuksen äärelle: minähän olen itse itseni pahin vihollinen. Koitunutta hyötyä en tiedä, mutta on helpompi olla syyttämättä muita.
- Anonyymi
Tuskin olet itsesi pahin vihollinen. Ihminen yleensä haluaa itselleen hyvää
ja toimii sen mukaan - kun vielä on toimitakykyinen.
Minä en ole enää kovinkaan toiminakykyine, siksi en pysty itselleni juurikaan
edes pahaa tekemään enää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuskin olet itsesi pahin vihollinen. Ihminen yleensä haluaa itselleen hyvää
ja toimii sen mukaan - kun vielä on toimitakykyinen.
Minä en ole enää kovinkaan toiminakykyine, siksi en pysty itselleni juurikaan
edes pahaa tekemään enää.Toimintakykyni ei ole syy itseni vihoitteluun. Ajatuksen tasolla homma toimii joskus ikävällä tavalla. Ja ajatus pitäisi korjata ensin, ennen kuin voi toivoa, että myös muussa toiminnassa tulisi ... tulosta.
- Anonyymi
olis siellä taustalla ollut parempaakin nostettavaa
- Anonyymi
Minun on ainakin pakko suggeroida itseni uskomaan, että kaikki on kohtalaisen
hyvin. En muuten kestäisi elämäni yksinäisyyttä ja ankeutta. Sekoaisin
jos myöntäisin itselleni kuinka surkeaa elämäni on, vaikka näennäisesti hyvin.
En halua tällaista elämää. Haluan ihmisiä elämääni. Olen avuton. Pelkään yksinäni.
En silti aio tilata "ystäväpalvelusta" "ystävää". Olen vanha. Toivon, että
Luoja hoitaa ongelmani pois päiväjärjestyksestä pian.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1043056
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on872405- 241946
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221510Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291480Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151375- 87902
Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26897Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62846Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2759