Kierrä OP:n läppärit kaukaa!

Anonyymi-ap

Ostin uuden HP:n läppärin viime talvena. Kolme kuukautta myöhemmin sen ruudulle alkoi ilmestyä aina käynnistyksen jälkeen ikkuna, jossa HP:n Overlay Helper kysyy lupaa tehdä muutoksia tietokoneen kovalevylle.

Kielto ei kelpaa vastaukseksi, sillä kysymys toistuu joka tapauksessa joka päivä. Poistin kaikki Overlay Helper -tiedostot koneelta. Käynnistyksen jälkeinen ikkuna katosi, mutta niin katosi koneesta myös ääni.

Koneen palauttaminen aikaisempaan tilaan palautti sekä äänet että kyselyn. Kyselyikkunan lisätiedoissa ilmoitetaan joksikin voimassaolopäivämääräksi ensi lokakuu. Saapa nähdä katoaako kyselyikkuna silloin.

9

449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko muissa kuin Lenovon kannettavissa mekaaninen luukku, jolla voi piilottaa kameran linssin salakatselijoilta?

      • Anonyymi

        Omassa HP:ssäni on tuo liukuva luukku, mutta tämä oli aika kallis (n. 1400 €) malli.


      • Anonyymi

        Huaweissa kamera kanssa mekaanisesti piilossa, kunnen sen avaat.


    • Anonyymi

      Asenna koko kone uusiksi. Käytä asennukseen puhdasta Win11 mediaa, ilman mitään HP:n kikkareita. Asennat ainoastaan ne ajurit & apuohjelmat mitä tarvitset.

      • Anonyymi

        Voit olla varma silloin että saat aktivointi ongelman.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voit olla varma silloin että saat aktivointi ongelman.

        Ei siitä mitään aktivointiongelmaa saa. Nämä tulevat vain valopäiden kuvitelmissa. Koneista on jo sähköinen id olemassa MS:n palvelimilla, niin käyttöjärjestelmä aktivoi itsensä ongelmitta. Laitteissa on nykyään sähköinen lisenssi ja se luetaan koneen UEFI:sta.


    • Anonyymi

      Onko avaaja Huru-Ukko?

    • Anonyymi

      OsuusPankissa on aina ollut osaamatonta väkeä joka antaa vääriä sijoitusohjeita.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      325
      3825
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3560
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2250
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1674
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1568
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1309
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      927
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      99
      880
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      835
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      751
    Aihe