Hallituksen esitys työehtosopimuslain henkilöperusteisten irtisanomisperusteiden helpottamisesta

Anonyymi-ap

Mikäpä siinä. Tätä on jo odotettu. Tämä on vain alisuoriutujien ongelma, ei tuottavien työntekijöiden.

13

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Duunarit ei ole tuottaneet mitään 18 vuoteen. Olisiko nyt peiliinkatsomisen paikka?

    • Anonyymi

      Hyvä juttu.
      Voisi laajentaa koskemaan tuottamattomien maajussien maataloutukia..

      • Anonyymi

        Ei sellaisia ole. Kaikki tuottaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei sellaisia ole. Kaikki tuottaa.

        Jep.
        Kaikki tuottaa tukihakemuksia.
        Ja jos siinä alisuoriutuu niin verovaroin palkatut maatalousneuvojat auttaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jep.
        Kaikki tuottaa tukihakemuksia.
        Ja jos siinä alisuoriutuu niin verovaroin palkatut maatalousneuvojat auttaa.

        Maatalousneuvojat tekee työtänsä, onko se sinusta outoa...?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei sellaisia ole. Kaikki tuottaa.

        Veronmaksajien tuilla. Kahdella tukieurolla yhden euron edestä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Veronmaksajien tuilla. Kahdella tukieurolla yhden euron edestä.

        Yhdellä eurolla 8 euron sapuskat....


    • Anonyymi

      Nykyinen irtisanomislaki on ongelma vain niille, jotka haluavat käyttää irtisanomiseen mielivaltaisia perusteita. Kyllä nykyisenkin lain puitteissa pystyy alisuoriutuvan irtianomaan. Jos peruste on se, että Niina ei antanut pomolle pikkujouluissa joten kyllä se pitää laittaa vaihtoon, niin ei sen pidäkkään olla helppoa.

      Ensinnäkin on koeaika, Se on paitsi aika jona katsotaan miten rekrytoitu pärjää, niin myös aika jona työnantajalle selvitetään, mitä työnantaja odottaa ja mikä on hyväksyttävä suoritustaso. Työntekijä ei ole tarkkailtavana vaan valmennettavana. Niiden kanssa pitäissi PUHUA!

      Sitten on normaalit irtisanomismenettelyt joihin vastuullisella työnantajalla kuuluu ensin keskustelu, jos työn jälki ei tyydytä. Jos keskustelu ei auta, niin varoitus ja jos se ei auta niin irtisanominen. Kun koeaika on hoidettu hyvin, niin silloinhan tiedetään, että työntekijä on pystynyt hoitamaan hommansa, joten pitää selvittää mikä mättää ettei pääse enää samalle tasolle.

      Oletteko te koskaan edes joutuneet irtisanomaan ketään? Silti esitetään "asiantuntijaa" pelkältä mutu-pohjalta ja asenteella, että kaikki duunarin kyykytys on hyvästä. Itse olen irtisanonut useampia kuin tahdon muistaa, koska olen ollut useammassakin saneeraus-casessa mukana. Ei irtisanomislaki mikään ongelma ole. Suomessa työntekijän voi aina irtisanoa, jos työnantajasta siltä tuntuu, mutta siihen on laisssa määrätty koreografia, joka on sekä työntekijän, että irtisanovan esimiehen etu.

      Potkujen antaminen on paska-duunia, jos joku on, joten on hyvä, että siinä on vankka juridinen selkänoja.

      • Anonyymi

        Kirjoitusvirhe:
        "Se (koeaika) on paitsi aika jona katsotaan miten rekrytoitu pärjää, niin myös aika jona TYÖNTEKIJÄLLE selvitetään, mitä työnantaja odottaa ja mikä on hyväksyttävä suoritustaso."


    • Anonyymi

      Voi jessus, että jaksetaan jaihaa. Vuosikausia on porukkaa irtisanottu, syitä löytyy aina. Ja yksi suuri irtisanomisshow on YT! Irtisanottavat on jo nimetty shown alkaessa, sitten ne joutuu odottamaan, kunnes show on päättynyt. Irtisanomisen syyksi riittää, että puhut asioista niiden oikealla nimillä, et mielistele pomoja ja olet +50v. Tätähän ne apinat ei koskaan myönnä. Olisi hyvä, jos omaisit 30 v työkokemuksen, mutta olisit enintään 25v. Tuohan on tietenkin täysi mahdottomuud, mutta syy kuin syy.

      • Anonyymi

        Suomessa irtisanominen on aina mahdollista ja halpaa. Lain mukaan potkut voidaan antaa "tuotannollisista TAI taloudellisista syiistä". Nuo "tuotannolliset syyt" ovat olemassa aina kun työnantaja niin päättää.

        Suomessa ei ole myöskään irtisanomiskorvauksia, joita on monessa muussa maassa. Joku vielä muistaa, kun Nokia lopetti tehtaita Saksasta niin irtisanomiskorvauksiin paloi miljoonia. Suomen laki ei tunne edes irtisanomisaikaa jolloin ei olisi työvelvollisuutta.


    • Anonyymi

      Riikka ampuu nyt kovilla. Puhuu asiasta jonka kaikki tunnistaa.

      Nyt tuotu julki. AY-liikkeen valta murenee.....

    • Anonyymi

      Asiasta on puhuttu paljon soopaa some-aikaan sopivalla periaatteella, että kyllä jokaisella voi olla asiasta varma mielipide vaikka ei tiedä tai ymmärtäisi siitä mitään.

      Siksi oli ilahduttavaa, että tänään Ylen Aamu-TV:ssä Suomen Yrittäjien johtava asiantuntija Albert Mäkelä sanoi VIIMEIN sen faktan, että kyllähän alisuoriutuminen ON NYKYISENKIN LAIN MUKAAN irtisanomisperuste. Kiitos!

      Mäkelän lausunto ei tietenkään ollut mikään uutinen kenellekkään, joka on ollut vähänkin enemmän tekemisissä työsuhteiden solmimisen ja päättämisen kanssa, mutta VIIMEINKIN joku totesi täämän ääneen, että tämänkin ketjun avauksen kaltaiset öyhöttäjät höpisevät asiasta, jota eivät ymmärrä lainkaan.

      Irtisanomisen helpottamista (tai mielivaltaistamita) ei voi siis perustella alisuoriutujien irtisanomisella, koska se on mahdollista jo nyt!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      153
      11031
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5278
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2483
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1741
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1604
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1216
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      956
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    Aihe