Autoon oli tullut pyöräkoteloiden reunoihin ruostetta ja puskuriinkin ilmestynyt pieni kolhu, joka pitäisi maalata umpeen. Otimpa asiasta yhteyttä muutamaan tämän alan autokorjaamoon ja oikein valokuvien kanssa että näkevät mistä on kysymys. Ehkä viikon verran odottelin, ei kuulunut vastausta. Laitoin sitten postia muihin tämän alueen autokorjaamoihin ja sama tilanne: ei tullut vastauksia. Olen nyt ottanut jo yhteyttä yli kymmeneen isompaan ja pienenpään autokorjaamoon, ja vain 3 vastausta sain, nekin lähinnä tyyliin: "No nyt on hiukan kiirettä tässä, palataan asiaan myöhemmin." Odottelin jälleen viikon verran, mutta eipä palattu asiaan.
- Mikä on ettei autokorjaamoille enää työ kelpaa? Onko korjaamoilla nykyään niin paljon asiakkaita jonossa ettei tällaiset pikkukorjaukset kelpaa?
Pitänee siis hankkia jostain työkaluja ja kokeilla saisiko itse hiottua ruostejäljet pois ja maalia päälle... Tietenkin jos ruoste on jo syönyt peltireunat niin että ne pitää uusia niin se on eri juttu sitten. Vaan eipä taida enää autopeltiseppiäkään hommat kiinnostaa...
Miksi autokorjaamoille ei työ kelpaa?
10
469
Vastaukset 10
- Anonyymi
Sun pitäis varmaan vaivautua sinne korjaamolle autosi kanssa . Ei ne kuvien perusteella mitään lupaa tehdä .
- Anonyymi
Joistakin kuvista ei välttämättä selviä, koko vaurion laajuus.
- Anonyymi
Vanhana peltihitsarina voin kertoa. Asiakas tulee ja kertoo, että helmassa parin sentin reikä. Asiaa kun alettiin tutkimaan, uutta peltiä tarvittiin reilu parin kämmenen ala.
- Anonyymi
Juurikin näin.
- Anonyymi
Kannattaisi varmaankin käydä siellä pajalla ihan paikanpäällä, niin saa vastuksen. Ei korjaamot viitsi kaiken maailman sähköposti kyselyihin vastailla, varsinkin jos haiskahtavat nuukailijan kilpailutukselta ja hinnan kyselystä kuvien perusteella.
- Anonyymi00006
Ne "pikkuhommat" peltitöissä ei ole pikkujuttuja! Jos teet nopeasti, on ensi vuonna suurempi vika samassa paikassa. Jos teet kunnolla, on lasku liian suuri ja silti saattaa olla ensi vuonna sama edssä.
Opettele itse, niin huomaat, että näin se vain on! - Anonyymi00007
Kiirettä pitää.
- Anonyymi00008
Mene autosi kanssa selliseen mahdollisimman räkäiseen peltipajaan ja kerro, että tekevät helpon ja nopean paikkauksen ja halvalla, niin sellaisen työn varmasti saat.
Kunnollinen korjaus ja maalaus maksaa sen verran, että putoat persiilleen kun sinulle kerrotaan hinta-arvio. - Anonyymi00010
Ja kun sille työlle pitäs antaa takuu, ja ruoste autossa on kuin syöpä , leviää vain .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2152160
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,511300Jos sussa toisessa on yhtään miestä
Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te1861157- 81996
En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56891- 71813
- 100802
Mitä eroavaisuuksia sinulla on
kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?77747Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.355720- 40711