Miltäpä lieksa

Anonyymi-ap

Näyttää 10.vuoden kuluttua? Onko aavistuksia.

37

489

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mogadishu

      • Anonyymi

        Reunatie - Pripyat


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Reunatie - Pripyat

        Vuonna 2035 Lieksa on Pielisen seudulle perustetun kaupungin nopeiten kuihtuva taajama.
        Asukasluku n. 8300-8400, lapsia ja nuoria n. 1000-1100, eläkeläisiä n. 3850, työikäisiä n. 3400.
        Pari sahalaitosta, apteekkeja 2, päivittäistavarakauppoja 2, kodinkoneliikkeitä 1, pari pienkonekorjaamo-myymälää, ehkä yksi varaosaliike ja laadukkaampi korjaamo. Jossakin Kerantiellä muutama sekalainen nyrkkipaja. Lieksa-Joensuu tie on tuhannenpasg@na, eikä korjausta ole luvassa.
        Hyvää yötä!


    • Anonyymi

      Simo Hurtta ja Kaatrahovi avataan. Hotelli Kulman baarissa tarjoilijat herättelevät pöydän alla nukkujia "nousehan, otatko kaljan?" Aigaprihassa naistentansseista lähtee mukaan vähintään kaksi puumaa kerralla. Oho, taisin muistella menneitä.

    • Anonyymi

      Kadut ja talot ovat autioitta

      • Anonyymi

        Hienoa että kadulla mahtuu vihdoin kävelemään etkä ole siellä sammuneena.


    • Anonyymi

      Lieksan väkiluku on 7-8 tuhannen paikkeilla ja työtilanne on vielä reilusti huonompi kuin tällä hetkellä. Kaikki Lieksan kouluikäiset lapset mahtuu yhteen kouluun siinä vaiheessa eikä lukiota tai ammattikoulua enää ole. Reilusti yli puolet Lieksan väestöstä on eläkeläisiä ja infra on huomattavasti surkeammassa kunnossa kuin nyt.

      • Anonyymi

        Siinä pääpiirteittäin👍


    • Anonyymi

      Infra kosahtaa kun siihen ei ole panostettu tarpeeksi. Mutta ei hätää, kaupungin johto on päättänyt rakentaa golfkentän. Sellaisia on monessa muussakin kunnassa ja meiltä on puuttunut vuosia.

      • Anonyymi

        Kaupunginjohtaja pelaa yksinään golfia ja valtuusto kantaa mailapussia


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaupunginjohtaja pelaa yksinään golfia ja valtuusto kantaa mailapussia

        Ex kaupunginjohtajallekin tekivät hiihtoladut ja perskärpäset innostui hiihdosta. Kaupunginjohtaja lähti ja hiihtolatujakaan ei tarvitse enää kunnossa pitää.


    • Anonyymi

      Tulevaisuus ei näköjään miellyttänyt joitain lukijoita, sillä lähettämäni kuvalinkit poistettiin vaikka niissä ei varmasti ollut mitään asiatonta.

      • Anonyymi

        Eikö lie joku valtuutettu vetänyt taas hernettä kärsään.


    • Anonyymi

      Näen itseni 10 vuoden päästä edeleen voittajana, eli työttömänä 🏆

      • Anonyymi

        Juon kylläkin kontin eli 24 pirccaa per päivä! 😀


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juon kylläkin kontin eli 24 pirccaa per päivä! 😀

        Hyvä niin, olikin taas vanhemmasta kaartista yksi lähtenyt pois. Vastuu on nyt teillä nuoremmilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juon kylläkin kontin eli 24 pirccaa per päivä! 😀

        Kerro siis kahdella em. laskelmassa esitetyt luvut...


    • Anonyymi

      10 vuoden päästä sama valtuusto päättää asioista vanhainkodissa

    • Anonyymi

      Liittyminen edessä johonkin suurempaan.
      Käymme yhdessä ain' käymme ain' rinnakkain.

