Naapuri väittää että jos tulee sähkökatkos

Anonyymi-ap

Hänellä sähköt,riittää koskaan on paneeli

14

525

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten mahtaa olla kysymyksen laita.
      Onko kellään tietoa
      Saako paneeleista sähköä
      Vai tuleeko katkos

      • Anonyymi

        Riippuu järjestelmästä. Perusjärjestelmät sammuu turvallisuussyistä, etteivät syötä sähköä verkkoon ja tapa asentajia. Parempi järjestelmä osaa eristää itsensä.


    • Anonyymi

      Kuulemma invertterimsammuu kun ei saa 5o,ja tahdistusta valtakunnan verkosta, ja kun sähköt Paola pitää inverteri eesetoida ja tahdostaan uudestaan .

      Niin sanotusti reagoida ja aktivoida kantaverkon laajuuteen

      Ins. Oppilas

    • Anonyymi

      kyllä kai siitä sähköä saa, jos on muutama romu-tesla muutettu akkuvaraajiksi tuon järjestelmän kylkeen.

    • Anonyymi

      Jos lehmäkinmlentäs pääsisi maajustti ilmaiseksi Thaimaahan

    • Anonyymi

      Pääsee Jussi ihana ilmaiseksi sun rahoilla muutenkin Thaimaaseen

      Maataloustuki. 4o oooe

      • Anonyymi

        Mitähän yrität kertoa?
        e on Neperin luku, transsendenttinen luku (noin 2,718), joka toimii kantalukuna luonnollisille logaritmeille. e on fysiikassa alkeisvarauksen tunnus. e on rakennustehokkuuden tunnus


    • Anonyymi

      Niin mistäs se Tesla nyt ilmestyi pihalle

    • Anonyymi

      Tottakai sähköt riittää varsinkin talvipakkasella ja yölläkin

      Paneeliuskovainen

      • Anonyymi

        Ootko ikinä kuullut puhuttavan akuista? Katsos akku on sellanen vehje mihin voidaan varastoida sähköä käytettäväksi esimerkiksi yöllä.


    • Anonyymi

      No mitä ihmeellistä tossa nyt muka on? Aurinkopaneeleista tulee sähköä sähkökatkonkin aikana. Mitä useampi paneeli on sitä enemmän niistä saa sähköä sähkökatkonkin aikana. Ja kun on vielä yksi tai useampi akku, johon paneelien tuottamaa sähköä varastoidaan niin täysin mahdollistahan se on, että naapurillasi riittää sähköä katkoksen aikanakin. Sillon paneelit tuottaa edelleen sähköä ja lisäki sähköä saadaan akuista. Sähkön kulutuksesta, paneelien määrästä ja akuista se riippuu kuinka hyvin sitä virtaa riittää laitteille. Eli mitä oikein selität? Tuskin se naapurisi sanoma mikään turha väite on ja paremminhan hän asian tietää kuin sinä. Täysin mahdollista se on ja tosiaan riippuu siitä paljonko sähköä kuluttaa, paljonko paneeleita on ja onko akkuja käytössä jne.

    • Anonyymi

      Mistä ne akut tuli ja se Tesla Kin

      Laskin ei ole myös ydin voimalaakin mukana.


      Kyse oli aurinko paneeleista .

      Mutta katkeeko sähköt jos tulee verkkoon sähkökatkos

      Jossain väitetään että invertterin voi kärähtää ja se sammauattetaan.

    • Anonyymi

      Kyllä akkuboimalakin sammuttaa itsensä jotta verkkoon ei syötetä jännitettä esim jos joku korjaa verkkoa ei saa ja. Käsille en

      Asiantuntija

    • Anonyymi

      Kysymys on aivan liian vaikeaa palstalaisille tai se on epämieluisa

      Joten haukutaan sut trolliksi


      Äänestä SDP työläisten edun eteen
      Ei monimiljonääreille

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      48
      3250
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      933
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      810
    4. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      780
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      714
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      15
      688
    7. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      611
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      21
      601
    9. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      42
      590
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      569
    Aihe