siinä tuli kolari pyöräilijän ja skuutin päällä olevien kesken kun olivat ylittämässä tietä, siinä tuli samalla auto
puutuin asiaan ja sanoin on lainvastaista ajaa kaksi skuutin päällä
niin tyttäret sano että he ovat lain yläpuolella ja eikä kuulu minulle
yksi tytöistä sanoi vielä ettei heistä kukaan täyttänyt 15 vuotta ja monesti ajaneet kolme samalla
tässä näkyy nykyajan suuntaus kaikki yhdentekevää ja tietysti myös vanhemmat antavat lapsillleen periksi eivätkä välitä tai eivät jaksa taistella kullanmurujensa kanssa kun ovat ottaneet ylivallan samoin kuin koulussakin opettajat mahdottoman edessä.
tyttöjä kaksi skuutin päällä tehtaankadun ka keskuskadun ympyrässä
24
949
Vastaukset
- Anonyymi
Ja mitä sitte, ei vaikuta sun elämään mitenkää. Etkä sinä ylipäätänsä saa määräillä jos ei oo sun lapsia!!
- Anonyymi
Joo, ei parane määräillä, parempi ku ottaa kakaroilta skootterin pois ja heittää tekojärveen.
- Anonyymi
No siinä on tyhminkommentti, mitä milloinkaan saanut lukea. Varsinainen vatipää, jolla itsellä kurittomia kakaroita. Näin kerran Porissa, kun kaksi tällaista pissaliisaa päästeli sähköpotkulaudoilla vierekkäin kikatellen toisilleen. Sitten toinen näistä idiooteista kajautti valotolppaan ja ääni oli todella ruma-kuoli varmaan? No lisää tämmöisiä👍
- Anonyymi
Joo. Ei noihin kandee puuttuu. Kyllä se luonnonvalinta karsii.
- Anonyymi
Taidat olla joku rupinen teini...
- Anonyymi
Parempi kuin ilmoittaa heti poliisille. Kunnolla sakkoa viikkorahoista ja ajokortin siirto eteenpäin....pehmittää kunnolla nokkavimmankin kaikki tietävän pikkutytön.
Samalla saadaan moiset viisastelijat pois liikenteen seasta...kävelkööt.- Anonyymi
Hahhah Kankaanpään poliisille varsinkin kannattaa ilmoittaa. Ovat todella aktiivisia ja virkaintoisia kerta kaikkiaan, kerran näin kun nousivat autostakin ulos. Olivat silloin ostamassa pullaa Salesta.
- Anonyymi
Juurikin näin👍
- Anonyymi
kunnon selkäsauna vois olla joka muistuttas tavoista ja lakien noudattamisen
tärkeyden
sekin kait laitonta mutta niin nämä liikenteessä törttöilyt jotka voivat tuoda
pahan loukkaantumisen tai kuoleman niinkuin nyt tänä ja menneinä vuosina
monesti jo tapahtunut ja useimmiten todettu nuoren olleen syyllinnen tapahtuneeseen
puhumattakaan nuorten autoilun tuomat kolarit ovat vieneet ihmishenkiä....
yhdessä rysäyksessä 1 -4 kerralla jopa enemmän menneinä viimeisina
6 vuoden takaa - Anonyymi
tehtaankadun ka keskuskadun ympyrässä?
- Anonyymi
Kankoopäässä ei tapaa juuri fiksuja ihmisiä. Ei ihme, jos kakarat huutaa vittua ja käyttäytyy muutenkin huonosti.
- Anonyymi
Ihan sekaisin on koko kaupunki.
Mutta onneksi ei tarvitse kauaa täällä pyöriä. Ostin osakkeen Porista ja nostan kytkintä.- Anonyymi
No kylläpä löysit ihanne kaupungin,onnea.
- Anonyymi
Netanjahu tulee -oottako valmiin?
- Anonyymi
Multa tuli jo punttiin ja... Voi mitä älyköitä???
- Anonyymi
Skuutti rikoksen teko välineenä valtiolle takavarikkoon ja huutokauppa myyntiin.
- Anonyymi
on taas viisaita sanoja. oiskohan syy olla noitten valmistaja, mitäs valmistelee tollasia vekottimia. turhaan syyttää ihmisiä.
- Anonyymi
Huutokauppa ois paras, rahat valtion kirstuun, loppuu se päätön koheltaminen ja rikoksien teko. Vanhemmatkin vois ajatella, tarviiko kakara skuuttia oikeesti.
- Anonyymi
Ei tarvi.
- Anonyymi
Laki voimaan tänään.
Jatkossa sähköpotkulaudalla tai muilla kevyillä sähköajoneuvoilla ajamisen ikäraja on 15 vuotta. Myös sähköpotkulaudan luovuttaminen alle 15-vuotiaalle olisi rangaistavaa. Säädös koskee myös muita vastaavia kevyitä sähköajoneuvoja. Ikäraja ja luovutuskielto koskevat sekä yksityisiä että vuokrattavia sähköajoneuvoja.
Sähköpotkulaudalla ei saa ajaa yli 0,5 promillen humalassa. Ikäraja koskee myös sähköpyöriä, joiden sähköavustus toimii pyörää polkematta. - Anonyymi
Hyvä laki. Ainakin vähentää, muttei estä ongelmaa..
- Anonyymi
Tänään Sepänkadun varrella pikkupojat skuutin päällä, siinä huomautin ettei taida ikää olla 15v,eli vanhemmilla ei huolta lakien rikkomisesta eikä selkärankaa ottaa pois skuuttia.
- Anonyymi
Hautuumaan risteyksellä joku selkeästi alle 15vee pikkutyttö skuuttaili tänään pitkin suojatietä. Sai kytät hieman seurata tuota skuuttaus hommaa. Kakarat ja vanhemmat pitää uutta lakia ihan pelleilynä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984842Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113860Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371344
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701333En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5831253- 531135