      • Anonyymi

        Entäpä jos käykin niin että tämän palstan ansiosta monien paikkojen asukkaat ovat halukkaita liittymään Lieksaan kun ovat huomanneet eli löytäneet täältä sisältöä joka on kuin heille räätälöity. Esimerkiksi Karvahaara, Pöljä, Homeperseensuo, Pallivaha, Hevonperse, Peräsuolijoki ja Haisuvaara sekä Terskanperä haluaa välttämättä tulla osaksi Lieksaa ja lieksalaista kulttuuria!👍


    • Anonyymi

      Lieksalaisen Imaamin mukaan paikkakunnalle kohoaa tulevaisuudessa ainakin 10 uutta rukoushuonetta minareetteineen!

    • Anonyymi

      Lieksan tiedeseura on tutkinut asiaa

      Unohda bruttokansantuote, väestönkasvu ja työllisyysaste. Vuonna 2035 Lieksan kehitystä ja elinvoimaa mitataan kolmella uudella, luotettavammalla indikaattorilla:

      Päivittäinen Purkuaste (PPA): Montako neliömetriä rakennuspinta-alaa on onnistuttu poistamaan kaupunkikuvasta viimeisen 24 tunnin aikana.
      Ilmakehän Pirkka-pitoisuus (IPP): Kuinka monta prosenttia hengitysilmasta koostuu Pirkka-oluen lempeästä, hieman imelästä röyhtäisykaasusta.
      Kollektiivinen Kaasuindeksi (KKI): Kaupungin asukkaiden yhteisesti tuottama metaanin määrä kuutiometreinä. Tämä on suoraan verrannollinen kulutetun sipulimakkaran ja oluen määrään.

      1. Kaupunkikuva ja Arkkitehtuuri: Rappion Estetiikka

      Vuoteen 2035 mennessä Lieksa on omaksunut "jälki-arkkitehtonisen" identiteetin. Kaupungin keskusta ei ole enää kokoelma rakennuksia, vaan kokoelma rakennusten muistoja. Vuosittain järjestettävä Suuri Purkufestivaali on vuoden päätapahtuma, jossa kansalaiset kokoontuvat katsomaan, kun jokin vanha liikerakennus tai kerrostalo palaa takaisin perustuksiinsa. Tilalle ei rakenneta mitään; tyhjä tontti on pääomaa.

      Jäljelle jääneet rakennukset on valjastettu uusiokäyttöön. Keskuskoulun raunio toimii tyhjien Pirkka-tölkkien kansallisena keskusvarastona, ja sen katolle on muodostunut pysyvä lokkiparvi, joka elää oksennuksen ja Bonus-sätkän tumppien muodostamalla dieetillä. Rakennusten seiniä peittää ainutlaatuinen, kerroksittainen oksennuspatina, jonka värisävyt kertovat tarinaa menneiden viikkojen juomavalinnoista – kellertävä viittaa olueen, kun taas tummemmat, robustit sävyt paljastavat kossu-illan.

      2. Talous ja Valuutta: Sätkä-Standardi ja Tölkkitalous

      Euro on menettänyt merkityksensä. Lieksan de facto -valuutta on Pirkka-olut. Kaupankäynti on suoraa ja rehellistä:

      Yksi tunti pihatöitä = 6-pack Pirkkaa.
      Auton renkaiden vaihto = Yksi mäyräkoira.
      Syvällinen elämänfilosofinen keskustelu torilla = Yhteisesti jaettu tölkki.
      Korkeamman arvon hyödyke on Bonus-sätkä. Sillä voi ostaa jo lähes mitä vain: paikan purkuauton parhaalta katselupaikalta, hetken hiljaisuuden tai jopa käyttämättömän nenäliinan. Sätkän savuun kietoutuneet neuvottelut ovat sitovampia kuin yksikään notaarin vahvistama sopimus.

      3. Ympäristö ja Ilmasto: Lempeä Metaani-utu

      Lieksan yllä leijuu pysyvä, auringonvaloa pehmentävä utu. Se ei ole sumua, vaan kaupungin kollektiivisesta ruoansulatuksesta syntyvää kaasua. Aamuisin, kun eilisen oluet ja makkarat ovat prosessoituneet, kaupungin ylle nousee suuri aamupieru, joka tuntuu kevyenä tärähdyksenä Pielisen pinnassa. Tämä ilmiö, "Pielisen huokaus", on korvannut kirkonkellot ajan merkkinä.

