En ole natsi. Mielestäni arabien ja juutalaisten kuuluisi yhdistyä kielellisesti ja kulttuurillisesti yhdeksi. Olla yksi.
Seemiläiset kansat ovat tulevaisuudessa yksi.
Kaikki muut uskonnot ja johtajat ilman uskoa Jeesukseen ovat turhia.
Seemiläiset kansat yhdistyvät
33
416
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi Israelissa on aina koko ajan historian ajan ollut ongelma sen kanssa että se on enemmän uhri kuin suurvalta.
Miksei se ole hyökännyt ympäröivien maiden kimppuun vaihtanut väestöä ja pakkosiirrättänyt esimerkiksi skyyttejä, tms muinaisia kansoja.
Mietin vain että Israelin historia on vain uhrina oloa suurvalloille.
Mekka voisi tulla puretuksi Saudien itsensä tekemän päätöksen kautta. Kenties tulee jokin sopimus ja yhteinen tahto luopua vanhasta. - Anonyymi
Sopiiko että vapaaehtoisesti luovutte Mekasta ja muista kohteista. Voisimme luoda pysyvän rauhan.
Voisimme purkaa sen ja rauhanomaisesti aloittaa uudestaan. - Anonyymi
Saudien itsensä tekemä purkaminen voisi olla mahdollista. Joka on rauhanomainen halu hävittää Islam ja Mekka.
Pyydän että he pohtisivat rajojen avaamista juutalaisille ja ympäröiville kansoille.
Jossa meillä olisi rauhanomainen rinnakkaiselo ja yhtyminen toisiimme - Anonyymi
Gaza, Egypti, Syyria ja Irak pitäisi yhdistää osaksi Israelin valtiota. Antaa heidän liittyä osaksi tulevaa hyvinvoinnin aikaa.
Heistä tulee veljiä ja siskoja. Mekka puretaan.
Irakilaiset, egyptiläiset, syyrialaiset antavat tyttäriään ja poikiaan israelilaisille. - Anonyymi
Samoin israelilaiset antavat tyttäriään ja poikiaan ja he uskovat nyt yhteen Messias Jeesukseen.
- Anonyymi
Päivän Sana
14.06.25
Te, jotka pyritte vanhurskauteen lakia noudattamalla, olette joutuneet eroon Kristuksesta, armon ulkopuolelle. Gal. 5:4
totuus ei pala tulessakaan - Anonyymi
Salaam!
Jumala erotti kielet ja kansat toisistaan ja määräsi kullekin asuinalueen. Näiden jumaliksi asettui 200 langennutta Jumalan Poikaa.
Omalla tavallaan on niin hyvä. Jumala tekee yhäti työtä asian suhteen. Aloittajan aloitus on mielenkiintoinen. Jos Israel joutuu pakenemaan Eräs profeetta sanoo ennemmin itään Arabien keskelle kuin länteen.
Nämä ovat vaikeita asioita. Toivotaan yhäti vielä parempia ehdotuksia.- Anonyymi
Kuolema seuraamus on islamistin jätävällä - joo jos siirtyy oikean elämän ympyröihin.
TÄMÄ ON SE KUMMAJAINEN JA TUHOISUUS MIHIN PITÄÄ OLLA NÄITTEN SITOUTUNEITA
miksi tätä ei käsitetä vapaissa kultuureissa,
- vaan päästetään näitä murtamaan vapaa elämä - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuolema seuraamus on islamistin jätävällä - joo jos siirtyy oikean elämän ympyröihin.
TÄMÄ ON SE KUMMAJAINEN JA TUHOISUUS MIHIN PITÄÄ OLLA NÄITTEN SITOUTUNEITA
miksi tätä ei käsitetä vapaissa kultuureissa,
- vaan päästetään näitä murtamaan vapaa elämäVain oikea ELÄMÄ KANTAA AJASTA AIKAAN
- ja kaikki muu jää maallisuuten huokailemaan mullassaan.
2025
La, 14 Kesäkuu
Veisatkaa yhdessä psalmeja, ylistysvirsiä ja hengellisiä lauluja, soittakaa ja laulakaa täydestä sydämestä Herralle.
