Maatalous tarvitsee kriisipaketin

Anonyymi-ap

Toisin kuin yleisesti luullaan elintarviketuottajan tuloista valtaosa tulee markkinoilta, joten tärkeimpiä ovat toimet markkinan korjaamiseksi.

5

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kukaan yleisesti luule, että maatalousyrittäjän tulot tulisi hallinnolta. Ei kukaan luule että ollaan josdain Neuvostoliitossakaan.

      Jotkut kyllä toivoo että oltaisiin. Lähinnä ne jotka ei edes tiedä mikä NL oli.

    • Anonyymi

      Kunnollinen maataloustuki aktivoi viljelijöitä.

    • Anonyymi

      Sano joku vuosi viimeisen 50 vuoden aikana kun suomalainen maatalous ei ole MTK:n satraappien mielestä tarvinnut kriisipakettia? Ja aika hirveän monena vuotena sellainen on saatukkin.

      MTK:laiset ovat huutaneet "susi tulee" jo vuosikymmeniä, joten siihen kannattaa suhtautua kuin kärpästen surinaan - sekin kuuluu vuodenkiertoon. Sitten jos huoltovarmuuden kannalta kriittisten tuotteiden tuotanto alkaa oikeasti hälyyttävästi laskea, niin kannattaa harkita toimia.

      Jatkuvalla ruikutuksellaan maataloustuottajat ovat syöneet kaiken uskottavuutensa.

      • Anonyymi

        Hesalaisen MTKn johtaja vaihtuu. Viljelijöille tiedossa rutkasti lisää tukia. Helsingin näkökulma näkyy....


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      67
      4479
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3749
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      109
      3363
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    5. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      21
      1906
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1175
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      90
      929
    8. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      895
    9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      892
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      807
    Aihe