naimisissa 6v ja mies haluaa tehdä nyt avioehdon. paperi on kirjoitettu lakimiehellä ja mies haluaa minun nimen siihen ennen kuin lähdetään kesälomareissulle tai muuten ei kuulemma lähdetä yhdessä.
miehen palkka on 3 x mun tulot. meillä on 2 lasta. mun työsuhde on katkennut aina raskauteen ja alusta on pitänyt aloittaa. omasta mielestä olen kovan hinnan maksanut yhteisen tulevaisuuden eteen mut mies laskee vaan rahoja ja pelkää että vien puolet autosta ja osakesalkusta. en halua allekirjoittaa jos toinen kiristää, eihän mua voi pakottaakaan. avioliitto on kyllä pahimmassa kriisissä tän asian takia, melkein pakkaan kamoja ja etsin uutta kotia.
miehen palkka on 3 x mun tulot. meillä on 2 lasta. mun työsuhde on katkennut aina raskauteen ja alusta on pitänyt aloittaa. omasta mielestä olen kovan hinnan maksanut yhteisen tulevaisuuden eteen mut mies laskee vaan rahoja ja pelkää että vien puolet autosta ja osakesalkusta. en halua allekirjoittaa jos toinen kiristää, eihän mua voi pakottaakaan. avioliitto on kyllä pahimmassa kriisissä tän asian takia, melkein pakkaan kamoja ja etsin uutta kotia.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Pakkaa kamat ja vaihda kotia, sanon minä. Ei ihan viattomin mielin kukaan pyydä tuollaista yhtäkkiä, varsinkin jos lapsia on. Suunnittelee eroa, sano mun sanoneen. Lähde pois ja ota ero. Niin minä tekisin.
Me muuten tehtiin avioehto koskemaan ennen avioliittoa hankittua omaisuutta, miksi kenelläkään olisi tarvetta ehdolla suojata avioliiton aikana hankittua omaisuutta? Sehän avioliiton perusidean mukaan on tarkoitettu parin ja perheen yhteiseksi.. mitä järkeä muutoin on mennä naimisiin lainkaan? Ellei kyse ole - puoleisesta saldosta, velat sulkisin avioehdolla puolisolta pois.
Jos tosiaan mies on kuuden avioliittovuoden jälkeen hankkimassa avioehtoa, olisi syytä sinunkin hälytyskellojen ryhtyä soimaan. Jos aikomus olisi viettää loppuelämä kanssasi, miksi moista sopimusta nyt pitäisi alkaa väsätä?
Sinun tilanteessasi ottaisin lapset ja eron. Naisilla on muutenkin taipumus uhrata perheen takia enemmän kuin miehillä, joten erotilanteessa olet kyllä mielestäni oikeutettu saamaan osasi siitä miehesi tekemästä tienestistä, kun omasi ovat pienemmät lasten hankinnan takia.
Ehkä hieman feministinen mielipide, mutta itsekin on tullut yhtä sun toista menetettyä perheen takia. Paljon olen kyllä saanutkin, mutta niin on mieskin.
Niin just!
älä missään nimessä allekirjoita!!!
mutta et allekirjoita! Sinun ja lasten suoja häviää sen siliän tien, jos miehellä onkin (ilmeisesti) jotain metkua mielessään. Avioliiton aikana hankittu omaisuus on yhteistä niinkuin ovat lapsetkin yhteisiä. Ei pidä mennä halpaan.
Lasten suoja ei häviä mihinkään, vaikka avioehdon tekisikin. Lapset ovat edelleen miehenkin lapsia, joten hänellä on elatusvelvollisuus.
Minäkin yhdyn kuoroon: missään tapauksessa antamiesi tietojen valossa ei kannata avioehtoa allekirjoittaa. Olette kumpikin tehneet työtä tavallanne, joten sinulla on mielestäni moraalinenkin oikeus osaan miehen omaisuudesta eron tullessa.
olen menossa naimisiin miehen kanssa joka on sairaseläkkeellä.Hänen tulonsa ovat tuon 1/3 minun hankkimista rahoista.Hänellä on lapsi josta maksaa elatusta vielä pari vuotta.Mulla on kaksi lasta asumassa kanssamme.Haluaisin jo kerran eronneena tehdä avioehdon, jos sattuu käymään niin huonosti että tämäkin menee jakoon.Periikö hänen lapset minun lasteni kanssa minun omaisuuteni jos mieheni sattuu kuolemaan ennen minua?Miehellä ei tällä hetkellä ole paljoa omaisuutta.Minulla on kaksi autoa ja suurin osa kodin kalusteista.Hän myöntyy avioehtoon koska tuloeromme ovat niin suuret, eikä hänellä ole mitään ketunhäntiä kainalossaan.Hän pystyy elättämään itsensä ja oman lapsensa, mitä odotankin häneltä.Hän myös maksaa minulle asumisestaan joka kuukausi koska kuluttaa sähköä ja vettä ja ruokaa, joten ei ole mulle sitenkään rasitteena.onko se ehto edes tarpeen, mitä siitä hyötyy?kertokaa mulle, kun en oikein tiedä.kiitos etukäteen.