"Meta alkaa kaapia eurooppalaisten käyttäjien Facebook- ja Instagram-päivityksiä tekoälynsä kouluttamiseen. Yhtiö tarjoaa mahdollisuutta kieltäytyä omien julkaisujen käytöstä tekoälykäyttöön.
Kaikille ei ole kuitenkaan selvää, että Meta saattaa käyttää tekoälynsä kouluttamiseen muitakin tietoja kuin ne, mitä käyttäjä on Metan alustoilla kirjoittanut tai julkaissut.
EU:hun kuuluvan Maltan tietosuojavaltuutettu korostaa, että mahdollisuuden sivuuttamisella on valtavat vaikutukset.
– On äärimmäisen tärkeää korostaa, että kielto pitää jättää ennen toukokuun loppua 2025, valtuutettu kirjoittaa.
Ilman kieltoa Meta voi takarajan jälkeen käyttää paitsi tulevia, jo julkaistuja julkisia sisältöjä Facebookissa ja Instagramissa tekoälynsä kouluttamiseen."
https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000011202349.html
Ei tainnut monikaan kieltää ja kuka uskoo senvaikuttavan mitään, fb on vakoillut ja vakoilee tulevaisuudessakin aina, sen lonkerot ulottuvat jopa apteekkeihin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011277270.html
Onneksi ei ole ainoatakaan some-tiliä ja käytän googlea hyvin harvoin. Keinoälyä inhoan, chat-gpt tms ei voisi vähempää kiinnostaa.Netissä lähes 100% tietokoneella, älykännykät on suunniteltu vakoiluun. Jos joskus hankin 10, 11 tai uudemman, silläkään ei kannata tehdä mitään salaista.
Facebook kaappasi tietosi ja tekee niin jatkossakin
Anonyymi-ap
2
120
Vastaukset
- Anonyymi
Olen antanut facelle vain nimen ja varavarapuhelinnumeron ja varavara s-postin ja syntymäajan jonka vetäisin hatusta.
- Anonyymi
En ole koskaan kyseiseen paskalafkaan tunnuksia tehnytkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....638788Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3076611Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?995917- 1523820
Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.293221Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja
Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.623129- 1541954
On asioita joita kadun
Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä171776- 321458
Mitä sä pelkäät?
Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le191226