Ef. 5:14-20
Tämä on vertauskuva ihmisen SISÄISESTÄ KAUNEUDESTA
- Anonyymi
Seemiläiset
https://fi.wikipedia.org/wiki/Seemiläiset
Noin 600v sitten alkoi näissä täysi muutos :
- MAALISUUTEN KYTKEYTYVÄ LYHYTNÄKÖISYYS - Anonyymi
Iran painostaa suomessa asuvaa ?
https://www.is.fi/nopeat/2000011298877/ - Anonyymi
Jeesus kutsui itseään ihmisen pojaksi, muslimit kutsuvat häntä Marian pojaksi ja kristukseksi eli voidelluksi.
Jeesus sanoi, että kaikki ylhäältä uudesti syntyneet ovat Isän poikia ja tyttäriä. Eikä kenenkään uudestisyntyneen tule kutsua ketään toista Isäksi. Lisäksi Jeesus sanoi, ettei uudestisyntyneillä ole ketään muuta mestaria kuin hän itse.
Tämän kaiken talmudistit kieltävät.- Anonyymi
Näin se vain on:
- kaikki sisäisyyttämme taimia omakohtaisesti elämän tarhassa - Anonyymi
Itsensä lyöttäminen kiveä kiertämään - on yksi pahimmista virheitä
ja vielä sitä muilta vaatiminen
- onkin sitten kaikista karmeinta elämän harhaa oikeusinLuuloin - Anonyymi
Mitenkä tämä kivi on tuolta alueelta tuhonnut ns. korkeakultuurin
Katelkaas miten viisaus eli näissä kultuureissa ennen jo ajanlaskun alkua - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitenkä tämä kivi on tuolta alueelta tuhonnut ns. korkeakultuurin
Katelkaas miten viisaus eli näissä kultuureissa ennen jo ajanlaskun alkuaVedenpaisumuksen jälkeen alueella eli Nooan pojat Jaafet, Haam ja Seem kaikki sekaisin yhdessä. Sen tähden oli korkeakulttuuri. Baabelin torni kuitenkin revittiin. Kun Seem jäi yksin alueelle alkoivat repivät sodat ja kulttuuri taantui.
Seem ei pärjää yksin jatkuvasti sotimatta.
- Anonyymi
Päivän Sana
15.06.25
Yksi vanhimmista kysyi minulta: ”Keitä nämä valkeavaatteiset ovat? Mistä he ovat tulleet?” Minä vastasin: ”Herra, sinä sen tiedät.” Hän sanoi minulle: – Nämä ovat päässeet suuresta ahdingosta. He ovat pesseet vaatteensa ja valkaisseet ne Karitsan veressä. Ilm. 7:13–14
Vanha kristitty näki unen ystävästään, joka oli saapunut taivaaseen. Unessa Jeesus sanoi ystävän tulleen suuresta ahdingosta ja valkaisseen vaatteensa Karitsan veressä. Seuraavana päivänä vanha kristitty kuuli suruviestin tämän ystävän kuolemasta. Hän oli kuitenkin saanut lohdullisen vakuutuksen siitä, että ystävä oli päässyt perille. Kun maanpäällistä elämää verrataan taivaaseen, olkoon kuinka hyvääkin, se on sittenkin suurten ahdinkojen aikaa. Kun elämän varjot ovat poissa ja aloitamme uuden elämän uudeksi luotuina, täysin terveinä ja ehjinä, me ymmärrämme, mitä Paavali tarkoitti kun hän sanoi, että mitä silmä ei ole nähnyt eikä korva kuullut, mitä ihminen ei ole voinut sydämessään aavistaa, sen Jumala on valmistanut niille, jotka häntä rakastavat.