      Ilmanlaatu on ainutlaatuinen sekoitus Pirkka-oluen hiivaisuutta, Bonus-sätkän kitkerää katkeruutta ja yleistä, sanoinkuvaamatonta rappion aromia. Ulkopaikkakuntalaiset saattavat kokea sen tukahduttavana, mutta paikallisille se on turvallinen ja kotoisa tuoksu – se on vapauden aromi.

      4. Sosiaalinen Elämä ja Tulevaisuuden Visio

      Vuonna 2035 lieksalainen utopia on saavutettu. Jatkuva ponnistelu ja tavoittelu ovat ohi. Elämän tarkoitus on pelkistynyt puhtaaksi, meditatiiviseksi olemiseksi, jonka keskiössä on seuraavan oluen avaamisen ja sätkän käärimisen välinen autuas hetki.

      Sosiaaliset kokoontumiset ovat hiljaisia ja ymmärtäväisiä. Torin penkillä istutaan vierekkäin, katsotaan puretun talon jättämää aukkoa taivaanrannassa, hörpätään olutta, piereskellään vuorotellen ja nyökätään syvän yhteisymmärryksen merkiksi. Sanoja ei tarvita. Kaikki on jo sanottu, ja loput on oksennuttu katukivetykselle.

      Lieksa ei ole 10 vuoden päästä epäonnistunut kaupunki. Se on edelläkävijä. Se on ensimmäinen suomalainen kaupunki, joka on saavuttanut täydellisen, paineettoman rappion tilan – post-yhteiskunnallisen nirvanan, jossa ainoa tavoite on horisontin tarkkailu lämpimän Pirkka-tölkin läpi.

      • Anonyymi

        Lieksasta häviää metsästys kulttuuri, jää vain keräilijät, siis ne jotka tonkii roskiksia josko olisi syötävää, tai tyhjiä tölkkejä.


    • Anonyymi

      Mikä on Lieksan asukasluku nyt kesäkuussa?

      • Anonyymi

        666 👹


    • Anonyymi

      Lieksasta kehittyy aivovuotajien vastaanottokeskus!
      Luonnollisestikin älymystö etsiytyy sinne missä on mahdollisuus elää kaltaistensa kanssa, ja jos missä, niin Lieksassa se onnistuu erittäin hyvin ellei täydellisesti! Ensimmäisten joukossa paikkakunnalle on muuttamassa amerikkalainen tiedeyhteisö! 👍 Aivovuoto USA:sta alkoi: ”Tästä ei toivu koskaan” https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/e8b87f5f-2ff0-4571-bba7-a24c15434d20?_gl=1*1irx6a3*_ga*NTUxNTY1Nzg3LjE3NDk5NTU4NTI.*_ga_3L539PMN3X*czE3NDk5NTk0MTckbzIkZzAkdDE3NDk5NTk0MTckajYwJGwwJGgw

      • Anonyymi

        Lisäys: Ei ole mitenkään välttämätöntä viisastella Lieksasta löytyvän aivovuotajia jo nykyisinkin tarpeeksi! Kaikkein fiksuimmat lukijat ymmärtänee tässä olevan ihan jonkin verran erilainen asia!😆


    • Anonyymi

      Lieksa on noussut uuteen kukoistukseen ja muuttoliike Saharan eteläpuolelta tänne on ennennäkemättömän vilkasta. Ellei sitten aluettamme olekin jo liitetty Venäjään.

      • Anonyymi

        Oikein jos olisi fiksu ja tulevaisuuteen näkevä yrittäjä, perustaisi kamelitallin. Kasvattaisi, myisi ja vuokraisi kameleita joko yhdellä tai kahdella kyttyrällä varustettuina.


    • Anonyymi

      Hyvältä

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      83
      2032
    2. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      394
      1811
    3. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      59
      1808
    4. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      169
      1475
    5. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      68
      1354
    6. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      110
      1350
    7. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      75
      1317
    8. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      67
      1253
    9. Kuljettajasi oy konkurssi?!

      Tuliko ahnehdittua liikaa,menikö tämä kuljettajasi oy taksit siis konkurssiin?
      Iisalmi
      14
      1123
    10. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      101
      1107
    Aihe