Onpa palkat menneet huonoksi Brysselissä kun Suomussalmen kunnavaltuustoon valitiin puheejohtaja ulkomailta asti,mutta saahan lisää palkkaa Suomussalmen kunnalta.
Onko huonot palkat Brysselissä?
Anonyymi-ap
13600
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ei Merjukka töitä tee palkan suuruuvvesta. Haluvaa antaa suömmensä koko omalle kunnalle.
Nyt lähtee kunta nousuun.
Lähtipä eellinen anona.
/LumperiA.
Voiko tämä edes olla totta?
Kerrankin osaava puheenjohtaja, puolueesta ei niin väliä.
Mitenkähän se puheejohtaja hoitaa kokouksen aikana nyt hoitaa kännykän näpräämisen,ennen rivivaltuutettuna se kyllä näytti onnistuvan hyvin?
Palkan nostaa Brysselistä, vaikka istuu täällä. Ja sitten hommaa sijaisen, kun istuu Brysselissä.
Käypikö kateeksi?
Käypi. En ilkiäisi tehdä samaa. Mutta kaikki ei omistakaan omaatuntoa, tuollaiset lusmut.
Ei käy kun vihaksi.
...niin kuulostaa olevan mitätön virka äänestäjien mielestä että tuo hoituu matkojen päästä aivan välihommina .. ja jos välttämättä on lennähdettävä paikan päälle , se käy "firman piikkiin ..."
Eipä ole paikanpäällä olevatkaan valtuutetut ihmeitä saaneet aikaseksi, kunhan turisevat mukavia ja nostavat kokouspalkkiot.
Onhan valtuustossa ollut moni montakin vuotta ettei suutaan oo avannut muuten kuin haukotellut samoin nainen hyvinvointialueen kokouksessa
Kunnanvaltuuston puheenjohtajan palkka koostuu vuosikorvuksesta ja kokouspalkkioista. Palkka määräytyy kuntakohtaisesti, ja sen taso vaihtelee suuresti. Espoossa kaupunginvaltuuston puheenjohtajan vuosikorvaus on 9470 euroa, ja Helsingissä kokouspalkkio voi olla jopa 470 euroa kokoukselta.
Palkkioiden määräytyminen:
Vuosikorvaus:
Kuntien valtuustojen puheenjohtajille maksetaan vuosikorvaus, joka on määräytynyt kuntalain mukaan."yle.fi