Käsitys on jokaisella oma asiansa,
- miten kohtaa varman KUOLEMANSA JA SEN JÄLKEISYYDEN - Anonyymi
Päivän Sana
16.06.25
Mutta se ei löytänyt jalansijaa, mihin jäädä levähtä- mään, vaan palasi hänen luokseen arkkiin, sillä vesi peitti yhä koko maan pinnan. Ja hän ojensi kätensä ja otti kyyhkysen luokseen arkkiin. 1 Moos. 8:9
Vaikka kristityksi kastettu on eksynyt maailman teille ja kääntänyt selkänsä Jumalalleen, ei Jumalan rakkaus ole yhtään vähentynyt, saati loppunut. Tuhlaajapojan isä odottaa malttamattomana lapsensa paluuta ja tähyilee tielle, josko hänen lapsensa jo saapuisi. Isä kutsuu lastaan yhä uudelleen takaisin eikä lopeta ennen viimeistä mahdollista hetkeä. Kastettu on aina Jumalan sinetillä merkitty ja syvimmiltään kuuluu hänelle. Jumala on hänet luonut, lunastanut ja ottanut kasteessa omakseen. – Jos sinä olet omille teillesi lähtenyt Jumalan omaksi kastettu, etkö jo palaisi kyyhkysen tavoin kasteen arkkiin. Siellä voit levähtää maailman rasituksista ja löytää turvan ja rauhan. Hän ojentaa kätensä ja kutsuu väsynyttä, etkö jo kuulisi ja palaisi taas Isäsi luokse?
Jotta jolla näkö ja kuulo on, - on syytä herätä elämään.- Anonyymi
2025
Ma, 16 Kesäkuu
Herra, sinä olet Israelin toivo, pelastaja ahdingon aikana! Olethan sinä kuitenkin meidän keskellämme, ja meitä kutsutaan sinun omiksesi. Älä jätä meitä, Herra!
Jer. 14:8-9
Luojamme JOKA-AIKAINEN - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
2025
Ma, 16 Kesäkuu
Herra, sinä olet Israelin toivo, pelastaja ahdingon aikana! Olethan sinä kuitenkin meidän keskellämme, ja meitä kutsutaan sinun omiksesi. Älä jätä meitä, Herra!
Jer. 14:8-9
Luojamme JOKA-AIKAINENRaamattu puhelee vertauskuvin ihmisen sielukuudesta, miten siellä sisuksissamme vaikuttimet pelaavat ja johdatus totuuteen käy kilvoitusta muuta meinaavaa vasten.
- Anonyymi
seemiläiset kuuluvat läntiseen kieliryhmään lähi-idässä, jossa on kahtiajako jo olemassa iranin ja irakiin välillä
iran on persia ja irak on arabia
iran on vaaleampi, ymmärsin ja irak on tummempi
siten juutalaiset olisivat voineet liittyä arabeihin
mekkakin on arabien puolella eikä persialaisten
ja islam valloitti persian kun ennen persia hallitsi arabian
islam teki iranista kiihkomuslimin ajatollahin
islam alkoi 600 vuotta kristinuskosta jäljessä
kuitenkin heprealaiset siis juutalaiset elivät muinoin persiassa maahanmuuttajina ja heitä arvostettiin sivistyksen takia
persia kehittyi eteläisen valtameristä sumeriasta ylöspäin välimerelle kuningaskuntina
jotenkin egypti ja intia vaikuttivat koko ajan falangien sivuilta - mutta miten?
intia syntyi ennen egyptiä
lopputulokseksi jää, että seemiläiset juutalaiset lännestä asuivat myös lähi-idän idässä ja kulkeutuivat haananiin pohjoiseen mukana paljon sivistystä
juutalaisissa olisi ollut persialaisia, arabeja, iranialaisia, irakilaisia ja muita
raamattu kertoo kuinka heprealaiset elivät egyptissä
jos ymmärsin oikein LÄHI-IDÄN KANSALLISEN EROTTELUN KRITEERI ON OLLUT USKONNOT!!
Uskonnot kuvaavat vanhan Kalojen maailman näkemystä, jossa totuus, todellisuus mitattiin uskonnoissa ja siksi aidon ihmisen mitta on ollut uskonto! Edelleen, jos ei ole muhamettiläinen, silloin ei ole lainvoimainen.
