Sabotointi toiminta Suomea vastaan jatkuu ja saa "uusia muotoja". Mahdollinen uusi kohde on jäänmurtajat, onko näiden suojaamista ja toiminta kykyisenä pysymistä pohdittu? ei ainakaan julkisuudessa, vai onko?
Jos jäänmurtajat eivät toimi, vaikuttaa se Suomen huoltovarmuuteen, koska Suomi on monen tuotteen osalta tuonnin varassa ja myös vienti Suomesta vaikeutuu, ellei väyliä pystytä pitämään auki.
Sota tilanteessa vihollinen tuhoaa varmasti Suomen jäänmurtajat ja se vaikuttaa jokaiseen kansalaiseen, kun tietyt tuonnin varassa olevat elintarvikkeet loppuvat.
On hieman viitteitä, että vihollinen (kuka mahtanee olla?) suunnittelee tai paremminkin on jo suunnitellut etupiirinsä laajentamista ja Suomi kuuluu tähän piiriin.
"Ei pidä maalata piruja seinille", mutta sitten tulee tämä "mutta" jo 2026 kesällä voi alkaa tapahtumaan "invaasiota" eräästä ilman suunnasta kohti Eurooppaa ja tiedetään tarkalleen mitkä maat ovat erään suuren valtion mukaan, tämän etupiiriin kuuluvia. Jos näin tapahtuu, on käytössä uusin asekalusto, joka toistaiseksi ollut varastoissa, kun "romurallia" Ukrainassa käyty, poikkeuksena tietenkin dronet, jotka tulleet vanhan tekniikan rinnalle.
"Konstit ovat monet sanoi akka, kun kissalla pöytää pyyhki". Tämä vanha sanonta kuvastaa hyvin nyky tilannetta ja varmasti myös tulevaa. Ukraina on keksinyt monia "konsteja" vihollisen harmiksi, Venäjä taas aivan uskomattomia tempauksia, mm. temmannut vankilat tyhjäksi, ottanut aasit sotatoimiin, moottoripyörät ja vanhoja autonrenkaita suojaamaan lentokoneita jne.
VAROITUS! ensi talvena
Anonyymi-ap
0
229
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 163371
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit202066En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m321865- 181861
- 821778
- 261572
- 291420
Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91384Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui361367Hyvää Huomenta Rakas Neiti
Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies111314