Suomessa paistaa aurinko kerran kuussa mutta ainakin meillä on tuullut lähes myrskylukemilla vitutukseen asti.
Onko tuulivoima järkevämpi kuin aurinkopaneelit?
13
350
Vastaukset
- Anonyymi
Joskus mietin samaa... Pitäisi olla melkoinen mylly ja todella hyvät tuuliolosuhteet, jotta saisi todellista tuottoa. Googlaile itse, niin ymmärrät.
- Anonyymi
Nämä eivät ole vaihtoehtoisia vaan kumpaakin on hyvä olla. Suomessa on jo tuulivoimaa vaikka kuinka paljon, mutta jos ei tuule, niin ei tuule.
- Anonyymi
Oliko tämän turhan aloituksen pointti ratkaista miten sais ILMAISTA sähköä parhaiten ??
- Anonyymi
Pientuulvoima ei yleistäen ole kannattavaa. https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/uutiset/dcfc2787-a93a-4a01-9bd0-9d018f37abb8
Toimiva voimala vaatisi hyvät tuuliolosuhteet ja maksaisi kymppitonneja.
https://www.theseus.fi/bitstream/handle/10024/892158/Hyttinen_Kim.pdf?sequence=2&isAllowed=y- Anonyymi
Niistä ei nyt edes puhuttukaan!
- Anonyymi
Jännittää koska tulee seuraavaksi näin turha aktivointialoitus ?
- Anonyymi
Sinua se vähän kaikki jännittää. Ootko jotenkin hermoheikko?
No, minuakin tosin jännittää seuraava "jännittääkö" turha vastauksesi. - Anonyymi
Aloitit jo
- Anonyymi
Minua jännittää koska sekoilusi johtaa tahdonvastaiseen pakkohoitoon.
- Anonyymi
Kaikki mahdolliset keinot tuottaa sähköä itsenäisesti ovat hyviä ratkaisuja ja tähän tulisi pyrkiä
- Anonyymi
Aurinkopaneeli ei tuota joka yö yhtään mitään!
Tuulivoima sen sijaan voi tuottaa ympäri vuorokauden. - Anonyymi
Missähän päin "suomea" mahdat oikein asua kun ainakin täällä on nyt heinäkuussakin paistanut arska melkeen jokaisena päivänä. Vai meinaatko nyt, että just sinun sijaintisi mukaan muka pitä s tehdä jotain johtopäätöksiä siitä mikä on parempi? Miksi se sun sijaintisi mukaan pitäs päättää? Ja eiköhän paras ole molemmat, koska ne täydentää toisiaan.
- Anonyymi
Joo mutta se maksaa RAHAA !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1114369
- 793543
Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223401Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?843395Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?273296- 762964
- 892883
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim662841"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452800Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852589