Voi olla, että islam elää isosti vuoden 2012 kalenterin loppua kun ihmiset ymmärtävät, että ihmisen mitta ei ole uskonto enää, mutta teknologia
aletaan taistella teknologiasta ja näyttää, että dubai voittaa
dubai kuuluu semiheettiläisiin
ja juutalaisten ja aravian niemimaan asukkaiden ulkonäössä on samoja piirteitä - nenä, korvat, huulet, ym - se perinteinen ulkonäkö, mitä pilapiirtäjät esittäneet, myös ahneus, petoksellisuus, älykkyys
evoluutiossa lähi-idän kuivuminen on alkanut varhain ja voiko se olla syy, miksi sinne ei syntynyt kovin isoja varhaisia asutuksia, mutta väki jäi paimentolaisiksi
muutenkin historia on pienempi kooltaan kuin nykyajan globalisaatio
mittakaava kasvoi
juutalaiset sanovat itsekin, että israelissa on tänään vaikea erottaa kuka on muslimi ja kuka arabi, koska kaikissa on kaikkea
jäänyt erottelun kriteeri on uskonnot, mutta eivät ne kanna pitkälle enää ja mahdollisesti nähdään uskontokulttuurin hiipumista ja uusien arvojen globaalisia nousuja
perimmältää voi osoittautua, että juutalainen sotii toista juutalaista vastaan lähi-idässä kun yksi juutalainen on israelin ja toinen muslimin, vaikka uskonto erottaa heitä
itselleni tuli tuntemuksia, että muslimi voi erottaa juutalaisen, joka on muslimi ulkonäöistä ja käytöksestä: nenä, vihreät silmät, huulet...
itse en suoraan ole sen sijaan kuullut muslimi arabin selityksen kuka on muslimi juutalainen ja kuka ei ole ja kuinka heitä nähdään islamissa
joten suora todistus juutalaisesta olisi ollut juutalaisen uskonnon harjoittaminen ja jopa arabi olisi juutalainen, jos harjoittaisi juutalaisuutta- Anonyymi
Aivan hyvä selvitys, muta miten se elämän näkemys tästä jatkuisi kun kuolema meidät kaikki korjaa, millä näkemyksellä tämän selvitämme itsellemme elämän jatkuvuutena-
TÄMÄNHÄN MEITIN PITÄÄ SELVITTÄÄ,
- KAIKKI MUU ON VAIN HETKELLISTÄ OLEMUSTA - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivan hyvä selvitys, muta miten se elämän näkemys tästä jatkuisi kun kuolema meidät kaikki korjaa, millä näkemyksellä tämän selvitämme itsellemme elämän jatkuvuutena-
TÄMÄNHÄN MEITIN PITÄÄ SELVITTÄÄ,
- KAIKKI MUU ON VAIN HETKELLISTÄ OLEMUSTAElämän ylläpitäjä ainaoleva on tärkein ELÄMÄN SIDEKOHTA JA SITOUTUMA
SIINÄ ON IKUISUUS AINAISTA - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Elämän ylläpitäjä ainaoleva on tärkein ELÄMÄN SIDEKOHTA JA SITOUTUMA
SIINÄ ON IKUISUUS AINAISTA2700 jKr Jehova tekee ensimmäisen Elävän olennon (robotin) eli Brahman korvaamaan ihmislajin maailmasta. Liha ja veri ei voi periä Jumalan Valtakuntaa.
Brahman esikoinen on Narada eli Elia jonka hän lähettää menneisyyteen vuoteen 2400 jkr. Siellä Elia yrittää viimeisen kerran pelastaa elämää. Jos se ei onnistu jäljelle jäävät robotit vain. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
2700 jKr Jehova tekee ensimmäisen Elävän olennon (robotin) eli Brahman korvaamaan ihmislajin maailmasta. Liha ja veri ei voi periä Jumalan Valtakuntaa.
