Kotileipurit

Kuinkahan kauan tämän kylän kotileipurit saavat touhuta ennenkuin verottaja asiaan puuttuu ?
211327
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

On sinullakin ongelmat, hyvänen aika sentään !

Äänestä

No jo on murheet kateellisella

Äänestä

Kyllä se jossakin välissä puuttuu. jos ei oo jo puuttunut

Äänestä

On se pirullista tuo ihmisen kateus.

Äänestä
  • On se pirullista tuo ihmisen vimma jättää verot maksamatta.

    1Äänestä

Katteus jo iskeny

Äänestä

Saakait sitä jokainen kotonansa leivoskella. Sehän vielä puuttuisi että siitä verot joutuisi maksaa 😂.

Äänestä
  • Leipojaako joku kadehtisi!
    Mutta verokarhu rakastaa jokaista!

    Äänestä

Kadehtijat on vasureita. Siitähän koko liike on saanut alkunsa.

Äänestä

Ei ne nuo kotileipurit oo ainuita jotka jättää verot maksamatta. Niitä kyllä löytyy jotka toimii samallalailla.

Äänestä

Luuserit ja loiset kadehtii , tehkää tekin jotain, ettei tartte toisia kytätä.😡

Äänestä

Jokaisella Suomalaisella on oikeus tehdä saman verran pimeästi kun kansanedustajien verottomat korvaukset on.Ei tarvii tuntea huonoa omaa tuntoa.

Äänestä
  • Olen aivan samaa mieltä kanssasi,kyllä sitä kovan verotuksen jälkeen voi hieman puuhastella omiin nimiin.
    Niin on tehty ja tullaan tekeen tavallista työläistä joka vähän koittaa ylimäärästä ansaita, mikä ei varmaan köyhää rikastuta olkoon se suotavaa.

    Äänestä

Edellinen kommentoija on aivan oikeassa!!!!

Äänestä

Ruoka itekki lepomaan. Kukaan ei ole kieltänyt.

Äänestä

joo

Äänestä

Eikö sitä saa myydä leivonnaisia, käsitöitä yms. johonkin tiettyyn rahasummaan asti ja on otettava huomioon myös kustannukset (leivontatarvikkeet kuten jauhot, voit/leivontamargariinit yms.) ja uunin käyttö (sähkö) eli on myös kuluja.

Äänestä
  • Veronkierto ei ole mitään muuta kuin rikos.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Veronkierto ei ole mitään muuta kuin rikos.

    Veronkierrosta puheen ollen, kyllä ne noi isot herrat sen osaa, vievät veroparatiisimaihin miljoonia ja se on laillista.
    Jos joku myy torilla muutaman sämpylän tai leivän niin ei siiitä voi tuomita, pitää suhteuttaa nuita asioita.

    Äänestä

Saahan autoja ja muutakin kampetta myyvä,jos se nyt ssirasta jos muutamasta rieskasta valitetaan,ihtiäänki saa myyvä niin paljon kun haluaa,täysin laillista

Äänestä

Kyllä kotona leivottuja tuotteita saa myydä kunhan ei tee sitä päätoimisesti, tai myynti ylitä 10t€ silloin tarvitaan luvat kuntoon. Verottajalle pitää pystyä näyttämään myydyt määrät rahallisesti.
Ja pitää olla pakattuja tuotteet joissa myös selvitykset mitä ainesosia tuotteet sisältää.
tilanteet, joista ei tarvitse tehdä elintarvikehuoneistoilmoitusta

Esimerkki 1: Jos yksityishenkilö valmistaa kotikeittiössä voileipäkakkuja,
lihapiirakoita ja toimittaa niitä myyntiin, tulee toiminnasta tehdä
elintarvikehuoneistoilmoitus.
Esimerkki 2: Jos yksityishenkilö leipoo leipää kotikeittiössä ja toimittaa sitä
paikalliseen kauppaan ja vanhusten taloon (myynti < 10 000 € vuodessa), ei
toiminnasta tarvitse tehdä elintarvikehuoneistoilmoitusta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kuinkahan kauan tämän kylän kotileipurit saavat touhuta ennenkuin verottaja asiaan puuttuu ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu