Mauttomat mansikat

Omamaamansikka

Onko joku muu myös ihmetellyt ja maistellut tänä vuonna mansikoita jotka eivät ole kunnolla mansikan makuisia. Eli happamia ja jotenkin nuutuneita eli vähän sitkeitäkin?
Mistä moinen mahtaa johtua? Raakileita on todella paljon mutta tuntuu etteivät valmistu kunnolla.

3

675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -77-

      Tuli mieleen, että onko mansikkamaallasi näkynyt tuholaisia?
      Omaani iski keväällä se hillanälvikäs ja nehän meinas syödä kättelyssä kaikki mansikan lehdet, mutta onneks kerettiin just ennen kukintaa myrkyttää ne pois, niin mansikat lähti uuteen kasvuun ja tuottavat nyt satoa.
      MUTTA, osa mansikkapuskista jäi vähän kitukasvuiseksi ja näistä pensaista tulee paljon pienempiä ja kuivempia mansikoita...?
      Ja sen olen huomannut, että mitä vanhemmaksi omat mansikkapuskani käyvät, sen huonommin antavat satoa...ehkä vaativat enemmän lannoitusta?
      Ja näillä helteillä tarvivat varmaan vähän kasteluakin...

    • Anonyymi

      Mansikat ovat isoja ja mauttomia. Ehkä tunneli tsi kasvihuone kasvatuksesta. Pitää odotella avomaamansikoiden kypsymistä.

      • Anonyymi

        Parikymmentä vuotta aikaeroa siinä, mutta olikohan saman tapainen kesä?
        Jos on kuivaa ja lämmintä, tulee makeita. Jos sateista, niin vetisiä.
        Jos kuivaa, niin kitkeriä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      201
      4609
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      31
      3210
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      33
      2921
    4. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      81
      2854
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      60
      2796
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2635
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2381
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      100
      2159
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      126
      1428
    10. Missä me nähtiin viimeksi nainen

      Paikka ja siitä vähän kuvailua. Mitä kohtaamisessa tapahtui?
      Ikävä
      63
      1158
    Aihe