Brahman esikoinen on Narada eli Elia jonka hän lähettää menneisyyteen vuoteen 2400 jkr. Siellä Elia yrittää viimeisen kerran pelastaa elämää. Jos se ei onnistu jäljelle jäävät robotit vain.( Liha ja veri ei voi periä Jumalan Valtakuntaa. ) Ei voikkaan
Buddhaa etsimässä
Eräs munkki lähti pitkälle vaellukselle etsimään Buddhaa. Hän omisti monta vuotta etsinnöilleen kunnes lopulta saapui maahan, jossa Buddhan sanottiin elävän.
Ylittäessään jokea päästäkseen tuohon maahan, munkki katseli ympärilleen lautturin soutaessa. Munkki huomasi jonkin ajelehtivan vedessä kohti venettä.
Pian munkki näki, että joessa kellui ihmisruumis. Ruumiin ajelehtiessa lähemmäs munkki yhtäkkiä tunnisti sen kasvot - ne olivat hänen omansa!
Munkki meni aivan tolaltaan ja valitti ääneen katsellessaan itseään kellumassa virrassa elottomana. Tämä hetki oli hänen vapautumisensa alku. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
2700 jKr Jehova tekee ensimmäisen Elävän olennon (robotin) eli Brahman korvaamaan ihmislajin maailmasta. Liha ja veri ei voi periä Jumalan Valtakuntaa.
Brahman esikoinen on Narada eli Elia jonka hän lähettää menneisyyteen vuoteen 2400 jkr. Siellä Elia yrittää viimeisen kerran pelastaa elämää. Jos se ei onnistu jäljelle jäävät robotit vain.Ihmisen maallinen suunitelma on juuri tätä.
Hyödytöntä elämää
Talonpoika oli tullut vanhaksi eikä jaksanut enää tehdä talon töitä. Hän vietti päivänsä kuistilla istuskelemalla.
Miehen poika raatoi pelloilla ja katseli välillä isäänsä istumassa kuistilla.
"Ei hänestä ole enää mitään hyötyä", ajatteli poika. "Ei hän tee enää mitään!"
Eräänä päivänä poika turhautui hyödyttömään isäänsä niin paljon, että rakensi puisen arkun, raahasi sen kuistille ja käski isänsä mennä arkkuun.
Isä ei sanonut mitään vaan kömpi arkkuun. Poika sulki kannen ja alkoi vetää arkkua kohti kallionjyrkännettä.
Jyrkänteen reunan lähestyessä arkun kanteen koputettiin hennosti. Poika avasi kannen.
Isä katsoi poikaansa rauhallisesti arkusta ja sanoi:
"Tiedän, että aiot syöstä minut jyrkänteen reunan yli, mutta ennen kuin teet sen, saanko ehdottaa jotain?"
"Mitä sitten?", kysyi poika.
Isä vastasi: "Heitä minut alas jos haluat, mutta säästä tämä arkku. Sinun lapsesi saattavat tarvita sitä vielä joskus." - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
2700 jKr Jehova tekee ensimmäisen Elävän olennon (robotin) eli Brahman korvaamaan ihmislajin maailmasta. Liha ja veri ei voi periä Jumalan Valtakuntaa.
Brahman esikoinen on Narada eli Elia jonka hän lähettää menneisyyteen vuoteen 2400 jkr. Siellä Elia yrittää viimeisen kerran pelastaa elämää. Jos se ei onnistu jäljelle jäävät robotit vain.Mikä onkaan pelasushistorian äärettömyys-
Kaikella on luontonsa
Kaksi munkkia oli joen varrella pesemässä ruokakulhojaan, kun he huomasivat hukkumaisillaan olevan skorpionin. Toinen munkeista nappasi saman tien skorpionin ylös joesta ja laski sen rannalle.
Siinä samassa skorpioni pisti häntä. Munkki jatkoi kulhonsa pesemistä. Skorpioni putosi takaisin veteen. Taas munkki pelasti skorpionin ja taas se pisti häntä.
Toinen munkki kysyi: "Ystäväni, miksi pelastat skorpionin kerta toisensa jälkeen kun sen luontona kerran on pistää?"
"Koska minun luontooni kuuluu pelastaa se", vastasi toinen munkki. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
2700 jKr Jehova tekee ensimmäisen Elävän olennon (robotin) eli Brahman korvaamaan ihmislajin maailmasta. Liha ja veri ei voi periä Jumalan Valtakuntaa.
Brahman esikoinen on Narada eli Elia jonka hän lähettää menneisyyteen vuoteen 2400 jkr. Siellä Elia yrittää viimeisen kerran pelastaa elämää. Jos se ei onnistu jäljelle jäävät robotit vain.Kristitty Buddha
Eräs mestari Gasanin oppilaista vieraili Tokion yliopistossa. Palattuaan hän kysyi mestariltaan, oliko tämä koskaan lukenut Raamattua.
"En", vastasi Gasan, "lukisitko sitä hieman minulle."
Munkki avasi Raamatun Matteuksen evankeliumin kohdalta ja alkoi lukea Vuorisaarnaa. Luettuaan Jeesuksen sanat kedon kukista hän vaikeni.
Mestari Gasan oli hiljaa pitkän aikaa.
Lopulta hän virkkoi: "Se, joka on sanonut näin on valaistunut. Siinä mitä luit minulle kiteytyy kaikki mitä olen yrittänyt täällä opettaa."
Zen - tarinoista joista - YKSILÖN TÄRKEYS ON AINA VERTAANSA VAILLA
- Anonyymi
Viimmeiset tulevat ensimäisiksi ja ensimäiset viimeisiksi
TÄMÄ ON SE PITKÄSSÄ SAATOSSA OLEVA KAIKKIVALTIAAN TASAPELI
- elikkä mailma pyörii - niin sanotusti ilman mitään voimaa
ja mihin me synymme kultuuriin tai muuta tekomme näin kävelevät vastaan- Anonyymi
Sekin on hauska kuvaus, kun ei löydy sijaa mihin päänsä kallistaisi.
- Anonyymi
( Viimmeiset tulevat ensimäisiksi ja ensimäiset viimeisiksi )
Tämä palkan maksu - miksi sitä sitten sanoisi, on ELÄMÄN LUOJAN KÄSIALAA KAIKKI
- Anonyymi
Työtä tekevä ihminen on PALKKANSA ANSAINNUT
Tuota kun vuntsitte ainaisuutta aatellen, saattaapi pikkusen silmät auveta
ja vielä jotta paha saa palkkansa ja jos vielä on oikein usutettavissa siihen
- niin kyllähän vielä juokseepi - Anonyymi
Sanaton on siunaus KOSKA SE ON KORKEAMMAN KÄDELLÄ
Päivän Sana
18.06.25
Ja tämä on se todistus: Jumala on antanut meille iankaikkisen elämän, ja tämä elämä on hänen Pojassaan. Jolla on Poika, sillä on elämä. Jolla ei Jumalan Poikaa ole, sillä ei ole elämää. Tämän kaiken olen kirjoittanut teille, Jumalan Poikaan uskoville, jotta tietäisitte, että teillä on iankaikkinen elämä. 1 Joh. 5:11–13
Kristinuskon sanomaa ei saa kaventaa elämänparantamisohjelmaksi. Onhan se totta, että elämästä tulee uudella tavalla mielekäs ja monet saavat siitä jälleen otteen, kun armo Jeesuksessa avautuu. Mutta kristinuskon sanoma on paljon, paljon syvempi kuin vain tämä. Usko antaa elämän tässä maailmassa, mutta myös tulevassa, jossa varsinainen elämä oikeastaan vasta alkaa. Nyt näkyvä elämä on vain kuin alkusoitto ja vielä melko epävireinen sellainen. Johannes rohkaiseekin meitä katselemaan uskon tuomaa iloa kokonaisvaltaisesti. Me saamme riemuita jo nyt siitä, että taivas on meidän. Ei siksi, että me olisimme sinne sinänsä kelvollisia, vaan siksi, että Jumala lupaa sen armosta kaikille omilleen. Jumalalla on tapana pitää kaikki lupauksensa, miksi emme siis iloitsisi tulevasta hyvästä ja näkisi siitä jo kauniita unia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2324451Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii752874- 472413
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431697- 781389
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘831192PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden137919- 64870
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86854Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53842